• Nombre de visites :
  • 251
  • 17/10/2016
  • Date :

Suudi Arabistan taziye evi katliamını üstlendi

suudi arabistan taziye evi

Suudi Arabistan, Yemen'in başkenti Sana'da taziye merasiminin yapıldığı bir binaya düzenlenen ve 140'tan fazla kişinin hayatını kaybettiği katliamı, "yanlışlık" diyerek üstlendi.
Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyon yetkilileri ile ABD'li uzmanların oluşturduğu araştırma komisyonundan yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"Sana'da hedef alınan binanın Yemen Genelkurmay Başkanlığı tarafından koalisyon merkezine iletilen hatalı koordinatlar nedeniyle yanlışlıkla vurulduğu tespit edilmiştir. Söz konusu alanda silahlı Husilerin bulunduğu ihbarı üzerine uyulması gereken talimat ve kurallar uygulanmadan saldırı yapılmış ve neticesinde birçok sivilin ölmesine ve yaralanmasına neden olunmuştur."
Açıklamada, araştırmanın devam ettiği belirtilirken, yetkililerden, olaya neden olan kişilere yönelik yasal işlemler ile mağdur ailelere tazminat ödenmesi için gerekli çalışmaların başlatılması talep edildi.
Birleşmiş Milletler, geçen cumartesi Yemen'de taziye merasiminin olduğu binaya düzenlenen hava saldırısında 140'tan fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 500'den fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.
El-Mesira televizyon kanalında saldırıların Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından düzenlendiği iddia edilmiş, koalisyon güçleri ise söz konusu iddiaları yalanlamıştı.
İngiltere BMGK'ya Yemen tasarısı sunacak
İngiltere'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK), Yemen'de ateşkes talep eden bir karar tasarısı sunacağı bildirildi. 
İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yemen'de çatışmaların durması ve siyasi sürecin yeniden başlaması için BMGK'ya bir karar tasarısı sunmaya karar verdik." dedi. 
BMGK'ya sunulacak karar tasarısının önümüzdeki günlerde oylanması bekleniyor. (AA)
Hurseda.net

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)