• Nombre de visites :
  • 3126
  • 24/10/2007
  • Date :

NAMAZ İÇİN HAZIRLIK

                              

NAMAZ İÇİN HAZIRLIK

 

Eğer ergenlik (olgunluk, bulûğ ve mükellef olma) çağına ulaşmışsanız ne mutlu size. Çünkü bu yaşta, yüce Allah'ın kelâmına, sizleri muhatap kabul etmesine lâyık olmuşsunuz ve yüce Allah, bu yaşta sizlerden, namaz gibi bir ibadeti yerine getirmenizi istemektedir. Bu bir nimettir ve bu nimet için bayram yapmak gerekir: "Ergenlik Bayramı"!

Erkek çocuklar on beş, kız çocuklar dokuz yaşını doldurdukları zaman ergenlik, yani mükellef olma çağına ulaşmışlar demektir. İşte bu çağda, yüce Allah'ın emirlerini yerine getirmeleri, kötülük ve haramlardan kaçınmaları gerekir.

Ergenlik çağına ulaşmamışsanız bile, yine de namaz kılın. Çünkü böyle yapmakla, namazı ve namazla ilgili hükümleri doğru bir şekilde öğrenirsiniz. Böylece, bu mukaddes vazife ve ibadete alışırsınız ve ergenlik çağına ulaşıp üzerinize namaz farz olduğu zaman, hem namaz kılarken zorlanmazsınız ve hem de namazla ilgili hükümleri daha kolay bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Elbette bilirsiniz ki, namazla mükellef olmak için ergenlik çağına ulaşmış olmanın dışında, başka şartlar da vardır; örnek olarak, güçlü, iradeli ve akıllı olmak gibi. Yani eğer birisi deli ve ahmak olur, iradesini kullanamayacak bir duruma düşer, gücü olmaz ya da ergenlik çağına ulaşmamışsa, yüce Allah'ın emirleri olan şeriat hükümlerini yerine getirmek, ona farz olmaz.

Ama siz, yine de, namazı ve namazla ilgili hukukları öğrenin, doğru bir şekilde namaz kılmaya kendinizi alıştırın, yüce Allah'ı anmakla, kalbinizi hazır hâle getirin. Ancak bu şekilde, Allah'ın emirlerini en güzel bir şekilde yerine getirebilmek için, her açıdan hazır hâle gelmeniz mümkün olur.

Düşmanla savaşmak ve savaş meydanında zafer kazanmak için nasıl ki daha önceden bir takım eğitim ve ihtiyaçlara gerek görülüyorsa, nefis ve şeytan gibi düşmana karşı verilecek mücadele ve savaşta da, namaz ve ibadet gibi hazırlıklara ihtiyaç vardır.

Unutmayınız ki, eğer önceden, kalp ve ruhunuzu, devamlı ve en güzel bir şekilde yapılması gereken bu ibadet için diri tutmazsanız, bu ibadet size farz olduğu zaman, bunu yerine getirmeniz çok zor ve de çok ağır olacaktır.

 

 

NAMAZ" EN GÜZEL İBADET.

Namaz, Nimetin Şükrüdür

Kalp Huzuru, Namazın Ruhudur

Fıtrat ve İbadet

Namazın Anlam ve Önemi

İbadet, Huzur Kaynağıdır

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)