• Nombre de visites :
  • 1698
  • 29/6/2016
  • Date :

'İlahi Yakarış Pınarı' İmam Zeynel Abidin (a.s)
“ilahi yakarış pınarı


İmam Zeynel Abidin (a.s) hazin Kerbela faciası sonrasında üslendiği imamet görevi döneminde zalim Emevi rejiminin insanları dinden hakikatten uzaklaştırma çabalarının karşısında başlattığı kültürel devrimle dinin ibadet sel yönünün ihya olmasını sağlamıştır. Öyle ki ibadet ehlinin göz nuru, zahitlerin arzusu ve dinin direği namazı ihya eden İmam olarak anılmıştır.
Diğer bir taraftan da İmam Zeynel Abidin (a.s) Kerbela şahidi olarak insanların bu vahim maceradan haberdar olmasını için Halası Seyide Zeynep (s.a) ile birlikte düzenlediği mersiye ve ağıt merasimleriyle en zor şartlar altında bile insanların kalbini Kerbela Şehidi İmam Hüseyin (a.s)'a yönlendirmiştir.
Emevi rejiminin bütün zalimane ve düşmanca tavırlarına rağmen sabırla Ehlibeyt ailesinin ve müminlerin koruyuculuğunu yapmış ve onları bu badireli dönemde zalimlerin eline düşmekten korumuştur. Bu mücadelesi hasebiyle kendisine sabrın siması  denilmekteydi.
İmam Zeynel Abidin (a.s) bu gaddar dönemde İlahi Yakarış pınarı  olmuş insanlara Allah telanın dergâhına yönelmeyi ve ona sığınmayı öğretmiştir.  Bugün her münacat ehlinin evinin baş köşesinde yer eden Sahife,i Seccadiye bu yakarışların ve duaların bir araya getirilmiş eşsiz bir Yaratanla irtibat öğretmeni olarak elimizde bulunmaktadır.
İmam Zeynel Abidin (a.s) zalim Emevi rejiminin dünyanın dört bir yanında fetih adı altında işgal ettiği yörelerden getirdiği kölelere sığınak olmuş ve onlara kol kanat germiştir. Bu gurbette garip düşen insanları kendi evinde barındırarak hem bir taraftan ilahi maarifle tanıştırmış hem de topluma adapte olmalarını ve hayatın içine dönmelerini sağlamıştır. Bu dönemde İmam Zeynel Abidin (a.s) binlerce köleyi köle tüccarlarından satın alarak gerekli eğitim ve öğretimi sunduktan sonra onları özgür bırakmaktaydı. Masum İmamın onlara tavrı öylesine ulviydi ki özgür bıraktığı bazı köleler onun yanında yaşamı özgür olmaya tercih ettiklerini dile getirmekteydi.
İmam Zeynel Abidin (a.s)'ın gerçekleştirdiği bu kültürel devrim onun neden İlahi meşiyet gereği hastalanarak sağ kaldığını ve İmam Hüseyin (a.s) ve yarenlerinin yanında şehit olmadığını gün yüzüne vurmakta ve hikmet ilahinin bir ayeti olarak karşımıza çıkmaktadır.
İmam Zeynel Abidin (a.s)'ın veladet yıldönümü münasebetiyle Meşhette, Necefte, Kerbela da, Kazımeyn de, Samara da Ehlibeyt İmamlarının Mübarek türbeleri etrafında Ehlibeyt dostları tarafından kutlama merasimleri düzenlenmektedir. Zira O Mazlum İmam 'ın kabri zalim ve yobaz Vahabi zihniyeti tarafından Baki mezarlığında mahzun ve dostlarının ziyaretinden uzak bırakılmıştır.
Allah bütün Ehlibeyt dostlarına O Mazlum İmam'ın Kabrini İmam Mehdi (a.c.f) zuhurunda ziyaret etmeyi nasip etsin!
Bizler Miraç Eğitim ve Araştırma Merkezi olarak bu mübarek günün siz Ehlibeyt dostları, dünya Müslümanları ve kalbinde hürriyet ateşi yanan bütün insanlar için hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyoruz.
Miraç TV
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)