• Nombre de visites :
  • 681
  • 21/2/2017
  • Date :

Ayetullah Hamenei: Filistin Halkına Yönelik Siyasi Destek İhmal Edilmemeli

ayetullah hamenei: filistin halkına

 

6. Uluslararası Filistin İntifadasına Destek Konferansı Tahran’da İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei’nin katılımı ile başladı.

“Hep Beraber Filistin’e Destek” sloganı ile düzenlenen konferansın açılışına İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei, Cumhurbaşkanı Ruhani, İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani ve Yargı Erki Başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani, bakanlar, çeşitli kurumların başkanları, üst düzey askeri yetkiler, 80 ülkeden heyet ve 700 yabancı misafir katıldı.

6. Uluslararası Filistin İntifadası’na Destek Konferansı’nın açılış töreninde konuşan İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, Filistin halkına yönelik siyasi desteğin ihmal edilmemesi gerektiğini açıkladı.

Filistin tarihi ve bu ülkenin zalim işgaliyle milyonların derbeder olmasına rağmen kahramanca direnmesine işaret eden İslam İnkılabı Rehberi, “Tarihte kısa bir inceleme yaparsanız hiçbir milletin bu şekilde zülüm altında kaldığını bulamazsınız” dedi.

Ayetullah Hamenei, bu acı sayfanın tarihten silinmesinin Allah’ın Kuraan-i Kerim’de verdiği vaatlardan biri olduğuna değinerek, “Bu konferans dünyanın karşılaştığı çok zor bir ortamda gerçekleşiyor. Bölgedeki ülkelerde cereyan eden sorunlar, Filistin ve Kudüs konusunun önemini azaltmaya yol açıyor ve bu da bu olaylardan yararlananları bize tanıtmaya yardımcı oluyor” açıklamalarında bulundu.

İslam İnkılabı Rehberi, bölgedeki istikrar ve barışa zarar vermek için Siyonist Rejim’i oluşturanların günümüzdeki fitnelerin de arakasında olduklarının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı: Bir kısmı doğal olan, bir kısmı da ihmal ve komplo sonucu oluşan İsalmi ülkelerin arasındaki anlaşmazlıklara rağmen Filistin konusu yine de bu ülkeleri birleştirme kapasitesine sahiptir.

Ayetullah Hamenei, Filistin İntifadası’na Destek Konferansı’nın yol açtığı sonuçlardan birinin Filistin konusunun gündeme geldiği olduğunu bildirerek, “Filistin halkına siyasi desteğin önemini göz ardı etmemeliyiz, çünkü bu konu günümüz dünyasında birinci önceliğe sahiptir ve farklı eğilimli Müslüman ve özgürlükçü milletleri birleştirebilir” açıklamalarında bulundu.

Ayetullah Hamenei, Siyonist Rejim’in ortadan mahv oluşu ve başta ABD olarak destekçilerinin karşılaştığı güçsüz kunumun belirtilerinin ortaya çıktığına işaret edrek, sözlerini şöyle devam ettirdi: Artık dünya kamuoyunun bu gerçek dışı rejime karşı mücadele etmeye yönlenmektedir, ancak dünya toplumu ve bölge ülkeleri bu konuyla ilgili yükümlülüklerini doğru şekilde yerine getirmemiştir.

İslam inkılabı Rehberi, Filistinde oluşan 3. İntifada’nın diğerlerine kıyasla daha mazlum olduğuna rağmen parlak ve umut verici bir hareket olduğuna değinerek, Allah’ın izniyle bu intifadanın da önemli bir gelişme kaydedip işgalci Siyonistleri yeniden yenilgiye uğratacağını belirtti.

Ayetullah Hamenei, Filistin kimliğinin korunmasını zorunlu ve kutsal bir cihat olarak değerlendirip şu beyanatta bulundu: Filistin ismiyle birlikte tüm gücüyle direniş hareketinin alevlendiği sürece Siyonist Rejim’in temellerinin güçlenmesine izin verilmeyecektir. Siyonistlerle anlaşmak bir milletin haklarını göz ardı ederek, işgalci rejimin meşru kılınmasıyla birlikte Filistin’in şimdiki durumuna uymuyor ve Siyonist Rejim’in aç gözlülüğü ve bastırıcı tavrını görmezden geliyor.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei, barış ve anlaşmanın boşluğuna karşı kahramanca direnme ve intifadanın ortaya çıkardığı büyük başarıların altını çizerek, “Düşmanın intifada ve direniş kararlarını eleştirmesi doğaldır ve onlardan bunun dışında bir beklentimiz yoktur çünkü bu yolun doğru bir şekilde başarıya ulaşacağının farkındalar, ancak görünüşte Filistin’e destek veren bazı ülkeler gerçekte bu mazlum milleti yolundan saptırmayı planlayarak direniş hareketine saldırıyorlar” ifadelerinde bulundu.

Konferansın sözcüsü Kazım Celali, konferansın 3 gün süreceğini ve bu seneki konferansın Parlamentolar, Gençler, STK’lar ve Direniş guruplarından oluşan 4 komiteden oluştuğunu ve bağımsız bir komitenin de sonuç bildirgesini tanzim edeceğini söyledi.

Tesnım haber

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)