• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد شانزدهم - صفحه 196 -  سخنراني در جمع رزمندگان اسلام و دانشجويان "ارزش و مرتبه اخلاص "
سخنراني
زمان : صبح 28 فروردين 1361 / 22 جمادي الثاني 1402
مكان : تهران ، حسينيه جماران
موضوع : ارزش و مرتبه اخلاص
مناسبت : ميلاد حضرت فاطمه زهرا"س "
حضار: رزمندگان سپاه اسلام در جبهه هاي جنوب كشور، دانشجويان مسلمان ايراني مقيم خارج
صفحه : 196
بسم الله الرحمن الرحيم
تجليل از ايثار و فداكاري رزمندگان
من اين ميلاد بزرگ را متقابلا، ميلاد حضرت فاطمه - سلام الله عليها - را به همه آقايان كه در اينجا تشريف دارند و به همه ملت و همه ملتهاي مستضعف تبريك عرض مي كنم ،و از همه آقاياني كه دو سه گروه اند ظاهرا در اينجا تشريف دارند، چه آنهايي كه از خارج كشور آمده اند و چه شما آقاياني كه در داخل بوديد، تشكر مي كنم . من عرض مي كنم كه شما رزمندگان متوقع نباشيد كه از مثل من يا هر كس كه از سنخ بشر است ، از شما تقديركند، نمي تواند تقدير كند. خداوند تعالي مشتري شماست . شما آنچه كه داشتيد،بزرگترين موونه اي كه داشتيد و آن جان بود و روح ، در راه خدا داده ايد. چه آنهايي كه شهيد شدند و به لقاالله ان شاءالله رسيدند و چه شما كه حاضر براي شهادتيد، عمده اين حضور است .
شما دو مطلب را متحقق كرديد كه با اين دو مطلب كسي از سنخ بشر - جز آن كه ازاولياي خدا باشد و الهام از خدا گرفته باشد - نمي تواند تقدير شما را بكند. يكي بزرگترسرمايه خودتان كه آن حيات است ، در طبق اخلاص گذاشتيد، و ديگري اينكه اين هديه را با اخلاص در طبق اخلاصتان گذاشتيد. عمده آن اخلاصي است كه در شما جوانان ظاهر است . شما از اين اخلاص و ايثار، جمهوري اسلامي را بيمه كرديد. فتحهايي كه نصيب شما شده است ، خصوصا در فتح مبين ، گر چه با هيچ معياري نمي توان آن را
صفحه : 197
سنجيد و هيچ زباني نمي تواند از آن توصيف كند، لكن آنچه كه بالاتر از همه اينهاست ،اين صداقت شما و اين اخلاص شما در بارگاه حق تعالي است . آنچه كه در نزد خداارزشش از همه بالاتر است ، اين ايثار از روي اخلاص است . همان كه خداي تبارك وتعالي در سوره "هل اتي " اهل بيت عصمت را به آن توصيف مي كند كه : يطعمون الطعام علي حبه . . . (1) اطعام طعام چيزي نيست ، آن هم يك قرص جو، آنكه اهميت دارد "علي حبه "هست .
آنكه در پيشگاه حق تعالي ارزش دارد و هيچ بشري نمي تواند آن را توصيف كند،اين اخلاص و محبتي است كه شما داريد. شما جان خودتان را فدا مي كنيد، و بسياراشخاص هم هستند كه در راههاي انحرافي باز هم اين كار را مي كنند. صورت عمل ، يك صورت است ، لكن معني دو و محتوا دو است ، ميزان محتواي عمل است ، نه صورت عمل . شمشير علي بن ابيطالب - سلام الله عليه - و فرود آوردن شمشير و به دشمن ، آن شمشير را ضربه زدن و او را كشتن ، اين امري است كه در همه جا واقع مي شود و بسياري از اشخاص اين عمل را كرده اند و مي كنند. ارزش به اينها نيست ، ارزش به آن است كه درقلب علي بن ابيطالب چه مي گذشته است و مرتبه اخلاص او چه اندازه بوده است .
قابل اندازه گيري نبودن ارزش اخلاص
آن مرتبه اخلاص است كه يك ضربت را با عبادت ثقلين ، عبادت جن و انس مقابل كرده است . (2) شما اين اخلاصتان و اين شهادت طلبي و اين ايثار براي خداست كه ارزش به شما داده است ، و ارزش او را هيچ معياري نمي تواند اندازه گيري كند. عزيزان من ،حفظ كنيد اين نعمت را؛ خداوند به شما يك همچو نعمتي داده است كه شما را با عنايت ذاتي خودش ، با دست غيبي خودش متحول كرده است به يك انسانهاي خالص براي خود، و انسانهايي كه جان و هر چه دارند، در راه خدا ايثار مي كنند و ان الله اشتري من
1- سوره "دهر"، آيه 8.
2- بحارالانوار، ج 39، ص 1.
صفحه : 198
المومنين انفسهم و اموالهم بان لهم الجنه (3) آن جنتي كه مشتري به شما عطا مي كند، با جنتي كه براي ديگران تحقق پيدا مي كند، فرق دارد. اميدوارم كه اين جنت ، جنت لقا باشد.اميدوارم كه مشتري شما، شما را در حضور خود پذيرايي كند. اولياي خدا در آن عالم هم كه هستند، به غير خدا سرگرم نيستند. نعمتهاي بهشت را از آن مي گذرند و متوجه به لقاي حق تعالي هستند. و شما كه جان نثاري داريد مي كنيد و ايثار مي كنيد و با ايده شهادت به ميدانهاي جنگ مي رويد و از اسلام دفاع مي كنيد و از مكتب دفاع مي كنيد و كشورهايي را كه [چشم ] طمع به اين كشور دوخته اند مايوس مي كنيد، همه اينها ارزشمند و بسيارارزشمند، لكن آن اخلاص و محبت شما و آن ايثار در راه خدا، بالاترين ارزش است براي شما. آن ايثار و اخلاص است كه حتي در ترازوي عالم غيب هم نمي شود كه سنجش بشود. آن پيش خداي تبارك و تعالي سنجش مي شود. و ما مفتخريم كه در يك همچو برهه از زمان واقع شديم ، كه مثل شما عزيزان در آنجا و در آن زمان و در آن مكان واقع شديد، و ما از هوايي تنفس مي كنيم كه شما از آن هوا تنفس مي كنيد. شما ايثار گريدو شما اخلاصمنديد، شما بر نفس خود پيروز شديد و ما عقب مانديم . شما احتمال اين معني را ندهيد كه تفنگ و ژ3 و مسلسل شما پيروز شده است ؛ مقابل شما هم بالاتر از اين را داشتند. شما اندك داشتيد و آنها بسيار. لكن آنچه كه شما را پيروز كرد و پيروز مي كند،آن ايمان شماست و آن اخلاص شماست ، [كه ] در شما هست و در آنها نيست . شما براي خدا در ميدانها وارد مي شويد و آنها براي شيطان ؛ آنها حزب شيطانند و شما حزب خدا.آنچه شما را در دو جبهه پيروز كرد و پيروز كرده و مي كند ان شاءالله - جبهه باطني ونفساني و جبهه جنگ با گروه شيطاني - آن اخلاص و ايمان شماست كه شما را پيروزمي كند. شما شيعه همان هستيد كه مي فرمود: اگر همه عالم در مقابل من بايستند، تنها درمقابل همه مي ايستم . آن ايمان است كه او را آنطور در مقابل همه چيز مي ايستاند. آن اخلاص اوست . آن روحانيت و معنويت اوست . و شما هم شيعه او هستيد. و اميدوارم
3- سوره توبه ، آيه 111: "خدا، جان و مال اهل ايمان را به بهشت خريداري كرده است ".
صفحه : 199
كه از روحانيت او و از علومي كه خداي تبارك و تعالي به او عنايت كرده است و ازنفخات الهي كه در روح مبارك او دميده شده است ، به شما و همه ما نصيبي داده بشود.
برادران ، شما پيروزيد، و شهداي شما پيروزند، ملت شما پيروز است . شما يك ملتي داريد كه در تمام دنيا مثل آن ملت پيدا نمي شود. و ملت يك شمايي دارد كه در تمام دنيامثل شما پيدا نمي شود. آنها كه داوطلب براي جنگها هستند، داوطلبيشان براي شيطان است . آنها هم داوطلب مي شوند، شما هم داوطلب هستيد. لكن فرق هست مابين داوطلبي و ايثار شما با داوطلبي و ايثار منحرفين . آنها براي رسيدن به دنيا و براي رسيدن به آمال و شهوات نفساني وارد مي شوند در ميدانها و شما براي شهادت و براي رسيدن به لقاالله وارد مي شويد. شما پيروزيد، چه شهيد بشويد و چه ان شاءالله پيروزي ظاهري هم حاصل بشود. شما به نفس خودتان پيروز شديد. به شيطان باطني خودتان پيروز شديد.وسوسه هاي شيطاني را از بين برديد و دل خودتان را براي خدا صاف كرديد، و به ميدانها، با دل صاف و نيت خالص و عزم مصمم و رسيدن به پيروزي نهايي مي رويد وپيروزي نهايي از آن شماست . خداوند همه شما و همه رزمندگان را و همه قواي مسلح راپيروز كند. و خداوند شما را در دو جبهه باطن و ظاهر به پيروزي نهايي برساند. و خداوندان شاءالله اين كشور را از شرق و غرب حفظ بفرمايد. خداوند همه شما را به عنايت خودش ، غريق رحمتهاي غيبيه خود بفرمايد.
والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته