• Nombre de visites :
  • 2468
  • 12/5/2011
  • Date :

Vefalı Oğul Yusuf-1

vefalı oğul yusuf

Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Yıllar önce Ken’an diyarında Yakup isminde yaşlı ve inançlı biri vardı. O Allah’ın peygamberi idi. Yakup’un 12 oğlu vardı. Onların en küçüğü Yusuf idi.

Bir gece Yusuf, rüyasında Ay ve 11 yıldızın kendisine secde ettiğini gördü.

Yusuf, gördüğü rüyayı babasına anlattı. Yakup, onun gelecekte bir peygamber olacağını anladı. Bu yüzden oğulları arasından Yusuf’a özel bir ilgi ve sevgi gösteriyordu.

Fakat kardeşleri Yusuf’u kıskandılar ve onu babasından ayırmaya karar verdiler. Bir gün onu da hayvanları gütmek bahanesi yanlarında sahraya götürdüler. Yusuf’u sahradaki derin bir kuyuya attılar. Sonra da elbisesine koyun kanı sürdüler ve ağlayarak babalarına geldiler. Dediler ki: Biz oyuna dalmışken bir kurt geldi ve Yusuf’u yedi. İşte bu da kardeşimizin kanlı elbisesi!..

Fakat Yüce Allah’ın lütfü ile sahradan geçen bir kervan kuyudan su almak için kovalarını sarkıttıklarında Yusuf’u gördüler. Kervanın başkanı Yusuf’u yanında götürdü ve onu Mısır azizine sattı.

Yusuf, çalışkan ve fedakâr biri olduğu için kısa sürede Aziz’in danışmanı oldu.

Aziz’in karısı kötü biriydi. Yusuf’tan, Allah’ın hoşuna gitmeyen işleri yapmasını istedi. Ama Yusuf onun isteklerini yapmadı. Bu yüzden hiçbir suçu olmadığı halde Yusuf hapse atıldı.

(4-5) Yusuf, uzun süreden beri hapiste yalnızdı. Ta ki Mısır azizi, padişahın emri ile onun iki hizmetçisini hapse attı.

Onlardan biri padişahın özel ekmekçisi Meclet, diğeri ise padişahın sofracısı Yunna idi.

Onlar padişahı kızdırmışlardı. Dolayısıyla padişah tarafından affedilecekleri veya öldürülecekleri güne kadar hapiste kalmalıydılar.

Artık Yusuf hapiste yalnız değildi. Yanına iki iyi arkadaş gelmişti. Yusuf onlara sevgiyle yaklaştı, teselli verdi ve bazı zamanlar onların gördükleri rüyaları yorumluyordu.

Yusuf, bir gün Meclet ile Yunna’nın çok üzgün olduklarını gördü. Niçin üzgün olduklarını sorduğunda onlar dediler ki: ‘Biz bir rüya gördük ve bu yüzden tedirginiz.’

Yusuf, onlardan gördükleri rüyayı kendisine anlatmalarını istedi.

Yunna dedi ki: ‘Ben rüyamda üzüm ağacı gördüm. Onun üç dalı vardı ve her birinden kocaman üzüm salkımı sallanıyordu. Ben onları koparıp suyunu bir bardağa sıktım ve padişaha verdim.’

Yusuf, ona dedi ki: ‘Yakında özgürlüğüne kavuşacaksın ve padişahtan lütuf göreceksin.’

Daha sonra Meclet dedi ki: ‘Ben rüyamda başımın üzerinde beyaz üç sepet gördüm. Onların içi ekmek doluydu. Kuşlar onların üzerine konup ekmekleri yiyorlardı.’

Yusuf ona ‘üç gün sonra padişah boynunu vuracak’ dedi.

Meclet bunu duyunca çok üzüldü. Yusuf, ona yine de teselli verdi.

Yusuf  Yunna’ya dedi ki: ‘padişahın yanına gittiğinde benim beş yıldır hiçbir suçum olmadığı halde burada olduğumu söyle, şayet beni serbest bırakır.’


Hz Yusuf (as) -3

Hz Yusuf (as) -2

Hz Yusuf (as)-1

Hz. Yusuf (a.s) kıssasının Ahlaki Öğretileri-5

Kur′an Kıssalarının Önemi

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)