• Nombre de visites :
  • 748
  • 14/12/2011
  • Date :

İMAM HÜSEYİN (A.S)-İN KERBELA MACERASINA YENIDEN BAKALIM (5)

imam hüseyin (a.s)-in kerbela macerasina yeniden bakalim

İmam Hüseyin (a.s) Mekke Yolunda

Ukbe b. Sem'an şöyle diyor: Medine'den çıktık ve Mekke anayoluna girdik. İmam Hüseyin'in (a.s) ehlibeytinden bazıları şöyle dedi: "Anayoldan gitmesek nasıl olur? Nitekim Abdullah b. Zübeyir de anayoldan gitmedi. Böylece peşine takılanlar sana ulaşamazlar."

İmam (a.s) şöyle buyurdu:

"Hayır, Allah'a andolsun, ben Allah'ın sevdiği kaza ve kader ortaya çıkana kadar anayoldan ayrılmayacağım. "

Abdullah İbn Muti el-Advî'nin  Görüşü

Ukbe b. Sem'an sözünün devamında şöyle diyor: Daha sonra Abdullah b. Muti el-Advî ile karşılaştık. O, İmam

Hüseyin'e (a.s) şöyle dedi: "Sana feda olayım. Nereye gidiyorsun?" İmam Hüseyin (a.s) şöyle buyurdu: "Şimdilik Mekke'ye gidiyorum. Ama Mekke'den sonra da Allah'tan hayır diliyorum. (Neresi hayırlı ise oraya gideceğim. "

Abdullah b. Muti el-Advî şöyle dedi: "Allah hayrını versin. Sana feda olayım... Eğer Mekke'ye gidersen, sakın Kûfe'ye yaklaşma. Küfe uğursuz bir şehirdir. Kûfe'de baban öldürüldü; kardeşin yalnız ve yardımsız bırakıldı ve yaralanarak neredeyse canını kaybedeceği darbeyi orada aldı. Öyleyse Harem'de (Mekke'de) kal. Sen Arab'ın efendisisin; Allah'a an- dolsun ki, Hicaz ehlinden hiç kimse sana denk değildir. Eğer Mekke'de kalırsan, her taraftan insanlar birbirlerini senin için davet ederler. Amcam ve dayım sana feda olsun, Harem'den ayrılma. Allah'a andolsun eğer seni kaybedersek, senden sonra bizi köle edinirler."

İmam Hüseyin'in (a.s) Mekke'ye Girişi

İmam (a.s) yoluna devam etti ve Mekke'ye ulaştı.  Perşembeyi cumaya bağlayan gece (şaban ayının üçüncü gecesi) Mekke'ye girdi  ve şaban, ramazan, zilkade ve zilhicce ayının sekizine kadar Mekke'de kaldı.

Bu süre içerisinde Mekke ehli ve uzaktan gelip umre yapmak için Mekke'de bulunanlar İmam'ın (a.s) yanına gidip ge-liyorlardı.

Bu zaman içerisinde Abdullah b. Zübeyir de Mekke'de idi ve sürekli Allah'ın evinde (Kâbe'de) vaktini geçiriyordu.

Gündüzleri çoğunlukla namaz kılıyor, tavaf ediyordu. İmam Hüseyin'i (a.s) ziyaret edenlerle birlikte bazen iki gün peş peşe ve bazen de gün aşırı İmam'ın (a.s.) yanına gidiyordu ve her gidişinde İmam'la (a.s) meşveret ediyordu.

İmam Hüseyin'in (a.s) Mekke'de bulunması, onun kadar hiç kimseye ağır gelmiyordu. Çünkü İmam Hüseyin (a.s) bu şehirde bulunduğu müddetçe Hicaz ehlinden hiç kimsenin kendisine biat etmeyeceğini ve uymayacağını; aynı şekilde İmam'ın (a.s) insanların gözlerinde ve kalplerinde daha saygın ve sevimli, onlar tarafından daha çok itaat edilen biri olduğunu çok iyi biliyordu.


İMAM HÜSEYİN (A.S)-İN KERBELA MACERASINA YENIDEN BAKALIM (4)

İMAM HÜSEYİN (A.S)-İN KERBELA MACERASINA YENIDEN BAKALIM (3)

İMAM HÜSEYİN (A.S)-İN KERBELA MACERASINA YENIDEN BAKALIM (2)

İMAM HÜSEYİN (A.S)-İN KERBELA MACERASINA YENIDEN BAKALIM (1)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)