• Nombre de visites :
  • 2475
  • 18/11/2014
  • Date :

Sakîfe Toplantısında Ne Geçti?-3

sakîfe toplantısında ne geçti?-3

Bakınız Ehli sünnetin iddia ettiği gibi bu ümmet toplantısı nasıl gerçekleşti! Tarihi kavgalar-Evs ve Hazrec kabileleri!

فقال الناس من اصحاب سعد: اتقوا سعداً لا تطيوه، فقال عمر: اقتلوه قتله الله! ثم قام علي راسه، فقال لقد هممت ان اطاك حتي تندر عضدك(Teberi Tarihi, 2.cilt, sayfa 457) Sa’d bin Ubade’nin yanındaki grup ‘dikkat edin Sa’dı ayaklarınızın altında ezmeyin’ diyerek bağırdılar. Ömer ‘Sa’dı öldürün Allah onu öldürsün!’ diye bağırdı.Sonra Sa’dın yanında durarak şöyle söyledi: ‘seni ayaklarımın altında ezmek ve bütün uzuvlarını kırmak istiyorum!

Sonunda Sa’d bin Ubade Ebu Bekire biat etmediğinden dolayı öldürüldü! İnanmıyormusunuz? Ehli Sünnet büyüklerinden Belazeri ve İbn Abdrabbo şöyle yazmışlardır:

Ömer bir kişiyi Şam’a yollayarak Sa’d b.Ubade’den mümkün olan her şekilde biat almasını eğer biat alamazsa Allah’tan yardım istemesini söyledi. Ömer’in görevlendirdiği şahıs Şam’a hareket etti ve Sa’dı bir bahçede bularak onu biat etmeye davet etti. Sa’d Kureyş’ten birisine biat etmeyeceğini söyledi. Görevli eğer biat etmezse onu öldüreceğini söyledi. Sa’d ölsede biat etmeyeceğini söyledi. Görevli ‘herkesin kabul ettiği bir şeyin sen dışında mısın’ dedi. Sa’d ‘eğer kastın sana biat etmekse evet’ dedi. Daha sonra Ömerin görevlendiği kişi yayını gererek okunu Sa’da fırlattı ve Sa’d öldü. (العقد الفريدıbn AbedRabbo, 5.cilt, sayfa 15, انساب الاشراف (Ensab-ul eşraf)Belazeri, 1.cilt, sayfa 558)

Onlar bu dini kabul etmeye hazır değillerdi sizin kılıçlarınız ve korkuyla bu dine teslim oldular.

Sünnilerin anladığı konsey kavramı bu mudur? Acaba tehdit ve gözdağı bu konseyin bir parçasımıdır? Ebu Bekiri halk mı seçmiştir veya o halk için mi seçilmiştir? Ali (as) ‘ın biatını almak için onun evine vahşice giderek almak ne demek!Halifeyi seçmek için en adil demokrasiye ne oldu!! Nerede? Sakıfe Medine’nin dışında bir bölge şimdiye kadar sünniler kendilerine sormadılar mı ; Ömer eğer kanuni bir iş yapmak istiyorduysa neden Mescid-i Nebiyi seçmedi? Her zaman Müslümanların temel kararları aldıkları bir mescid değilmiydi?

Bilahare Peygamber Efendimiz (saa) defin edilmeden mümkün olan her şekilde halktan Ebu Bekir için biat alındı. Sünni tarihçi Zubeyr b. Bukar şöyle yazmaktadır:

فلما بويع ابوبکر اقبلت الجماعه التي بايعته تزفه زفاٌ الي المسجد رسول الله(صلي الله عليه وآله(Ebu Bekire biat tamamlandıktan sonra onu alkış ve sevinçlerle Resulullahı(saa) mescidine getirdiler(. الموفقيات,Zubeyr b. Bukar; Ebi el-Hadid’ten nakledildi: 6.cilt, 19. Sayfa)

Gerçekten Peygamber (saa)’in bedeni soğumadan sevinç ve alkışların gökyüzüne çıkması ne utanç vericidir. Keşke sünnilerin gözlerini gerçeğe kapatan önyargıları olmasaydı ve tarihi gerçeklere olduğu gibi bakabilselerdi.Herkesin bildiği gibi Resulullah (saa)’ın ailesine onun vefatından sonra neler yaptılar ama ne yazık ki ......ancak sünnilerin tüm gizliliklerine rağmen tarihin bir parçasında gerçekler ortadadır. Sadece sünni alimler tarihini rivayet etmiş olanlar ya o bölümlerin tahrif olduğunu veya Şii tarihçilerin yaptığının sahte olduğunu söylemekteler.

Allahım! Gerçeğe karşı kalplerimizi itaatkar kıl ve bizi gerçeğe karşı gözleri kapalı olanlardan kılma.Amin.


Sakîfe Toplantısında Ne Geçti?-1

Sakîfe Toplantısında Ne Geçti?-2

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)