• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد شانزدهم - صفحه 418 -  اختلاف اهل سنت و علماي شيعه ، دسيسه بيگانگان
سخنراني
زمان : صبح 25 مرداد 1361 / 26 شوال 1402
مكان : تهران ، جماران
موضوع : توطئه ايجاد اختلاف بين اهل سنت و علماي شيعه
حضار: ائمه جمعه استان بوشهر(1)
صفحه : 418
بسم الله الرحمن الرحيم
اختلاف اهل سنت و علماي شيعه ، دسيسه بيگانگان
من از تشريف فرمايي آقايان كه از راه دور آمده اند، متشكرم . همانگونه كه بارهاگفته ام ، اين هم از بركات اين جمهوري است كه مي توانيم از نزديك علماي بلاد راملاقات كنيم و مسائل را با هم در ميان بگذاريم كه اميد است اين رويه مستدام باشد.
مسائلي را كه شما اشاره كرديد، در طول تاريخ بوده است . طرح مسئله جدا بودن سياست از روحانيت ، چيز تازه اي نيست . اين مسئله در زمان بني اميه طرح شد و در زمان بني عباس قوت گرفت . در اين زمانهاي اخير هم كه دستهاي بيگانه در ممالك باز شد،آنها هم به اين مسئله دامن زدند به طوري كه مع الاسف بعضي از اشخاص متدين وروحانيون متعهد هم باورشان آمده است كه مثلا اگر يك ملايي در مسائل سياسي واردبشود، به او ضربه مي خورد. اين يكي از نقشه هاي بزرگ استعمار است كه بعضي باوركردند.
من اميدوارم ائمه جمعه كه در همه جا هستند، چه در مناطق برادران اهل سنت و چه شيعه ، به اين مسئله زياد توجه كنند كه الان هم اشخاصي هستند كه قصد اخلال دارند بين اين دو قشر اختلاف ايجاد كنند و اين يك مصيبتي است براي مسلمين كه باز هم گاهي
1- آقايان : سيد محمد مدني "امام جمعه بوشهر"، عباس رحيمي نجف آبادي "امام جمعه برازجان "، مصطفي صالحي "امام جمعه جزيره خارك "، حسين منتظري "امام جمعه بندر دير"، عبداللطيف شكري "امام جمعه اهل تسنن جزيره خارك "، عبدالله محمودي اصفهاني "امام جمعه بندر گناوه "، علي صداقت "امام جمعه موقت بوشهر"، محمد علي طالب "امام جمعه ميناب ".
صفحه : 419
زمزمه مي شود، ولي بحمدالله ، كم شده است و توطئه اخلالگران شكست خورده است .
چند روز قبل نامه اي به من نوشتند كه در بعضي از مناطق مثل سيستان و باختران ،افرادي در مجالس مذهبي و در بعضي خطبه ها مسائل تفرقه افكني را عنوان كرده اند كه خود برادران اهل سنت هم به آنها اعتراض كرده و گفته اند: حالا وقت اين حرفها نيست .
شما مي دانيد كه آقايان اهل سنت و علماي شيعه مدتهاست كه زحمت مي كشند كه تفرقه را كنار بگذارند و [با] كساني كه پيغمبرشان و دينشان يكي است همراه و برادرباشند، لكن افرادي كوشش مي كنند كه تفرقه ايجاد كنند و شما خوب مي دانيد كه چه كساني از تفرقه سود مي برند.
شما به مردم توجه دهيد كه اينگونه كارها كه از اين قبيل افراد سرمي زند، به نفع مسلمين نيست و آنها خيرخواه ما نيستند. اينگونه كارها و اين تفرقه ها خدمت به امپرياليسم و خدمت به دشمن است . شما آقايان به اين نماز جمعه اهميت دهيد. اين هم ازبركات جمهوري اسلامي است كه اين سنت سياسي - الهي ترويج شود، به طوري كه تمام خارجيها متوجه آن شده اند كه اميدوارم ان شاءالله ، باقي بماند.
شما در رابطه با محروميت آن مناطق فرموديد، من هم مي دانم . رژيم سابق بنايش به اين بود كه مردم را در محروميت نگه دارد. من اميدوارم كه اين جنگ تمام بشود و دولت هم كه مهياست براي خدمت و خدمتگزار است ، خدمت كند. البته مي دانيد كه كار مشكل است ، لكن با پشتيباني و موافقت مردم ، كارها آسان مي شود، كما اينكه تا حال هم چنين بوده و مردم پيشقدم شده اند و خرابيهاي جنگ را كه دولت به تنهايي نمي توانست حل كند، حل مي كنند.
امروز ما بايد همه پشتيبان يكديگر باشيم . اگر قشري با قشر ديگر مخالفت كند، كم كم زياد مي شود و باعث شكست خواهد بود. من اميدوارم همه بتوانيم تبليغاتي كه عليه ماست خنثي كنيم و وحدت كلمه بين همه ايجاد شود و برادران اهل تسنن و تشيع با هم باشند و همين رويه دنبال شود تا بتوانيم كار كنيم . خداوند همه را توفيق دهد.
والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته