• Nombre de visites :
  • 2976
  • 16/3/2011
  • Date :

Hz. Nuh (a.s) ve Büyük Tufan-2

hz. nuh (a.s) ve büyük tufan

 Nuh Allah’ın ismiyle kendisine emredilen gemiyi yapmaya koyuldu. Nuh, öncelikle oğulları Sam, Ham ve Yafis ile inananları yanına alarak gemi yapımında kullanabilecekleri ağaçları kesmeye başladı.

Onlar, gece-gündüz demeden çalıştılar. Testere, keser, çekiç ve tahtaları şekillendirirken oluşan sesler her tarafa yayılmıştı. Bu gemi çok büyük olmalıydı. Çünkü sadece Nuh ile ailesi binmeyecekti. Onlarla birlikte inananlar bu gemiye binecekti. Ayrıca o gün yeryüzünde bulunan tüm hayvanlardan erkek ve dişisi olmak üzere birer çift o gemiye bindirilecekti. Öte yandan gemiye binenlerin yanlarına bir miktar yiyecek de almaları gerekiyordu. Çünkü hem gemiye alınacak yolcu fazlaydı hem de tufanın dineceği zamana kadar gemide kalmak zorunda idiler. Nihayet uzun bir sürelik çalışmanın ardından gemi tamamlandı. Kocaman bir gemi yapılmıştı. Nuh, bu geminin duvarlarını bile çok sağlam ağaçlardan yapmıştı. Çünkü gemiye fil gibi koca cüsseli hayvanlar da alınacaktı. Dolayısıyla yolcular güvende olmalıydı.

Her şey hazırdı. Artık sadece gemiye binmek kalmıştı. Nuh, Allah’ın emri ile tüm hayvanları gemiye çağırdı. Onun sesini dağlardan, ormanlardan ve gökyüzünden duyan tüm hayvanlar geminin yanına geldiler. Bu tufan sıradan bir tufan olmayacaktı. Sadece gemiye binenler kurtulacaktı. Geminin dışında kalanlar ise boğulacaklardı. Yeryüzündeki hayvanların soyunun kesilmemesi için Allah bu emri vermişti. Her hayvandan erkeği ve dişisi olmak üzere bir çifti gemiye bindirilecekti. Nuh’un çağrısını duyan tüm vahşi ve evcil hayvanlar başına toplandılar. Nuh onların erkeği ve dişilerini kuyruğa soktu ve her birinden birer çifti gemiye aldı. Bir çift at, bir çift koyun, bir çift zürafa, bir çift fil, bir çift kaplumbağa, bir çift uçan gaz, bir çift deve ve… Tüm hayvanlar gemiye bindikten sonra Nuh, çocukları ve az sayıda inananlarla birlikte gemiye bindi.

Nuh gemiye bindikten sonra geminin büyük kapısı kapandı ve çok acayip olaylar meydana geldi. Siyah ve korkunç bulutlar gökyüzünü doldurdu. Yeryüzüne ilk su damlası düştü. Daha sonra çok şiddetli bir yağmur yağmaya başladı.

Yağmur şiddetini iyice artırdı. Tüm nehirler ve denizler dolup taştıktan sonra yeryüzünde su birikintisi oluştu. Git gide su yükseldi ve gemiyi üzerine alacak ölçüde çoğaldı. Kısa sürede sel yapacağını yaptı. Kocaman ağaçları yerinden söktü; binaları darmadağın etti. Artık dağların zirvesine kadar her taraf su altında kalmıştı. Öyle ki nereye bakarsanız su görürdünüz….


Hz. Nuh (a.s) ve Büyük Tufan-1

ALLAH'IN PEYGAMBERLER İ GÖNDERMESİ

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)