• Nombre de visites :
  • 2257
  • 4/5/2012
  • Date :

İmam Ali (as) ve Namaz-3

imam ali (as) ve namaz

Hz. Hatice ve eşinin ibadet ettiklerini anladı. Fakat önlerinden herhangi bir put yoktu. Hz. Ali ;

            "Kime ibadet ediyorsunuz" diye sordu.

            Hz. Peygamber ( s.av. )ona;

            "Şanı yüce Allah'a ibadet ediyorum ve seni de ortağı ve benzeriolmıyan O Allah'a iman etmeye davetediyorum; insana ne faydası ne de zararı dokunmayacak olan lat ve Uzza'ya bağlanmak sakındırıyorum" dedi ?

Dünyada hiç bir varlık ve insan oğlu böyle bir şerefe nail olmamıştır ki sade ve sadece İmam Ali ( a.s. )mın böyle bir şerefe sahip olması her nedense Allah'ın düşmanlarının hoşuna gitmemiş olsunki İmam Ali ( a.s. ) ilk  Müslüman kabul etmiyorlar. Ayrıca o çocuk'tur diyorla amma Allah'ın kullu ve elçisi Hz. Muhammed ( s.a.v. ) böyle bir çocuğa böyle kutsal ve inanılması zor ve güç olan bir daveti Hz. Ali ( ra ) 'napıyor. Bu sergilediğin beldelerde düşünülmesi gereken ve üzerinde dikkatle durulması ve ayrıca bundan ders alınması dikatiyle mecbüri bir konu değilmi, elli Sün'ette soruyorun???

            Hz. Ali ( a.s. ) henüz buluğuna ermemişti. Hz. Peygamber'i çok seviyordu. O 'na güveniyordu Hz.Ali hemen müslüman oldu. Hz. Peygamber, onu bir olan Allah'ı tekbir ve tenzih etmesini, elbisesini temiz tutmasını öğütledi. O da Hz. Hatice gibi Allah'ın varlığına, ve birliğine , Hz. Muhammed'in O2nun elçisi olduğuna inandı...

            Hz. Ali , Müslüman olduğunu babası Hz. Ebu Talib''den korkarak gizledi? Bu gerçek değildır ve bir gerçeklik bağlantısı da olamaz.

Hz. Ali müslüman olduğu zaman da 8-ile 10- yaşında olduğunu ida ediyorlar. ( Hz. Muhammed s.a.v. ,Asım Köksal c. Mekke Devri, s. 152. )

            Hz.Ali ( a.s. ) Hz. Peygamber ( s.a.v. ) inyanında hiç ayrılmadı.

            O'nun yanında büyümüştü. O'na olan sevgi ve saygısından dolayı O'na bağlılığı çok fazla idi.

            Peygamber'imiz namaz vakitleri yaklaşınca, Mekke'nin dışına çıkardı. Hz. Ali'de ne babası Ebu Talib'e ne de amcalarına, ne de halktan hiç kimseye duyurmadan Peygamber'imizle giderdi.

            Orada namazlarını kıldıktan sonra akşama doğru dönerlerdi.

            Bir müddet böylece devam ettiler.

            Bir gün Hz.Ali'nin annesi Hz. Fatıma Hatun, kocası Hz. Ebu Talib'e ;

            "Senin başına Hz. Muhammed( s.a.v. ) tarafında oğlun hakkında güç yetiremiyeceğın bir iş gelmesinden korkuyorum!" dedi.

            Hz. Ebu Talib yeğeni Hz. Muhammed ( s.a.v. )'in yanlış bir hareket yapmayacağından çok emindi Sadece merakını gidermek için, Hz. Muhammed ile oğlu Hz. Ali'nin nereye gittiklerini, ne yaptıklarını, ve ne öğrenmek için peşlerinden takip etti.  Onları ikinci vakti namaz kılarken "Ebu Düb" vadisinde buldu.


İmam Ali (as) ve Namaz-1

İmam Ali (as) ve Namaz-2

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)