• Nombre de visites :
  • 1315
  • 6/3/2011
  • Date :

Hz Yusuf (as) -3

hz yusuf (as)

Kervandakiler koşarak kuyunun başına geldiler. Yusuf’u görünce çok şaşırdılar.

Onlar, Yusuf’u Mısır’a götürüp köle olarak satmaya karar verdiler. Olanları uzaktan izleyen üvey kardeşler koşarak kervanın yanına geldiler ve onlara dediler ki:

‘Şu çocuk bizim kölemizdir. İyi çalışmadığı için onu cezalandırdık.  Ama isterseniz onu size satabiliriz.’

Kervandakiler Yusuf’u çok az bir para karşılığı satın almayı kabul ettiler. Bu kervan oracıkta azıcık dinlendikten sonra Mısır’a doğru yola devam ettiler. Yaptıklarına çok sevinmiş olan Yusuf’un kardeşleri de oynayıp eğlenmeye devam ettiler.

 Kervan iyice uzaklaşıp gözden kaybolduktan sonra Yusuf’un kardeşleri artık onun bir daha dönemeyeceğinden emin oldular. Hemen bir kuzuyu kestiler ve onun kanını Yusuf’un gömleğine sürdüler. Sonra da evlerinin yolunu tuttular. Hava kararmaya başlamıştı. Uzaktan evi gördüklerinde eve doğru koşmaya başladılar. Dört gözle oğullarını, özellikle de Yusuf’u bekleyen Yakup oğullarının koşarak ve telaşla kendisine doğru gelmelerini görünce, gözü Yusuf’u aradı. Ama aralarında Yusuf yoktu. Oğullarına doğru yönelen Yakup, ‘aziz evlatlarım! Kardeşiniz Yusuf nerede?’ dedi.

Yakup’tan bu soruyu duyduklarında ağlamaya başladılar. Onların gözyaşları göstermelikti. Dediler ki: ‘Biz birbirimizle yarışacaktık. Ama Yusuf küçük olduğu için onu eşyalarımızın yanında bıraktık. Sonra yarışmaya öyle bir daldık ki kardeşimizi unuttuk. Eşyalarımızın yanına döndüğümüzde anladık ki onu kurt yemiş.’ Onlar sözlerinin doğruluğunu kanıtlamak için kuzunun kanını sürdükleri Yusuf’un gömleğini Yakub’un önüne bıraktılar.

Basiretli baba, Yusuf’un kanlı ama sapasağlam gömleğini gördüğünde onların yalan söylediklerini anladı.

Çünkü Yusuf’u gerçekten kurt yemiş olsaydı gömleğinin bazı yerlerini parçalamış olmalıydı. Ama kanlı gömlekte tek bir çizik bile yoktu.

(16) Bu yüzden oğullarına dönerek dedi Ki: ‘Sizler yalan söylüyorsunuz. Yusuf’a karşı beslediğiniz kıskançlık ve kin, onu benden ayırmanıza yol açtı.’ Yakup çok endişelenmiş olmasına rağmen Allah’tan ümidini kesmedi ve O’ndan yardım diledi. Dedi ki: ‘Yusuf’tan ayrı kalmak benim için çok acı olsa bile onu bir gün göreceğimi ümit ediyorum.’

Yusuf’u satın alan kervan, Mısır’a vardıklarında onu Mısır Azizine sattılar. Yusuf Mısır Azizinin evinde son derece rahat bir hayata kavuştu. Ama o, hiçbir zaman Allah’ın emirlerine aykırı hareket etmedi. Yıllar sonra Yüce Allah ona peygamberlik verdi ve Mısır’ın yöneticilerinden biri oldu. İyice güçlenmiş ve zengin olan Yusuf babasını ve kardeşlerini unutmadı. Babasını yanına getirtti ve ömrünün sonuna kadar onunla çok iyi bir şekilde ilgilendi.


Hz Yusuf (as) -2

Hz Yusuf (as)-1

Hz. Yusuf (a.s) kıssasının Ahlaki Öğretileri-5

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)