• Nombre de visites :
  • 2394
  • 9/11/2013
  • Date :

Dinin Kemali

dinin kemali

Kur'an'da Gadir-i Hum [5]

Soru: Bu durumda Hz. Peygamber (saa)'ın mübarek ömrünün sonuna kadar söylemediği şey nedir? Tevhid, meat ve ahiret, namaz ve oruç değil. Peki nedir bu önemli emir? Eğer bu tevhid, nübüvvet, namaz, cihad, emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker -İyiliği emretmek ve kötülükten men etmek ve diğer konular da değilse ne olabilir?

Cevap: Evet bu konu İmamettir. Eğer imam masum ise tevhid canlıdır. Ama eğer değilse Allah-u Teala'nın yerine tağut hakim olur. Eğer rehber masum ise nübüvvetin hedefleri takip edilir. Ve eğer rehber masum olursa mead ve ahiret inancı beyan olur.

Önemli bir Nükte

Bu ayetin bir önceki ve sonrasındaki ayette yine «مَا أُنزِلَ» Sana indirileni.. ifadesi gelmiştir. Maide suresi 66. ayette şöyle buyurulmuştur: «مَا أُنْزِلَ إِلَيهِمْ مِنْ رَبِّهِم‏»Rabb'lerinden kendilerine indirileni...' ve yine Maide suresi 67. ayette şöyle buyurulmuştur: «مَا أُنزِلَ إِلَيكَ مِن رَّبِّكَ» - 'Rabbinden sana indirileni ...'   ve yine aynın surenin 68. ayetinde: «مَا أُنزِلَ إِلَيكُم مِّن رَّبِّكُمْ». size Rabb'iniz tarafından indirileni…' gelmiştir. Bu bir tesadüf değildir. Ardı ardına üç ayette de «مَا أُنزِلَ»   indirileni…' ifadesi yeralmaktadır. Birinci ve üçüncü ayet yani 66. ve 68. ayet Semavi dinlerin kitapları ile ilgilidir, insanlar bunlara dayanmalı, uymalıdır  ve  ancak bu şekilde dünya ve ahiret nimetlerinden yararlanacaklardır.  İkinci ayet yani maide suresi 67. ayet ise insanların rehberliği ile ilgilidir. Yani insanlar rehberin önderliğinde doğru yola hidayet edileceklerdir. Peygamberden sonra insanlara İmam makamında  önderlik etme vazifesini üstlenecektir.

Kur'n-ı Kerim'in mizanına bakınız, Allah-u Teala Hz. Ali binEbu Talib (as)'ın imametini iki semavi dinin kitapları arasına koymuştur!. Bir ayette ' Allah'ın Kitabı'na uyun, gereği gibi uyarsanız haliniz ve akibetiniz iyi olacak. Ve diğer ayette Kitap'a dayanmazsanız, gerektiği gibi yerine getirip uygulamadıkça siz hiçsiniz. Ve bu iki ayetin ortasında şöyle buyuruyor: Ey Peygamber Ali'yi tanıt, yani Kur'an ve Masum İmam birlikte. Zira Hz. Peygamber (saa) Sekaleyn  hadisinde şöyle buyuruyor: «انّي تارك فيكم الثقلين كتاب الله و عترتي اهل بيتي»  Ey insanlar! Ben sizin aranızda öyle bir şey bırakıyorum ki eğer onlara sımsıkı sarılacak olursanız asla sapmazsınız: (Onlar) Allah'ın Kitabı ve itretim, Ehlibeytim(dir).

Dinin Kemali Ayeti

«...الْيوْمَ يئِسَ الَّذينَ كَفَرُوا مِنْ دينِكُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَ اخْشَوْنِ الْيوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيكُمْ نِعْمَتي‏ وَ رَضيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ ديناً...» (مائده/3 )

Bugün kâfirler sizi dîninizden döndüremedikleri için yeise kapıldılar. Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim. Ve üzerinizdeki ni'metimi tamamladım. Sizin için dîn olarak İslâm'dan razı oldum. Maide suresi 3. ayet.

Çeviri:Ürün Özedönüş


Kuranda Gadir-i Hum-1

Kuranda Gadir-i Hum [2]

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)