• Nombre de visites :
  • 2552
  • 17/11/2014
  • Date :

Ehlibeytin sözlerinden Hz. Ebul Fazl (as)

ehlibeytin sözlerinden hz. ebul fazl (as)

İmam Sadık (as), İslamın yaratıcı ve düşünür dahisi ve insan bilimlerinin eşsiz temsilcisi, her zaman amcası Hz Abbas’ı çok değerlendirir ve onu çok onur verici övgülerle anardı ve onun Aşura’da kahramanca duruşunu Abbas (as) daha da yüceltirdi. İmam Sadık (as) Kamer-i Beni Haşim Beni Haşimin ayı Hz Abbas) hakkında şöyle buyurdu:

Amcam Abbas b. Ali(as) etkili basireti ve güçlü bir inancı vardı. Kardeşi Hüseyin’in eşliğinde cihad etti ve bu testten de başarıyla çıkarak şehit oldu (1)

İmam Sadık (as) onu en çok şaşırtan amcasının karakteristik özelliklerini şöyle sıraladı:

a-Keskin Zeka

Keskin zeka, düşüncenin dayanıklı sonucu ve fikrin özgünlüğüdür.Ve bir kimse sadece niyetini temiz yapıp, kibirden arınıp onun kendine musallat olmasına izin vermedikten sonra ona ulaşabilir.

Ebul Fazl Abbas (as) en önemli özelliklerinden birisi keskin zekasıydı. Derin düşüncesi ve keskin zekasıyla İmamın rehperliğine tabi oldu ve Seyyidul Şüheda İmam Hüseyin (as) yanında yer aldı. Böylece şeref ve haysiyetin zirvesine ulaştı. Ve kendisini tarihin sayfalarında ölümsüzleştirdi.İnsani değerler kalıcı olduğu ve muazzam sayıldığı sürece, insaniyetin yüksek zirvelerine ulaşan Hz Abbasın karşısında eğilir ve onu över.

İmam Sadık (as) buyuruyor: Amcam Abbas b. Ali(as) etkili basireti ve güçlü bir inancı vardı. Kardeşi Hüseyin’in eşliğinde cihad etti ve bu testten de başarıyla çıkarak şehit oldu (1).

b-Güçlü İman

O Hazretin bir diğer ayırt edici özelliği onun çelikten yapılmış güçlü imanıdır.Hazretin güçlü imanı kardeşinin yanında cihad ederek Allah’ın rızayetini kazanma amacının bir göstergesidir. Aşura gününde meydan okuma şiirlerinde belirttiği gibi canını feda etmesinden hiç bir maddi çıkar gütmüyordu ve bu ise o hazretin güçlü imanına belirgin bir gösterge sayılır.

c-Hüseyin (as) ‘le Cihad

İmam Sadık (as) Kerbela kahramanı olan amcası Hz Abbasın (as) diğer erdemlerinden şehitlerin büyüğü ve Peygamber Efendimizin torunu ve cennet gençlerinin büyüğü Hz İmam Hüseyinin emri altında cihad ve savaş yapmasını zikretmiştir. Hz Abbas kardeşinin hedefleri uğruna cihat etti ve şehit oldu buda en büyük erdemlerden birisi idi. İyilikle bu testlerden geçerek Aşura günü kahramanlıklarıyla kendini gösterdi. Yiğitliği dünyada tektir....

Hz. Mehdi (as)’nin Görüşüne göre Abbas (as)

İmam Zaman güzel sözleriyle amcası Abbas (as) hakkında şöyle söylemekte: Ali b. Abbas Ebulfazl üzerine selam olsun kardeşinin büyük acısını paylaşarak canını onun için feda etti ve dünden yarınının çıkarını kazandı. Kardeşi için kendini feda etti ve onu korudu. O su getirmek için çabaladı elleri kesildi. Allah katillerine Yezid b. Rekad ve Hekim b. Tufeyl Tayi lanet etsin...(1)

İmam Zaman (as) amcası Kamer beni Haşim’in yüce niteliklerini özümsemiş ve onu şöyle övmüştür:

1-Kardeşi Seyyid-ul Şühedayla birlikte en zor durum ve koşullarda tarih sayfalarına yazıldı.

2-Takvası, kendini sabırla tutma ve hidayetle nur İmamının gösterişi ile ahiret azığını göndermek

3- Kendi, kardeşi ve çocuklarının canını Cennet gençlerinin büyüğü İmam Hüseyin (as) yolunda feda etmesi

4-Kendi kanıyla mazlum karderşini koruması

5-Ehl-i Beyt ve kardeşine su vermeye çabalarken zalim ve baskıcı güçler Peygamber (saa)’in ailesine su verilmesine engel oldular.

Çeviri:Behice Alton


Çocukluk Döneminde Hz Ebul Fazl Abbas (as) ‘ın Edebi

Hz. Abbas’ın Künyeleri

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)