• Nombre de visites :
  • 876
  • 9/2/2013
  • Date :

Allah’ın Resulünün (s.a.a.) İbadeti [1]

allah’ın resulünün (s.a.a.) ibadeti

Resulullah (s.a.a.) Hakk’ı mükemmelce tanıyan ve Allah’ın dergâhında gerçek bir kul gibi alnını toprağa koyan ilk kişidir. Kendisi şöyle buyurmuştur:

كنت اول من اقر بربى جل جلاله و اول من اجاب’ ‘Büyük Rabbime ikrar eden ilk bendim ve O’nun davetine cevap veren ilk kişi de bendim.’ (1)

Allah’ın karşısında kullarının en çok tevazu alameti olan namaz Resulullah’ın (s.a.a.) gözünün nuru idi. Kendisi şöyle buyurur: ‘قُرة عينى فى الصلوة’ ‘Namaz benim gözümün nurudur.’ (2)

Allah’ın Resulü (s.a.a.) geceden sabaha kadar sürekli namaz ve gece ibadetine meşguldü ve bütün gece isitirahat etmezdi. İmam Sadık (a.s.) Peygamber’in (s.a.a.) bu yaşam tarzı hakkında şöyle buyurur:

Peygamber (s.a.a.) yatsı namazını kıldıktan sonra abdestlik suyu ve misvakı başının üstüne koyup üzerini kapatırdı. Biraz yatıp uyur sonra kalkardı. Misvak kullanıp abdest alırdı. Dört rek’at namaz kılıp yatardı. Yine kalkıp misvak kullanırdı ve abdest alırdı. Dört rek’at daha namaz kılardı. Bir daha yatıp ondan sonra vitr namazını kılardı. (3)

O değerli insan bu Kur’an-ı Kerim ayet-i  şerifini uygulardı: ‘وَ مِنَ اللَّيْلِ فَاسْجُدْ لَهُ وَ سَبِّحْهُ لَيْلًا طَوِيلًا’

‘Gecenin bir kısmında O’na secde et. Gecenin uzun bir kısmında da O’nu tesbih et.’ (İnsan sûresi, ayet 26)

Allah özel kullarından gecenin bir kısmını mâbuklarını tesbih etmelerini ve uzun geçen  gecenin diğer kısmını da alınlarını tevazu secdesine koyup kendi mâbudlarına ibadet etmelerini istiyor.

O hazret (s.a.a.) namazı öyle içtenlikle kılardı ki, bütün bağlantılardan kopardı ve tek teveccühü Allah’a doğru idi:

كان اذا حضر الصلوه فكانه لم يعرفنا و لم نعرفه اشتغالا بعظمة الله’ ‘Namaz vakti gelince o kadar Allah’a teveccüh ederdi ki, sanki o bizi tanımıyor ve bizde onu tanımıyorduk. (4) Resulullah’ın (s.a.a.) namaz vaktinde halinin değişmesi onun Allah’ın karşısında kullluk ve tevâzu göstermesinin en yüksek seviyyede olduğunun alâmeti idi:

‘اذا قام الى الصلوه تربد وجهه خوفا من الله’

‘Namaza durduğu zaman Hazreti Peygamber (saa)’in yüzü Allah korkusundan değişirdi.’ (5)

Kaynak: Melekût-i Ahlak, Seyyid Hüseyin İshaki


1-    Bihar ul-Envar, cilt 16, s. 12

2-    Mehcet ul-Beyza, cilt 3, s. 68

3-    Vesail uş-Şia, cilt 3, s. 196

4-    Mehcet ul-Beyza, cilt 1, s. 351

5-    Mustedrek ul-Mesail, Mirza Hüseyin Nûri, Al-i Beyt Müessesesi, cilt 4, s. 93

Hz. Muhammed (saa)’den Rivayetler(1.Bölüm)

Hz Muhammed(s.a.a.)’in Ahlaki Kişiliği(1.Bölüm)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)