• Nombre de visites :
  • 1143
  • 4/3/2012
  • Date :

Ebedi Azap (1)

ebedi azap

Kimler Ebediyen Azap Görecekler?

Hiç şüphesiz cehennemde ebedi azap kafirler, imansız kimseler ve müşrikler içindir. Ama ebedi azap tüm günahkarlar ve kötü amel yapanlar için değildir. Eğer asi olur, günahı büyük ve çirkin günahlardan olursa, bu günahı onu küfre ve imanı terketmesine veya imansız dünyadan gitmesine sebep olursa ebedi azaba düçar olur.

Ebedi ve sonsuz cehennem azabı kafirler içindir, günahkar mü’minler –ki canları ‘tevdit’ nuruyla aydınlanır- bağışlanma ve ateşten kurtulma yolları kapatılmamıştır. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur:

(إِنَّ اللّهَ لا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ و يَغْفِرُ ما دُونَ ذلِكَ لِمَنْ يَشاءُ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللّهِ فَقَد افْتَرى إِثْماً عَظِيماً)

Şüphe yok ki Allah, kendisine eş tanıyanları yarlıgamaz, ondan başka dilediğinin bütün suçlarını yarlıgar ve kim Allah'a eş tanırsa gerçekten de büyük bir iftirâda bulunmuş, pek büyük bir suç işlemiştir. (Nisa suresi, 48. ayet)

Bu ayetten de anlaşılacağı gibi bütün günahların ( şirk dışında ) affedilme imkanı olduğu açık olarak beyan edilmiştir. Çünkü tövbe edilmesi halinde tüm günahlar – hatta şirk- bağışlanır. Ayetin müşrik ve diğer kimseler arasındaki farkı beyan ettiği dikkate alınmalıdır. Ancak burada tövbe etmeden dünyadan göçen kimselerin bağışlanması söz konusudur. Açıktır ki bu kimseler eğer müşrik ise bağışlanmayacaktır.

Elbette bu kimse eğer müşrik ise bağışlanmayacaktır. Eğer müşrik değilse bağışlanma ve ateşten kurtulma yolu kapatılmamıştır.  Ama yine de kesin bağışlanma olmayabilir, sadece  şu şart ve koşulla لمن يشاء  yani Allah-u Teala’nın irade ettiği ve dilediği kimseler bağışalanabilir. Dolayısıyla kişinin tövbe etmesi veya şefaate uğraması suretiyle bağışlanması mümkündür. Günahkarları ‘korku’ ve ‘ümit’ arasında bırakarak onları tehlikeyi – tövbe etmeden ölmeyi- önlemek için tahrik ve teşvik etmektedir. Bu nedenle edilen vaat, insanı ‘ümitsizlik’ ve ‘cesaret’ uçurumlarından uzak durması, doğru yolu bulması ve onu ileriye götürmesi için beyan edilmiştir.

Ebedi ve Sonsuz

Ebedi sonsuzluk manasındadır. Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette ebedi yani sonsuza kadar cennette kalacak olan cennet ehli ve ebediyen cehennemde kalacak olan cehennem ehlinden beyan edilmektedir. Ancak hesap ve inkar konusunda asıl mükafat belirtilmiyor. Ebedi mükafatta da durum böyledir.

Dolayısıyla sonsuzluk bu bahiste ebediyen cehennemde kalmak ve sonsuz azapla azaplanmaktır. Buna göre bir kimse ebediyen cehennemde kalmaya inansın ya inanmasın, cehennemlik kimse azabı hissetmeyecek ya azap görmeyecek ya da cehennem onun için soğuk ve keyifli olacak demesi ebedi ve sonsuz azabı inkar etmesidir ki bu da bu kişinin cehennemde ebedi azaba düçar olmasına sebep olacaktır.


Cennet ve Cehennem

Azap İçerisinde Olan Kadınlar

İnsanlık Alemi ve Mead-3

Ahiretin Korkunç Menzilleri

Kıyamet Şafağında 2

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)