• Nombre de visites :
  • 273
  • 13/7/2016
  • Date :

Son Anket Sonuçlarına Göre 1. Yılında İran Halkının Nükleer Anlaşmaya Bakışı/ Halkın Nükleer Anlaşma Sonrası Ruhani ve Ahmedi Nejad'a İlgisi
son anket sonuçlarına göre

Kanada merkezli İranpol Enstitüsü'nün yaptığı yeni ankette İran halkının; Nükleer anlaşmaya, Nükleer anlaşma sonrası ekonomik duruma, Amerika'ya, Arabistan'a, Ruhani'ye ve Ahmedi Nejad'a olan bakışını değerlendirdi.
ranpol Enstitüsü'nün yaptığı yeni anket sonuçlarına göre; İran halkının yüzde 73'ü Nükleer Anlaşmadan sonra ekonomik durumlarının iyileşmediğini düşünüyor.
Kanada merkezli İranpol Enstitüsü, 17-27 Haziran tarihleri arasında 1007 İranlı ile telefonla bir anket gerçekleştirdi. Yapılan bu anket, İranlıların Nükleer Anlaşmadan beklentilerinin fazla olduğunu ve anlaşmadan sonra İran'ın yabancı sermayeyi cezbetmesinin ve Dünya ekonomisine girmesinin önündeki engelleri İran Kamuoyunun anlayamadığını göstermektedir.
Anketin sonuçlarından biri, İran halkının Nükleer Anlaşmanın hakikatini anladıklarını göstermektedir. Bir yıl önce İranlıların yüzde 62,2'si Nükleer Anlaşma'nın, Amerika Birleşik Devletinin bütün yaptırımlarını kaldıracağını zannediyorlardı ama şimdi halkın yüzde 23,4'ü böyle düşünüyor.
Bu anketin diğer bir önemli sonucu da İranlıların yüzde 72'sinin Amerika'nın Nükleer Anlaşma ٙda verdiği sözleri yerine getireceğine inanmamasıdır. Bu oran bir yıl önce yüzde 41'di.
İranlıların yüzde 66,1'i Washington'un İran'a karşı yaptırımların olumsuz etkisini başka yollarla korumaya çalıştığına inanıyor. İranlıların yaklaşık yüzde 74,4 ٙü de Washington'un İran İslam Cumhuriyeti'nin diğer ülkelerle ekonomik ilişkisine engele olmak istediğini belirtiyor.
İranpol şirketinin yaptığı anketin diğer önemli bir sonucu da, İran halkının yüzde 73,7'sinin Nükleer Anlaşmadan sonra ekonomik durumlarının düzelmediğini açıklamalarıdır. Bununla birlikte halkın yüzde 66'sı geleceğe dair hala ümitlidir.
Şu an İranlıların sadece yüzde 42,2'si ülkelerinin ekonomik durumunun düzeldiğini düşünüyor oysa geçen yıl Ağustos ayında halkın yüzde 57,4'ü bu şekilde düşünüyordu. Bu arada halkın yüzde 59'u da İran ekonomisinin durumunun kötü olduğunu ifade ediyor oysa geçen yıl Mart ayında böyle düşünenlerin oranı yüzde 43,7 idi.
Aynı zamanda anketin diğer bir sonucu da, halkın Hasan Ruhani'ye olan sevgilerinin azalması ve Ahmedi Nejad'a olan sevgilerinin artmasıdır. İran halkının Viyana Anlaşmasından sonra Ruhani'ye karşı olumlu ve iyi bir bakışları vardı, şimdi Nükleer Anlaşmadan bir yıl geçmesinin ardından bu rakam yüze 38'e ulaştı. Bu duruma göre de Ruhani'nin sevgisi yüzde 23 azaldı.
Bu anket sonuçlarına göre; İran halkının yüzde 45'i yine Ruhani'ye oy vermeye hazırlar, oysaki bu oran bir yıl önce yüzde 53,4'tü. Öte yandan İranlıların yüzde 36,7'si şu an Ahmedi Nejad'a oy vermeye hazır olduklarını söylüyorlar. Bu rakam Ruhani'nin oy oranına göre az olsa da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10,1 artmış gözüküyor.
Aynı zamanda İranlıların Amerika'ya olan bakışları da kötüleşti. Bazıları Amerika ile ticaret, kültürel, akademik, spor ve turizm ilişkisini desteklese de halkın yüzde 72,9'u Amerika'ya karşı olumsuz bir bakış açısına sahip. Bu rakam geçen yıl yüzde 66,6 idi. Halkın yüzde 54'ü de IŞİD'e karşı Amerika ile askeri işbirliğine karşılar. Geçen yıl halkın yüzde 59 ٙu bu durumu onaylıyordu. Aynı zamanda İranlıların çoğu hala Nükleer Anlaşmayı destekliyor. Bu destek geçen yıl yüzde 75,5 iken, bu yıl yüzde 62,6'ya ulaştı. Yani Nükleer Anlaşmayı destekleyenlerin oranında yüzde 13 azalma görüldü.
İranpol Şirketinin yaptığı bu anket, İranlıların Suudi Arabistan'a karşı bakışlarının daha da olumsuzlaştığını göstermektedir. İranlıların Suudilere karşı yüzde 71,3 olan olumsuz bakışı, bu yıl yüzde 90'a ulaştı. Aynı zamanda İran halkının yüzde 67,6'sı İran'ın bölgedeki rolünün artmasını vurgulamaktadır. Bu rakam geçen yıl yüzde 64,3'tü. İranlıların yüzde 81'de Suriye'deki krizi sonlandırmak için, İran'ın diplomatik faaliyetlere katılmasını destekliyorlar.
Ruhani'nin, halk arasındaki sevgisinin azalmasına rağmen Hasan Ruhani, hükumet içinde en sevilen kişi ve ondan sonra da geçen yıl ilk sırada yer alan Cevat Zarif geliyor. General Kasım Süleymani'nin halk arasında sevgi oranı geçen yıl yüzde 72,7 iken bu yıl yüzde 75,5'e ulaştı. Tahran Belediye Başkanı Galibafın halk arasında sevgi oranı da yüzde 67,5'ten yüzde 73,2'ye artış gösterdi.
Aynı zamanda Ahmedi Nejad'ın halk arasında sevgisi oranı da yüzde 57'den yüzde 63,5'e yükseldi.
Tesnim haber
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)