• Nombre de visites :
  • 2551
  • 17/11/2014
  • Date :

Sakîfe Toplantısında Ne Geçti?-1

sakîfe toplantısında ne geçti?-1

Allah’ın Resulünün (saa) vefat ettiği gün yada ondan sonraki gün musibet ve belalar Peygamber (saa)’in evinin üzerine yağdı. Hz Fatıma (as)’nın gözyaşları babasının ayrılığından dolayı mübarek yanaklarından dökülmekte ve sel olup akmaktadır.

Tarihin en büyük trajedisi meydana gelmekteydi ve Allah’ın yarattığı en güzel varlık dünyaya gözlerini kapatmıştı....

Vefat eden Peygamber (saa)’in evinde neler olmakta bir bakalım. Emir-el Müminin Peygamber (saa)’in vücudunu gusl etmekle meşgul ve o sırada Ebu Bekir de o evde bir grup Müslümanla birlikte bulunmaktadır. Ömer, Ebu Bekir’i Sakîfe’ye götürmek için diğerleri anlamadan gizlice evin dışına çağırdı ve İslamın başına ne geldiyse bütün talihsizlikler Sakîfe’de meydana geldi. En iyisi belgelerle konuşalım. Tarihe bir göz atarak büyük sünni tarihçi Teberi Tarihinin sayfalarına şöyle bir göz atalım. 2. Cilt sayfa 456’da olay şöyle nakledilmektedir:

واتي عمر الخبر، فاقبل الي منزل النبي(صلي الله عليه وآله)، فارسل الي ابي بکر و ابوبکر في الدار و علي ابن ابي طالب دائب في جهاز رسول الله(صلي الله عليه وآله)، فارسل الي ابي بکر ان اخرج الي، فارسل اليه اني مشتغل، فارسل اليه قد حدث امر لابد لک من حضوره، فخرج اليه، فقال: اما علمت ان الانصار قد اجتمعت في سقيفه بني ساعده.( .( کامل في التاريخ ,İbni Esir, 2.cilt , sayfa 13) Ömer’in kulağına Ensarın Sakîfede toplandığı haberi ulaşınca Peygamber (saa)’in evine geldi. Ebubekir Peygamber (saa)’in evinde idi ve Ali (as) Peygamber (saa)’in techiz ve tekfin işiyle meşguldü.Ömer birisini Ebu Bekir’in yanına yollayarak dışarı çıkmasını istedi. Ebu Bekir şöyle söyledi: ‘git söyle benim işim var dışarıya gelemem’ Ömer bir mesaj göndererek onu kesinlikle gelmesi gerektiğini söyledi.Ebu Bekir dışarı çıktı ve Ömer ona Ensar’ın Sakîfede toplandığını bilmiyor musun? diye sordu.

Evs kabilesi Beşir bin Sa’d ın biatını görünce birbirlerine eğer Hazrec kabilesi bu biatla sizden daha üstün olursa hükümetten size herhangi bir şey gelmeyecek dediler. Böylece ayağa kalkarak Ebu Bekire biat ettiler!

Kediyle fare oyunu ne içindi? Neden olaydan diğerlerinin haberi yoktu? Neden Ali (as)’a bir şey söylenmemişti? Neden Abbas bin Abdulmuttalip konudan birşey anlamamakta? Farz edelim ki Allah’ın Resulü (saa) Ali (as)’ın vesayet etmesi için tavsiyelerde bulunmamıştı. Tüm bu olaylar Ali (as)’ın Gadir Hum da iki ay önce seçildiğini unutturmuştu. Peygamber (saa)’in vücudunun yıkanmadan kefenlenmiş olduğunu varsayarsak ve hatta hiç kimsenin Resulullah’ın kızına başsağlığı dilemeye gelmemesinin önemi yok mudur.

Daha doğrusu o hassas konuda Peygamber (saa)’in Ehlibeytiyle meşveret etmek gerekmezmiydi? Onlar o kadar yabancı mıydı? Ömer Sakîfe’den vazgeçmemiş şiddet her zaman onun işinin çeşnisi olmuştur. Hubâb b. Munzir Ömer ve taraftarlarını işaret ederek Ensara şöyle seslendi: فانه باسيافكم دان لهذا الدين من دان ممن لم يكن يدين (كامل في التاريخ İbn Esir, cilt 2, sayfa 3; Teberi Tarihi, cilt 2, sayfa 443) Onlar bu dini kabul etmeye hazır değillerdi sizin kılıçlarınız ve korkuyla bu dine teslim oldular.


Sakife Macerasında Ali (as)ın Davranışı(1.Bölüm)

Sakife Hakkında Bir Analiz(1.Bölüm)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)