• Nombre de visites :
  • 1208
  • 25/10/2013
  • Date :

Tebliğ Ayeti

tebliğ ayeti

Kur'an'da Gadir-i Hum [3]

«يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الْكافِرين‏» مائدة/67

Yüce Allah Maide Suresinin 67. ayetinde şöyle buyurur: ”‌Ey Resulüllah Rabbinden sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan O’nun elçiliğini yapmamış olursun. Allah seni insanlardan korur. Şüphe yok ki Allah kâfirler topluluğuna hidayet etmez.”‌

Bu ayette baz bazı önemli nükteler vardır:

1- 'Ya Resulüllah' ibareti Kur'an-ı Kerim'de sadece iki yerde gelmiştir. Bu ibaret Hz. Peygamber (saa)'a vazife ve görev verildiğini  ve insanlara duyurması gereken önemli bir emri beyan etmektedir. Resul olması nedeniyle risaleti ile ilgili bu önemli vazifeyi yerine getirmeli ve duyurmalıdır.

2- 'Belliğa' yani gayet ciddi ve önemli olan bu emri tebliğ et ve insanlara duyur ve ilet ki insanlar sonradan bu konu bize ulaşmadı demesinler.

3- (مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ) - 'Rabbinden sana indirileni tebliğ et.' İnsanlar bilmeli ki bu Hz. Peygember (saa)'dan değil Rabbinden O'na iletilen bir emirdir. Yani herşeyin sahibi Kadir olan Allah tarafındandır.

4-(وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ)- 'Eğer bunu yapmazsan' yani bu emrin tebliği geniş ve genel bir şekilde yapılmalı. Zira Kur'an-ı Kerim 'de:  (بَلِّغْ ... وَ إِنْ لَمْ تُبَلِّغ) ' Söyle.... ve eğer söylemezsen' yerine (بَلِّغْ ... وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ)  Tebkiğ et.... ve eğer yapmazsan' yani sadce tebliğ yeterli değil, tebliğ edilen bu emri yerine getirmesi gerekmektedir. Bunun için bir merasim ve geniş bir toplantı ve katılımın bulunduğu bir ortamda Yüce Rabbinin ilettiğni insanlara ilan ve tebliğ et.  

5-(فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ) -  'O’nun elçiliğini yapmamış olursun' insanlara duyurman tebliğ etmen gereken bu emir risaletinle eş değerdedir. Öyle ki bunu yapmazsan insanlara bunu tebliğ etmezsen yüce Rabbinin risaletini yamamış olursun ve 23 yıllık risalet zahmetin heder olur.

6- (وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ) 'Allah seni insanlardan korur' ayetin bu yerinde Hz. Peygamberin bu önemli emrin insanlara tebliğinden korktuğu ve çekindiği beyan edilmektedir. Çünkü Allah-u Teala insanların şerrinden Hz. Peygamber (saa)'ı koruyacağına dair vaad ve söz ermektedir. Burada şu unutulmamalıdır ki yüce İslam Peygamber (saa) mübarek canını Allah (cc)'ün yoluna feda etmişdir. Korkusu yoktur zira tüm savaşlarda cephelerin ilk sırasında yer almıştır. Burada Hz. Peygamber (saa) kendi canından önce, bu önemli emri bazı insanların kabul etmemesinden, insanlar arasında fitne ve kargaşa çıkmasından korkmakta ve çekinmektedir. İslam mektebine zarar vermelerinden korkmaktadır.

Çeviri:Ürün Özedönüş


Kuranda Gadir-i Hum-1

Kuranda Gadir-i Hum [2]

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)