• Nombre de visites :
  • 3095
  • 27/11/2016
  • Date :

15 Doğal İdrar Söktürücü Besin

15 doğal idrar söktürücü besin
Şişkinlik probleminiz varsa ve ne yaparsanız yapın bu durumdan kurtulamıyorsanız, doğada bulunan ve idrar söktürücü özelliği olan besinleri denemelisiniz. Bu besinlerin idrar söktürücüler, özel diyetler izleyen insanlar için de yararlıdır. Bu besinler sayesinde şişkinliği azaltıp kilo verebilir ve vücudunuzun fazla su toplamasını engelleyebilirsiniz. Bu yazıda, vücuttaki fazla suyu atmaya yarayan besinleri anlatacağız.
Su Toplama Nedir?
Bilimde ödem veya hidropsi olarak bilinen rahatsızlık, dokularda sıvı toplanmasıdır. Bu sorun, tek başına görülen bir rahatsızlık değildir, yani bu durum, kalp rahatsızlığı, sindirim sistemi veya böbreklerde görülen rahatsızlıklarla birlikte kendini gösterir. Ödem; karın, bilekler ve ayak bileklerinde toplanan sıvıya denir. Eğer bu sıvı toplanmaları çok fazla olursa, şiddetli rahatsızlıklara neden olurlar.
Şişkinliklerin en çok görüldüğü yerler ayaklar ve bacaklardır ve bu şişkinlikler ödem olarak adlandırılır. Ödemler genelde hamile kadınlarda ve kilolu insanlarda yaygın olarak görülür. Ödemler vücudun herhangi bir yerinde acıya veya başka sorunlara neden olmazlar ve sıcak basmalarına neden olmazlar. Ödemli bölgelere basınç uygulamak, deride izler bırakabilir. Bu sorun, böbrek ve karaciğerdeki sorunlardan veya yavaş çalışan tiroid bezlerinden kaynaklanabileceği gibi, vitamin eksikliği de ödemlere neden olabilir. 
En İyi Doğal Ödem Söktürücüler Nelerdir?
Karpuz
Karpuz çok fazla su içerir, bu nedenle iyi bir ödem söktürücüdür. Aynı zamanda karpuz, likopen adı verilen ve vücudun serbest radikallerden korunmasını sağlayan antioksidanlar içerir. Karpuzun içerdiği bu aminoasitler damarları genişletir ve damarlarda sıvının daha kolay akmasını sağlar. Ayrıca dokularda kalan fazla sıvıyı çekerler. Karpuzun alkalileştirici ve arındırı özelliği vardır, ayrıca vücuda mineraller de sağlar. Bağırsakları temizler ve vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur.
Domates
Domatesin %90’ı sudur ve C vitamini, selenyum, bir çeşit A vitamini olan beta-karoten ve likopen gibi antioksidanlar içerir. Ayrıca kan damarlarını etkileyip su tutmaya ve iltihaplanmaya neden olan serbest radikallerden vücudu korur.
Salatalık
Salatalık çok fazla su içerdiğinden dolayı en iyi ödem söktürücülerden biridir. Salatalıktaki sülfür ve silikon, böbreklerden ürik asidi temizlemede yardımcı olur. Böylece vücuttaki ödem azalır. Ayrıca salatalık içindeki askorbik ve kafeik asit de ödem söktürmeye yardımcı olur. Ayrıca bir potasyum deposu olan salatalık, vücudu kramplardan korur.
Yaban Mersini Suyu
Yaban mersini yemek çok faydalı olsa da, yaban mersini suyunu sıkmak daha faydalıdır. İdrar yolları iltihaplarını giderici özelliği de olan yaban mersini, ödem söktürücü etkisiyle de bilinir. Ödem söktürürken potasyumu yok etmemesi de önemli bir özelliktir. Antibiyotik özelliğiyle idrar kesesini temizler ve sağlıklı tutmaya yarar. Diyabet problemi olan bireyler için de yaban mersini suyu iyi gelmektedir.
Havuç
Havuçta bulunan yüksek orada antioksidan, mineral ve vitaminler; bu sebzeyi ödem söktürücüler arasında popüler kılmaktadır. Ayrıca havuç, vücuttan toksinleri atmaya yarar, metabolizmayı hızlandırır ve göz kuruluğundan kaynaklanan görme sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.
Patlıcan
Patlıcan yüksek miktarda su ve flavonoidler içerir ve bu sayede vücuttaki fazla suyu atmaya yardımcı olmakla kalmaz, kan dolaşımına da iyi gelir. Patlıcanı kaynatıp suyunu içmek ve çiğ patlıcak tüketmek de kilo kaybetmeye yardımcı olur.
Enginar
Enginar, içerdiği kafeik asit ve flavanoidler sayesinde böbrek fonksiyonlarını düzenler. İçindeki vitamin ve minareller ile ödemleri atmaya yardımcı da olur. İçindeki maddeler ile safra akışını hızlandırarak, ödem tutmayı azaltır.
Kereviz
Özellikle kereviz çekirdeği, idrar söktürücü ve arttırıcı özellikler taşırken, bu sebze ürik asit salgısını arttırır ve böylece vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Kerevizde ayrıca bolca sodyum bulunur fakat yüksek potasyum oranı, sodyumun potansiyel etkilerini azaltır. 
Üzüm
Üzümdeki bol su ve potasyum, onu iyi bir ödem atıcı yapar. İçindeki düşük sodyum oranı sayesinde, idrar yoluyla vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
Kuşkonmaz
Kuşkonmaz içerdiği maddeler sayesinde hem düşük kalorili hem de içerdiği amino asitlerle güçlü bir ödem söktürücüdür. Romatizmal ağrıların giderilmesi ve adet öncesi su toplanması ile kireçlenmeyi önlemeye yardımcı olur. Ayrıca içerdiği bol miktarda lif ile, bağırsakları temizlemede de etkilidir.
Marul
Marul salataları tatlandırdığı gibi, içerdiği yüksek miktardaki su oranıyla boşaltıma da yardımcı olur. Marulun içindeki demir ve magnezyum,  yağ hücrelerini boşaltmaya yarar. 
Yeşil Çay
Yeşil çay, kilo kaybına yardımcı olur ve idrar ile yağ atılmasına yardımcı olur. İçerdiği kafeinden dolayı, günde dört bardaktan fazla yeşil çay içmek çok fazla önerilen bir durum değildir.
Yulaf
Yulaf, sağladığı yavaş salınan enerji  ile ve içindeki silikon ile, doğal bir ödem söktürücüdür.
Maydonoz
Maydonoz, içindeki hafif miktardaki ödem söktürücü özellikler sayesinde, böbreklerden toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Maydonoz, çiğ olarak tüketilebilir veya kıyılıp yenebilir.
Pancar
Pancar; böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını düzenler ve vücuttaki yağ depolarını temizleyen demiri vücuda sağlar.
Sağlığa bir adım

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)