• Nombre de visites :
  • 937
  • 4/3/2012
  • Date :

Amel defteri (4)

amel defteri

Amel Defteri Kendi Varlığımızdandır

يَوْمَ تَجِدُ كُلُّ نَفْسٍ مَّا عَمِلَتْ مِنْ خَيْرٍ مُّحْضَرًا وَمَا عَمِلَتْ مِن سُوَءٍ تَوَدُّ لَوْ أَنَّ بَيْنَهَا وَبَيْنَهُ أَمَدًا بَعِيدًا وَيُحَذِّرُكُمُ اللّهُ نَفْسَهُ وَاللّهُ رَؤُوفُ بِالْعِبَادِ

O gün her nefis, yaptığı her hayrı hazır bulacaktır; işlediği her kötülüğü de. O kötülükle kendisi arasında uzak bir mesafe bulunmasını ister. Allah sizi kendisin(in emirlerine karşı gelmek)den sakındırıyor. Allah, kulllarına şefkatlidir.(Al-i İmran suresi, 30. ayet)

Amelin var olmasından kasıt, bu amelin mükafat ve cezasının var olması demektir ya da amel defterinin olması, insanın onu görmesi ayetin zahiriyle uluşmamaktadır. Çünkü ayette açık olarak  kişinin kendisinin ameli gördüğü  ve amelle kendisi arasında uzak mesafeler bulunmasını istediğini beyan etmektedir. Amelin bu şekilde gösterilmesi, İslam alimlerinin görüşlerine ve fizik ilminde maddenin kuvvet ve enerjiye dönüşmesi kanununa göre uygundur. (Envar-ul İrfan fi Tefsir-ul Kur’an, c. 5, s.308)

Dünyada Hesaba Çekilme

Buna göre amel defteri, insanın dünyada yaptığı amelin kendisini ve belki de insanı, o ameli yaparken kendisine göstermesidir. Her ne kadar dünyamız tam olarak bu hesaba çekilmeyi anlamasa da bu tür hesaba çekilme kıyamet ve diğer dünyada icrası mümkündür ancak, ama biz bir hadde kadar bunu tasavvur edebiliriz. Biz küçük dünyamızda, sınırlı ve yetersiz ilimimizle bir parça metalden yaptığımız CDlerde saatlerce film izleyebiliyoruz. Hatta bazı üç boyutlu filmler varki sanki biz o filmin içindeymiş gibi oluyor. Biz daha önce bu filmi izlemedik ve zaman ayırıp başından sonuna görüp ne olup bittiğinden haberimiz olması gerekmektedir. Ama kıyamette göreceğimiz filmlerde şu meseleye dikkat etmemiz gerek; orada göreceğimiz her şey ve yaptığımız bütün ameller an be an hafızamızda ( DNA kasetlerinde) kaydedilmiştir ve biz bunları hatırlayacağız,  yani daha önce görmediğimiz bir şeyi değil, yaptığımız ve yaşadığımız bir filmi yeniden göreceğiz. Kıyemette diğer alemin olağanüstü imkanlarının yardımıyla kendi vücudumuzda, kendi hafızamızda kaydettiğimiz her şeyi bir yerde toplanmış olarak, ne bir eksik ne bir fazla her şeyi karşımızda bulacağız. Buna göre diyebiliriz ki kıyamette bize verilecek, önümüze açılacak kitap, insanın kendi olağanüstü hafızasının özelliklerindendir. Bunun için bu kitabı ya defteri inkar etmek imkansızdır. Bu doğrultuda Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

 وَ کُلَّ إِنسانٍ أَلْزَمْناهُ طائِرَهُ في‌ عُنُقِهِ وَ نُخْرِجُ لَهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ کِتاباً يَلْقاهُ مَنْشُوراً

Her insanın yaptığı işleri boynuna astık, kıyâmet günü de apaçık yazılmış bir kitap olarak meydana çıkaracağız onları, herkes, ne yapmışsa hepsini o kitapta yazılmış bulacak. (İsra suresi, 13. ayet.)


Amel defteri (3)

Amel Defteri (2)

Amel Defteri (1)

Allah Katında En İyi Amel

Vuslat Yolları

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)