• Nombre de visites :
  • 11802
  • 18/12/2016
  • Date :

İngiltere Batı Asya için kötülüklerin kaynağıdır 


İnkılap Rehberi Ayetullah Hamanei, İngiltere’nin son on yıldaki uygulamalarının bölgedeki milletler açısından kötülüğün kaynağı olarak bilindiğini açıkladı.
ingiltere batı asya için kötülüklerin kaynağıdır

İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, devlet yetkilileri, 30. İslam Birliği Konferansı’nın katılımcıları ve halkın farklı kesimlerini kabul ederek, "Günümüzde iki irade bölgede karşı karşıya gelmiştir, ‘birlik iradesi’ ve ‘bölünme iradesi’, ve içinde bulunduğumuz hassas durumdan dolayı ‘Kur'an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz (s.a.v)'nin talimatına dayanmak’, birleştirici ilaç olarak, İslam dünyasının tek çözüm yoludur” beyanatında bulundu.
İnkılap Rehberi, Hz. Muhammed Resulullah (s.a.v) ve İmam Cafer Sadık (a)’ın kutlu doğum günlerini tebrik ederek, Peygamber Efendimizin (s.a.v) kutsal varlığının yüksek öneminden dolayı yüce tanrının bu eşsiz nimeti armağan ettiği için insanlığı minnettar ettiğini belirtti.
Ayetullah Hamanei, Kur'an’ın "rahmeten lilalemin” tabirine dayanarak, Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in öğretilerinin tüm insanlık için kurtuluş yolu olduğuna dikkati çekti ve şu ifadeleri kullandı: İnsanlık düşmanları ve ellerinde güç bulunduranlar, bu mutlu edici öğretilere karşı çıkıyor, bu yüzden de Allah Rasulüne bu kafirler ve nifak ehliyle anlaşmadan onlara baskı uygulayıp cihad açmasını emr ediyor.
İnkılap Rehberi ayrıca, "İsalm ve insanlık düşmanlarıyla cihad etmek farklı koşullara göre bazen askeri, bazen siyasi bazen kültürel ve bazen de bilimseldir ve Müslümanlar özellikle din adamları ve gençler başta olmak üzere, ilahi öğretileri inceleyip edinerek bu hayat dolu koleksiyondan yararlanmalıdır” dedi.
Ayetullah Hamanei, baskıcı ülkelerin Müslümanları zayıflatma yönünde günden güne daha da artan çabalarını hatırlatarak şu beyanatta bulundu: İslam dünyası günümüzde birçok acıyla karşı karşıyadır, ki bunun tek çözüm yolu, birlik, karşılıklı yardımlaşma, işbirliği ve birçok ortak yanların gölgesi altında mezhep ve fikri anlaşmazlıklardan kurtulmaktır.
İslam İnkılabı Rehberi konuşmalarının devamında, "İslam devletleri ve milletlerinin birleşmesi suretiyle Amerikalılar ve Siyonistler onlara karşı baskı yapma güçlerini kaybedecek ve Filistin’i unutturma komplosu başarısız kalacaktır” ifadelerini kullandı.
Ayetullah Hamanei, Asya’nın doğusu Myanmar’dan Afrika’nın batısı Nijerya’ya kadar Müslümanların öldürülmesi ve hassas bir bölge olan Batı Asya’da karşı karşıya gelmelerinin baskıcı ülkelerin düzenlediği bölücü komploların sonucu olarak değerlendirip şöyle dedi: Bu kritik durumda, İngiliz Şiiciliği ve Amerikan Sünniciliği aynı makasın kesici kenarının iki tarafı olarak savaş çıkarıp bölmeye meşguldur.
İran İslam İnkılabı Rehberi, şeytan sıfatlı bölünme iradesinin onurlu birleşme iradesiyle karşı karşıya geldiğine değinerek, " ’Böl ve hakim ol’ olarak bilinen eski İngiliz politikası günümüzde düşmanların ciddiyetle uygulamak istediği planlar içinde yer almaktadır” açıklamalarında bulundu.
Ayetullah Hamanei, İngiltere’nin son on yıldaki uygulamalarının bölgedeki milletler açısından kötülüğün kaynağı olarak bilindiğine işaret edrek, şöyle hatırlattı: Son günlerde İngilizler utanmadan mazlum ve aziz İran’ı bölgenin tehdidi olarak tanıtmaya çalışıyorlar ancak, tüm bunlara rağmen onların kendilerinin tehdit, fisat ve tehlikenin kaynağı olduğunu artık herkes biliyor.
İnkılap Rehberi, baskıcı ülkelerin İslam İnkılabı’nın zafere ulaşmasının ardından İslam karşıtı faaliyetlerini arttırmasını onların güçlü, öncü ve örnek bir İslami düzenin ortaya çıkışından korkmalarının göstergesi olarak değerlendirip, "Düşmanlar uzlaşıcı ve bezenmiş bir görünüme sahip olsa da içte yine tam anlamıyla vahşi ve saldırgandır ve milletler böyle bir ahlaksız, dinsiz ve insafsız düşmanla karşılaşmaya her zaman hazır olmalıdır” beyanatını sözlerine ekledi.
Ayetullah Hamanei, birliğin İslam dünyasının ihtiyaç duyduğu en önemli hazırlık olduğunu açıklayarak, şöyle dedi: Tüm İslam mezhepleri aralarındaki anlaşmazlıklardan çekinerek, Peygamber Efendimiz (s.a.v), Kur'an-i Kerim ve ka'be-i Şerif’i birleşmenin odak noktası olarak görmeleri gerekmektedir.
İran İslam İnkılabı Rehberi, sultacı ülkelerin şeytanlıklarına karşı milletler ve devletlerin bilinçlendirilmesini talep ederek, "Görünüşte İslam ülkesi olarak tanınan bazı ülkeler neden bu düşmanların İslam dünyası içerisindeki tehditler ve olaylarla ilgili sözlerini kabul edip açık bir şekilde onların politikalarına uyuyorlar?” diye sordu.
İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, sözlerinin sonunda çeşitli sınavlardan başarıyla geçen aziz İran milletinehitap ederek, "İmam Humeyni (r.a) ve İnkılap yolunun devam ettirilmesi”, "düşmanların karşısında direnmek” ve "şartsız koşulsuz hakkı savunmak”ın hiç kuşkusuz dünya ve ahiretin sonsuz onuru ve mutluluğunu beraberinde getireceğini bildirdi.
Bu görüşmenin sonunda ise İslam Birliği Konferansı katılımcıların bazıları İnkılap Rehberi’yle görüşüp konuştu.
Iqna

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)