• Nombre de visites :
  • 331
  • 18/12/2016
  • Date :

Azerbaycan okullarında tesettür tekrar yasaklandı

azerbaycan okullarında tesettür
Azerbaycan Cumhuriyetinin Astara şehri okullarında tesettür ve baş örtüsünün yaygınlaşması ardından, bu okullarda öğrenci ve öğretmenlere yarın pazartesi gününden itibaren tesettürlü öğrenci ve öğretmenlerin okula alınmayacağı konusunda uyarı yapıldı.
Muhabirimizin Bakü'den verdiği habere göre tesettürlü öğrencilerin aileleri, okul müdürleri tarafından kendilerine bu konuda uyarı yapıldığını ve tesettür konusunda ısrar edecek öğrencilerin okula alınmayacaklarının bildirildiğini açıkladılar.
Öte yandan Nur Az Kem ve Modaretör internet siteleri okullarda namaz kılan öğrencilerin fişlendiğini ve haklarında tutanak hazırlanarak ilgili makamlara iletildiğini bildirdiler. Daha önce de Azerbaycan Din İşleri Hükümet komitesi Başkanı, okul ve üniversitelerde namaz kılmanın yasak olduğunu bildirmişti.
Azerbaycan Din İşleri Hükümet komitesi Başkanı Mübariz Kurbaneli, Azerbaycan'ın laik olduğunu ve kendi eğitim birimlerinde namaz kılınmasına müsaade edemeyeceğini belirtti.
İlhan Aliyev'in 2003 yılında bu ülkede iktidarı ele almasından itibaren ülke genelinde dini özgürlükler önemli ölçüde kısıtlanmış, camilerden ezan seslerin yayınlanması yasaklanmış, çok sayıda cami bu amaçla tahrip edilmiş, dini tebliğata geniş yasak getirtilmiş ve dindarlara karşı koyu bir baskı uygulanmış ve halen uygulanmaktadır.
Parstoday

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)