• Nombre de visites :
  • 2897
  • 3/12/2007
  • Date :

HACCIN ADAP VE MÜSTEHAPLARI 2

HACCIN ADAP VE MÜSTEHAPLARI 2

Meş"ar"de Vakfe Yapmanın Müstehapları

  Bu geceyi mümkün olduğu kadar ibadetle geçirmek, itaatle meşgul olmak ve şu duayı okumak müstehaptır:

أللّهُمّ هذِهِ جُمَعُ، اللّهُمّ اِنّي أَسْأَلُكَ أنْ تَجْمَعَ لِي فِيها جَوامِعَ الْخَيْرِ، اَللّهُمّ لا تُؤْيِسْني مِنَ الْخَيْرِ الّذي سَأَلْتُكَ أنْ تَجْمَعَهُ لِي في قَلْبي وَأطْلُبُ اِلَيْكَ أنْ تُعَرِّفْنِي ما عَرَّفْتَ أوْلِياءَكَ فِي مَنْزِلِي هذا وَأنْ تَقِيَنِي جَوامِعَ الشَّرِّ.

 

  Anlamı: Allah"ım! Bu toplantıdır. Allah"ım! Bu toplantıda bana en hayırlı toplantıları topla. Allah"ım! Kalbimde toplamayı istediğim hayırlardan beni meyus etme. Bu menzilimde evliyalarına tanıttığın şeyleri tanıt bana ve beni tüm kötülüklerden koru.

   Hacı, Mina"da yapacağı taşlama için Meş"ar"dan çakıl taşı toplaması müstehaptır.

  Sabah namazından sonra şu duayı okumak müstehaptır:

اللَّهُمَّ رَبَّ الْمَشْعَرِ الْحَرَامِ فُكَّ رَقَبَتِي مِنَ النَّارِ، وَ أَوْسِعْ عَلَيَّ مِنْ رِزْقِكَ الْحَلَالِ، وَ ادْرَأْ عَنِّي شَرَّ فَسَقَةِ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ، اللَّهُمَّ أَنْتَ خَيْرُ مَطْلُوبٍ إِلَيْهِ، وَ خَيْرُ مَدْعُوٍّ وَ خَيْرُ مَسْئُولٍ، وَ لِكُلِّ وَافِدٍ جَائِزَةٌ فَاجْعَلْ جَائِزَتِي فِي مَوْطِنِي هَذَا أَنْ تُقِيلَنِي عَثْرَتِي، وَ تَقْبَلَ مَعْذِرَتِي، وَ أَنْ تَجَاوَزَ عَنْ خَطِيئَتِي، ثُمَّ اجْعَلِ التَّقْوَى مِنَ الدُّنْيَا زَادِي.

 

Anlamı: Allah"ım! Ey Meş"ar-i Haram"ın Rabb"i! Beni cehennem ateşinden kurtar, bana helal rızkını artır, insan ve cinlerin kötülüğünü benden uzaklaştır. Allah"ım! Sen kendisinden istenilen ne hayırlı varlık, çağırılan en üstün zat ve en hayırlı talep edilensin. Her elçinin bir mükâfatı var; benim bu konumumda mükâfatımı sıkıntımı gidermek, mazeretimi kabul etmek ve hatalarımdan geçmek kıl. Sonra takvayı dünyadan aldığım azık kıl.

Cemreleri Taşlamanın Müstehapları:

1- Cemreleri taşlarken abdestli olmak.

2- Her taşı atarken tekbir getirmek.

3- Son cemreyi sırt kıbleye gelecek şekilde taşlamak, ilk ve orta cemreyi de yüzü kıbleye doğru taşlamak.

4- Taşları eline alıp taşlamaya hazırlandığı zaman şu duayı okumak:

اللَّهُمَّ هَذِهِ حَصَيَاتِي فَأَحْصِهِنَّ لِي وَ ارْفَعْهُنَّ فِي عَمَلِي.

 

Anlamı: Allah"ım! Bunlar benim taşlarımdır. O hâlde bunları benim için say ve amelimde bunları yücelt.

Kurban Kesmenin Müstehapları

1- Kurbanın çok şişman olması

2- Kurbanlık sığır veya deve olursa dişi olması ve koyun olursa erkek olması.

3- Kurbanı insanın kendisinin kesmesi ve eğer kesemezse elini kurbanı kesenin elinin üzerine bırakması.

4- Kurbanı keserken şu duayı okumak:

وَجَّهتُُُُ وَجهِيَ لِلَّذي فَطَرَ السَّمواتِ وَالأَرضِ حَنيفاً مُسلِماً وَما اَنا مِنَ المُشرِكينَ اِنَّ صَلاتي وَنُسُكِي وَمَحيايَ وَمَماتي للهِ رَبِّ العالَمينَ لا شَريكَ لَهُ وَبِذلِكَ اُمِرتُ وَاَنا مِنَ المُسلِمينَ، اَللّهٌمَّ مِنكَ وَلَكَ بِسمِ اللهِ وبِاللهِ وَاللهُ اَكبَرُ، اَللّهٌمَّ تَقَبَّل منّي•

 

Anlamı: Ben yüzümü tamamen gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim ve artık ben O"na ortak koşanlardan değilim. Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabb"i Allah içindir. O"nun ortağı yoktur. Bana böyle emrolundu ve ben Müslümanlardanım. Allah"ım! Senden ve senin için, Allah"ın adıyla, Allah vasfedilmeyecek kadar yücedir. Allah"ım! Bunu benden kabul et.

 

 

HACCIN ADAP VE MÜSTEHAPLARI 1

Hz. Resulullahın (s.a.a) Hacla İlgili Sünnet Ve Âdâbı

Umre ve Haccın Adap ve Müstehapları

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)