• Nombre de visites :
  • 1749
  • 16/10/2011
  • Date :

Hz. Mehdi (af)ın Zuhur Alametleri-1

hz. mehdi (af)ın zuhur alametleri
‘O sâ'at yaklaştı, ay yarıldı…Öyleyse sen de onlardan yüz çevir; o çağırıcının görülmemiş, tanınmamış bir şeye çağıracağı gün’ (Kamer, 1-6).

Hadislerde ‘O saat’ Hz. Mehdi (af)’in zuhuru olarak geçmekte ve İslam dinin bu gerçeğini  inkar eden ve doğruluğuna inanmayan insanları inanmaya çağırmaktadır.

İmam Cafer-i Sadık (as) zuhur alametlerinin bazı özelliklerini şöyle buyurmaktadır: Hz. Kaim zuhur ettiği zaman, Kufe’ye gidecek ve orada bulunan dört mescidi (İslam inançlarına uygun olmadığı için) yıkacak, yeryüzünde yüksek ve balkonu olan mescid kalmayacak, O hepsini yıkacak yerine balkonsuz ve yüksek olmayan uygun mescidler dikecek, büyük ve uzun yollar inşa edecek, sokak ve caddeye açılan duvardan yapılmış balkon ve su arkları gibi herşeyi yıktıracak, tüm bid’atları ortadan kaldıracak ve sünneti yeniden eda edecek, Konstantiniye şehir ve ülkelerini, Çin, Dilem Dağlıklarını fethedecek, her yılı bugünün 10 yılına bedel  yedi yıl böyle hükmedecektir. Ve sonunda Allah’ın istediği herşeyi yerine getirecektir.

Ravi şöyle sordu: Fedan olayım! nasıl yıllar uzayacak? ( bir yıl nasıl on yıl olacak?)

İmam (as) şöyle buyurdu: Allahu Teala’nın emriyle dünyanın dönmesi yavaşlayacak böylece günler ve yıllar uzayacaktır.

Ravi Ebu Basir yine sordu: Onlar ‘eğer dünyanın dönmesi değişirse

(normal hareketi yavaşlar veya değişirse) yok olur’ diyorlar?

İmam (as) : Bu sözler dinsizlerindir, ama müslümanlar böyle söylemezler, Allahu Teala’nın emriyle ay Resulullah (saa) için ikiye ayrıldı ve güneş Yuşa bin Nun için geri döndü, ve bundan daha fazlasını yani kıyamet günlerinin uzayacağını ve insanların hergünün bin yıla [1] denk olacağı haberini verdi.

Bilim Dünyasında Yılların Uzaması

Bilim dünyasında Hz. Mehdi (af)’in zuhurunda gün ve yılların uzaması:

1- Bugünün bilimi günün uzamasında herhangi bir sorun olmayacağını teyit etmektedir.

Biz bu bağlamda yerçekiminin gökyüzünde bulunan tüm cisim ve elementlerin etki ve tesirinin olduğuna ve yerçekiminin ay ve deniz sularına, toprağa, karaya ve dünyanın durmasına işaret edeceğiz.

Geçmişten bugüne insanoğlu, ayın doğuşu ve batışı ve deniz sularının geliş gidişleri arasında bir bağlantı olduğunu biliyorlardı ama bunun nasıl gerçekleştiğini bilmiyorlardı. Bunu ilk defa dünyanın büyük dahilerinden olan Isaac Newton keşfetti ve nasıl gerçekleştiği bilgisine ulaştı.

Killer fenomen (gel-git) temelde bir ay yerçekimi güçüdür. Buna bağlı olarak denizlerde karaya göre daha fazla gel-git hareketleri oluşmaktadır. Bu nedenle ayın çekim güçü daha yavaş seyretmekte ve ayın altında bulunan su kütleleri durgunlaşmakta ve çekim (get-git) denilen olay gerçekleşmektedir.


[1]- Nur'ul-Sakaleyn Tefsiri, Kamer 1-6, c. 52, s. 333-337-339.

Ehl-i Sünnet Hadislerinde Hz. Mehdi (a.s) 1

İmamet ve Velayetin mihveri '' Mehdilik''

Hz. Mehdi Hakkındaki Rivayetler

Mehdilik İnancı ve Dünyanın Geleceği

Zuhur ve İdeal Toplum

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)