• Nombre de visites :
  • 1940
  • 8/10/2016
  • Date :

Peygamber Efendimizin günahların bağışlanması için hediye ettiği namaz

peygamber efendimizin
Değerli İslam Peygamberinin sahabelerinden ve İmam Ali (as) kardeşi olan Caferi Tayyar olarak bilinen Zulcenaheyn lakaplı Cafer İbn. Ebi Talib Mute savaşında Romalılar tarafından iki eli kesilerek şehit olmuştur.
Çoğumuz Cafer-i Tayyar'ı uzun namazlarından tanımaktayız ki İmam Sadık (as)'ın nakletmiştir. Ama bu namazın tarihçesi nereye dayanmaktadır ve kılınmasının ne gibi bir sevabı vardır?
Aslında bu namaz Peygamber Efendimiz tarafından Cafer b. Ebi Talib'e hediye edilmiştir. Rivayetlere göre Cafer Hayber feth edildiği gün Habeşe'den Medine'ye geldi.  Allah'ın Resulü (saa) onu karşıladı ve alnından öperek yüzünü halka döndü ve ' Bilmiyorum şu ikisinden hangisine sevineyim Hayber'in fethine mi veya amcaoğlum Cafer'in dönüşüne mi? ' dedi. Daha sonra bu namazı ona öğretti ve şöyle buyurdu: Eğer yapabilirsen bu namazı hergün eğer yapamazsan her hafta, eğer her hafta yapamazsan her ay, eğer her ay yapamazsan her yıl, eğer her yıl da yapamazsan ömründe bir kez bu namazı kıl . Eğer bu namazı kılarsan Allah büyük- küçük, yeni-eski, kasıtlı yaptığın günahları ve senin yanlışlarını bağışlayacaktır.
İmam Kazım (as) şöyle buyurmakta: Eğer herhangi bir kimse Cafer'in namazını kılarsa eğer onun günahı çöl kumu kadar çok ve deniz dibi kadar büyük olsa Allah onların hepsini bağışlayacaktır.
Cafer tayyar'ın namazı dört rekattır. İki rekatlık bağımsız namaz olarak kılınır. Cuma günü bu namazı kılmak için en iyi zamandır ama hergün her saat kılınabilir. Cafer Tayyar'ın namaz kılma şekli aşağıda zikredilmiştir:   
Dört rekatlık namaz iki rekatlık iki namaz olarak kılınır.
1.rekatta Tekbir-ul Ehram'dan sonra Hamd suresi sonra Zilzal suresi okunur. Daha sonra 15 kez سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ» 
söylenir. 
Sonra rukuya gidilir ve 10 kez bu zikir tekrarlanır. Rukudan kalkılır ve 10 kez gene bu zikir söylenir. Secdeye gidilir ve gene 10 kez bu zikir tekrarlanır. Secde den kalkılır oturmuş şekilde bu zikir gene okunur. Tekrar secdeye gidilir ve 10 kez bu zikir okunur. Baş secdeden kaldırılır  ve gene oturmuş şekilde 10 kez bu zikir okunur. Daha sonra ayağa kalkılır ve 2. Rekata başlanır. Bu rekatta Hamd ve Adiyat suresi okunur. Rukudan önce 15 kez bu zikir tekrarlanır. Kunut duası okunur ve rukuya gidilerek 10 kez bu zikir okunur daha sonra rukudan kalkılır ve 10 kez zikir tekrarlanır. 
Secdeye gidilir 1. Rekattaki  iki secde de olduğu  gibi ve baş secdeden kaldırılarak bu zikir 10 kez okunur.  Daha sonra teşehhüd okunur ve namazda selam verilir. Diğer iki rekattan sonra Tekbiret-ul Ehrama başlanır  ki ilk ve sonraki rekat Hamd ve Nasr suresi ikinci rekatta Hamd'dan sonra Tevhid suresi okunur. İlk iki rekattaki gibi, zikirler sure bittikten sonra rukudan önce, rukuda ve rukudan sonra, secde de  ve her secde de bu sıra ve sayıyla okunur. Namaz Teşehhüd ve selamla tamamlanır. Aynı halde her 4 rekatta Hamd suresinden sonra Tevhid suresi okunabilir.
Çeviri-B.Altun
  

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)