• Nombre de visites :
  • 1858
  • 2/9/2014
  • Date :

Ruhani: Aşırı sağ ve sol değiliz

ruhani: aşırı sağ ve sol değiliz

Tahran, 02 Eylül 2014 - İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kendilerinin aşırı sağ veya aşırı sol olmadıklarını ve ortada yer aldıklarını söyledi.MHA - Dünya Cami günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, İran’ın Şiddet ve Radikalizm ile mücadele önerisinin BM’de onaylanmasına değinerek, ‘’ Siyonistler ve müstekbirlerin yaygarasına rağmen, bu önerinin onaylanması İran ve İslam şiddet ve radikalizm peşinde olmadığının göstergesidir ve bu da dünya tarafından kabullenmiştir’’ dedi.

caminin her zaman halk hareketlerinin merkezi ve inkılapların başlangıç merkezi olduğunu belirten Ruhani, ''Cami, inkılab ve İslami harekette büyük yükü omuzlamış ve nihayetinde rahmetli İmam Humeyni'nin (r.a) liderliğindeki İslam inkılab hareketi de zafere kavuşmuştur'' dedi.

Ruhani, hükümetin alimler, büyükler ve düşünürlerin görüşlerinden yararlandığına vurgu yaparak, cami ve ruhaniyetin, her zaman birlikte mana veren başlıklar, ünvanlar olduğunu ve öyle de kalacağını söyledi.

Müslümanların ilk kıblesi Mescidi Aksa'nın terör ve haydut rejim İsrail'in işgali ve sultasında olmasına değinen Ruhani, Mescidi Aksa'nın çok sayıda büyük peygamberin Allah'a ibadet ettikleri mekan olduğunu ve bu mekanın bugün işgal altında olmasının esef verici olduğunu belirtti.

Ruhani, başta İslam alimleri olmak üzere İslam dünyası ve müslümanların, ilk kıblelerinin terör rejimi İsrail'in ebediyen işgalinde olmasına izin vermeyeceklerini ve İran İslam Cumhuriyeti'nin geçmişte olduğu gibi bundan sonra da bütün gücüyle Mescidi Aksa'nın işgalden kurtarılması ve özgürlüğüne kavuşması için destek vereceği gibi aynı şekilde Filistin halkına da her zaman yardım edeceğini bildirdi.

Ruhani, internetin yeni bilgilere ve teknolojilere ulaşmak isteyen öğrenciler ve uzmanlar için önemli olduğunu söyledi. Ruhani, İranlı din adamlarından internet konusunda hoşgörülü olmalarını isteyerek, ‘’ Günümüz dünyasında internet gözardı edilemez, interneti bilmeyen biri uzman, hatta öğrenci sayılmaz. Biz genç nesillere dünyanın kapılarını kapatamayız”‌ dedi.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)