• Nombre de visites :
  • 1393
  • 11/3/2012
  • Date :

Hayatın En Önemli Anı (3)

hayatın en önemli anı

Hayatın En Önemli Anını Yakalayalım!

Bir rivayette Hz. Azrail (as) Hz. Nuh (as)’ın canını almaya geldiğinde onu hazır bulur ve ‘ Ecel vakti geldi mi?’ diye sorar. Şaşkınlıkla ‘ne kadar çabuk geçti’ der. Hz. Nuh (as)’ın ömrü çok uzundu. Kur’an-ı Kerim’de  sadece nübüvvet süresinin 950 yıl olduğu beyan edilmiştir.

Hz. Azarail: Ahir zaman insanlarının ömrü 60-70 yıldan fazla olmayacak.

Hz. Nuh (as): Eğer benim ömrüm altmış yıl olsaydı, dünya hayatı bir secdede biterdi. Evet Hz. Nuh (as) da ömrünün ne kadar çabuk geçtiğini söylemiştir.

Ebedi hayatın kapısı ölüm ile açılır. Ölen insan artık ebedi kalacağı bir yere gitmiştir. Buna göre insan  sonu olmayan bir hayat için hazırlık yapmalı ve bundan gafil olmamalıdır. İnsan birkaç günlük dünya hayatı için yaratılmadığını, ebedi bir yaşam olan ahiret hayatı için yaratıldığı ve dünyanın ise sadece bu ebedi yaşam için azık toplama yeri olduğunu unutmamalıdır.  Bu sonsuz hayattan biranlık gaflet bile çok tehlikeli bir sonuç doğurabilir.

Ölümden önce neler olacağını, ölüm anında bizi nelerin beklediğini, kendimize ve ölen kişiye karşı vazife ve görevlerimiz nelerdir, ölüm meleği geldiğinde ve can verirken neler olacağını, nelerin ölüm sekeratını kolaylaştırıcağını veya zorlaştırdığını bilmeliyiz.

Ölüm sekeratını kendimiz için kolaylaştıralım !

Onbeş rivayette ölüm sekeratını kolaylaştırmanın yolları beyan edilmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Herkes her namazından sonra bir miktar Kur’an-ı Kerim okusun, böylelikle can verme anında zorluklardan kurtulur. Kim Recep ayında oruç tutarsa, Allah Teala onu ölüm sarhoşluğunun şiddetinden kurtarır, ölüm sekeratını kolaylaştırır.

Yine başka bir rivayette Peygamber Efendimiz (s.a.a) şöyle buyurmuştur:

Hz. Azrail namaz anında bütün insanlara birliktedir. Eğer insanların namaz vakitlerine özen gösterdiklerini görürse, Hz. Azrail de teşehhüdleri onlarla beraber tekrarlar.

Şeyh Saduk (r.a) İmam Sadık (a.s)’dan şöyle buyurduğunu nakletmiştir:

“Kim Allah Teala’nın, ölüm sekeratını kendisi için kolay etmesini istiyorsa, kendi akrabalarına, anne ve babasına iyilik ve ihsan yapsın. Kim böyle yaparsa Allah Teala, ölüm zorluklarını onun için kolaylaştırır ve hayatında asla fakir olmaz.”‌

Merhum şeyh Abbas Kumi’nin Ahiret Menzilleri kitabında yeralan rivayete göre Resulullah (s.a.a) vefat anında olan bir gencin yanına gelip; “La ilahe illâllah söyle”‌diye buyurdular. O gencin dili tutulup söyleyemedi. Hazret ne kadar tekrarladıysa da o söyleyemedi. Bunun üzerine Resulullah (s.a.a) o gencin baş ucunda olan kadına; “Bu gencin annesi var mıdır?”‌diye sordu?


Hayatın En Önemli Anı (2)

Hayatın En Önemli Anı (1)

ÖLÜM HAKKINDAKİ İNANÇ -3

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)