• Nombre de visites :
  • 2685
  • 24/11/2013
  • Date :

Latif Nükteler

latif nükteler

Kur'an'da Gadir-i Hum [7]

Ve Hz. Ali (as) böyle bir günde müslümanların imamı olarak imamet makamına seçildi. Hz. Ali (as) hakkında İmam Humeyni (ra) şöyle buyurmuştur: Eğer Hz. Peygamber (saa) hiçbir şey yapmamış olsaydı sadece Hz. Ali (as) eğitmesi ve yetiştirmesi İslam dini için yeterli olurdu.

Latif Nükteler

1- Kur'an-ı Kerim'de üç ayette şöyle buyurulmuştur: İleride üzerinizdeki nimetimi tamamlayacağım. Bir ayette de kıblenin değiştirilmesi ile ilgi olan ayette de şöyle buyuruyor :  «وَ لِأُتِمَّ نِعْمَتي‏ عَلَيكُمْ» '...ve size verdiğim nîmetimi tamamlayayım...' (Bakara suresi 150. ayet). Mekke'nin fethinde şöyle buyuruyor: «وَ يتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيكَ»'...ve sana, nîmetini tamamlasın...'(Fetih suresi 2. ayet). Namazda taharat ve temizlik meselesinin açıklandığı ayette de şöyle gelmiştir: «وَ لِيتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيكُم‏» '...ve size verdiği nîmeti tamamlamayı...' (Maide suresi 6. ayet). Ama Gadir-i Hum ayetinde şöyle buyurulmuştur: «أَتْمَمْتُ عَلَيكُمْ نِعْمَتي‏» '… üzerinizdeki ni'metimi tamamladım.' Yani imamın tayini ile ilahi nimet insanların üzerinde tamamlandı.

2-  Kur'an-ı Kerim'de üç ayette gelmiştir: «لِيظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ»  '...bütün dinlere üst olmak üzere gerçek din ile göndermiştir.'( Tevbe, 33.- Fetih, 28.- Saf, 9. ayetler) Yani İslam dini bütün dinlere üstün gelmiş ve tüm dünyayı saracaktır. Ama hangü İslam? Şu ayette buyurulmuştur: Tüm dünyayı saracak olan İslam, Gadir-i hum İslamıdır. Zira Gadir-i Hum ayettinde şöyle buyuruluyor: «الْيوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيكُمْ نِعْمَتِي وَ رَضِيتُ لَكُمْ الْإِسْلَامَ دِينًا» '…Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim. Ve üzerinizdeki ni'metimi tamamladım. Sizin için dîn olarak İslâm'dan razı oldum.' İşte bu anda tüm dünyayı ilgilendirmesi hakkında şöyle buyuruyor: «وَعَدَ اللَّهُ الَّذينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَيسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِْ ... وَ لَيمَكِّنَنَّ لَهُمْ دينَهُمُ الَّذِي ارْتَضى‏ لَهُم» 'Allah, sizden inanıp iyi işlerde bulunanlara, onlardan önce gelip geçenleri nasıl yeryüzüne sâhip ve hâkim kıldıysa onları da mutlaka yeryüzüne sâhip ve hâkim kılmayı ve onlara, râzı ve hoşnût oldukları dîni nasîp edip o dini, bütün dinlerden üstün etmeyi, korkularını emniyete tebdil eylemeyi vaad etmiştir' (Nur suresi 55. ayet).

 Gadir-i Hum ayetinde «رَضِيتُ» razı oldum' buyurulmuştur ve yeryüzüne sahip ve hakim olma hakkında ise  «اِرْتَضى» razı olduğu' 'fadesi gelmiştir, bu iki kelimenin kökleri aynıdır. Tüm dünyayı saracak olan ve tek bir bayrak altında toplayacak İslam mektebi; Ehl-i Beyt (as) mektebidir.

3- Bu latif nükteyi de Yemenli bir gençten duydu şöyle diyor: Sünni ve Şii mekteblerinin hepsi ahir zamanda Hz. Peygamber (saa)'ın neslinden Mehdi adında birinin kıyam edeceğine ve dünyayı saran tüm zulümden kurtaracağına ve adil İslam hükümetini kuracağına inanmaktalar.

Çeviri:Ürün Özedönüş


Kuranda Gadir-i Hum-1

Kuranda Gadir-i Hum [2]

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)