• Nombre de visites :
  • 2490
  • 12/1/2011
  • Date :

İmam Kazım (as)’ın Annesi Hamide

imam kazım (as)’ın annesi hamide

İbn-i Ukkaşe, İmam Bakır (a.s)’ın huzuruna vararak şöyle dedi: “Neden Hz. Sadık’ı evlendirmiyorsunuz, oysa O’nun evlenme vaktidir?”

İmam (a.s) yanında mehriye için ayırmış olduğu bir kese parayı göstererek buyurdular: “Yakında Berberilerden bir köle satıcısı gelecek, Meymun adlı şahsın evinde konaklayacak, ben de bu parayla ondan bir cariye alacağım.”

 Birkaç gün sonra O hazretin huzuruna vardığımda buyurdular: “Sana bahsettiğim köle satıcısından haber vereyim mi? O gelmiş, gidin onun yanındaki cariyeyi bu parayla alın.”

 Ukkaşe diyor ki: Oraya gittiğimde köle satan dedi: “Cariyelerin, iki hasta dışında hepsini sattım. Onların biri diğerinden biraz daha iyi durumdadır.”

Dedim ki: “O ikisini getir göreyim.”

Getirdiğinde dedik ki: “Durumu iyi olanı kaça satıyorsun?”

Köle satan: “Yetmiş dinara” dedi.

Biz biraz ikramda bulunmasını istedik. O, hiç eksiltemeyeceğini söyleyince, biz de dedik ki: “Bu kesede ne kadar para olursa, o fiyata alıyoruz.”

Oysa kesede ne kadar para olduğunu bilmiyorduk. Orada bulunan beyaz saç ve sakallı birisi: “Mührü açın ve dinarları sayın” dedi.

Tacir: “Boşuna açmayın, yetmiş dinardan bir kuruş bile eksik olsa satmayacağım” dedi.

Yaşlı adam: “Yakına gelin” dedi.

Biz de onun yanına giderek mührü açtık ve dinarları saydık. Dinarların, yetmişten ne fazla ve ne de eksik olduğunu gördük. Cariyeyi alıp İmam Bakır (a.s)’ın yanına döndük. İmam Sadık (a.s) da orada idi. Olayı anlattık. İmam (a.s) Allah’a hamd ve sena etti ve cariyeye ismini sordu. O da: “Hamide” diye cevap verdi.

İmam (a.s) buyurdu: “Dünyada Hamide’sin, ahrette de Mahmude (övülmüş kadın).”

Sonra buyurdu: “Söyle bakalım bakire misin?”

Hamide bakire olduğunu söyledi.

Buyurdular: “Nasıl bakire kaldın? Halbuki hiçbir cariye köle tacirlerinin elinde sağlam kalmazlar.”

Dedi ki: “Onlardan biri bana yaklaşmak istediğinde, Allah-u Teala saçı, sakalı ağarmış birisini ona musallat ediyor ve benden uzaklaşıncaya kadar onu dövüyordu. Bu macera birkaç defa tekrarlandı. İmam Bakır (a.s) (İmam Sadık (a.s)’a hitaben) buyurdular: “Ey Cafer! O’nu al ve (bil ki,) zemin ehlinin en üstünü (Musa b. Cafer -a.s-) ondan dünyaya gelecektir.”[1]


[1] - Kafi, c. 1, Musa b. Cafer (a.s)’ın doğum babı, s. 476, h. 1

İmam Musa Kazım (a.s)’la İlgili Sorular Ve Cevaplar

İmam Kâzım(as)ın Şehadet Yıldönümü (2)

İMAM KÂZIM'IN (a.s.) ŞEHADETİ

İMAM MUSA KAZIM (as)IN KISACA HAYATI

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)