• Nombre de visites :
  • 2206
  • 5/5/2012
  • Date :

İmam Ali (as) ve Namaz-4

imam ali (as) ve namaz

Hz. Ebu Talib yeğeni Hz. Muhammed ( s.a.v. )'e

            "Ey kardeşimin oğlu ! Senin edindiğin bu din ne dini'dir" dedi.

            Hz. Peygamberimz ( s.a.v. ):

                        "Amca, bu Allah'ın dini, meleklerin dini, peygamberlerin dini, babamız Hz. İbrahim'in dinidir ki Allah beni O'nunla bütün kullarına gönderdi.

            Ey amca! Öğütleyeceğim doğru yola davet edeceğim kimselerden en çok sen layıksın!

            Bu yoldaki davetimi benimsemeye ve bana yardımcı olmaya da, sen herkesten daha layıksın!"dedi ve onu putlara tapmaktan vazgeçirmeye ve Allah'ın birliğini tanımaya davet etti. ( Bundan da anlaşıyor ki Hz. Muhammed'in daveti üzerine amcası Hz Ebu Talib, Hz. Peygamber'in davetini kabul ediyor ve kendisinin açıklanmamasını yeğenine öneriyor, ve korumalığını üstleniyor.)

Hz. Ebu Talib yeğenine söyle dedi;

            "Ey kardeşimin oğlu! Atalarımın bulundukları dinden ayrılmıyacağım, fakat sen, emrolunduğun şey üzerinde dur, demesi kabul olunacak bir şey değildir. Bir taraftan Hz. Muhammed ( s.a.v )in getirdiği dini kabul etmemek öte yandan onun korumacılığını üstlenmek çelişki içerinde olduğunu göstermek demektir. Bu açıdan araştırma yaparken , Hz. Ebu Talib'i müslümanlık dışında tutmak öte yandan da Hz. Muhammed'in ( s.a.v. ) korumalığını üstlenmek en ömenliside öz oğlu olan Hz. Ali ( a.s. ) mı Hz. Peygamber'e çekinmeden teslim etmek en kuşkuyu ve çelişkiyi gündeme getirir.

            Vallahi ben sağ oldukça yapmak istediğini tamamlayıncaya kadar sana hoşlanmadığın bir şey erişmeyecektir!"dedi. ve Hz. Ali ( a.s. ) ma dönerek ;

            "Oğlum, senin inandığın bu din nedir diye? Sordu.Hz. Ali ( a.s. )'da beklenen cevabı verdi";

            "Babacığım! Ben Allah'a ve Allah'ın Resülü'ne iman ettin, O'nun Allah'tan getirdiklerini de tastik ettim. O'nun la birlikte Allah'a namaz kıldım ve O'na uydum!" dedi. Ebu Talib:

            "Oğlum! Amcanın oğlunun getirdiği bu dine seninde isteyerek girmen doğrudur. O seni ancak iyiliğe davet eder. O'nun tavsiyelerini kabul et!" dedi. Hz. Peygamber ( s.a.v. )amcası Hz. Ebu Talib'in sözlerine çok sevindi.

            Hz. Ali ( as.) ile Hz. Hatice'nin yanına döndüler. Hz. Hatice'ye de olup biten her olayı aktaran peygamber ( s.a.v. )Ebu Talib'le aralarında geçen konuşmayı aktardı...

            Ebu Talib evine dönünce eşi Fatıma Hatun;

            --"Oğlum nerede?" diye sordu.

            Ebu Talib;

            --"Ne yapacaksın onu?" dedi.

            Fatıma Hatun;

            --"Hizmetçim Ciyad'da, onu Hz. Muhammed ile birlikte namaz kılarken gördüğünü bildirdi. Oğlunun dinini değiştirmesini uygun görğyor musun ?" diye çıkışınca, Hz. Ebu Talib;

            --"Sus! Vallahi Amcası oğluna yardımcı olmak en çok ona düşer dedi.

            Eğer nefsim, Abdulmuttalib'in dinini bırakmak hususunda bana boyun eğmiş olaydı, ben de Hz. Muhammed ( s.a.v )'e tabi olurdum. Çünkü O; Halim'dir, Emin'dir, Tahir'dir dedi. Fatıma Hatun da hiç cevap vermedi ve sustu. ( Hz. Muhammed, Asım köksal c. Mekke devri, S. 154 .)


İmam Ali (as) ve Namaz-1

İmam Ali (as) ve Namaz-2

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)