• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیستم - صفحه 248 -  سخنراني در جمع گروهي از مسئولين نظام "قداست ماههاي شعبان و رمضان "
سخنراني
زمان : صبح 25 فروردين 1366 / 15 شعبان 1407
مكان : تهران ، حسينيه جماران
موضوع : قداست و ميمنت ماه شعبان و رمضان و ادعيه وارده
مناسبت : ميلاد حضرت ولي عصر امام زمان "عج "
حضار: كروبي ، مهدي "نماينده امام و سرپرست بنياد شهيد" - محتشمي ، سيد علي اكبر "وزيركشور" - رسولي "نماينده امام در بنياد مسكن " - انصاري ، مجيد "سرپرست زندانها" -خانواده هاي شهداي لبنان - خانواده هاي شهدا، مفقودان و اسراي شهرهاي رامسر، تهران اردبيل - خانواده هاي شهداي بنياد مستضعفان - استانداران ، معاونان و مشاوران وزارت كشور - اعضاي بنياد مسكن - معاونان و مديران كل زندانهاي سراسر كشور - فرماندهان لشكر ثارالله
صفحه : 248
بسم الله الرحمن الرحيم
ماه مبارك رمضان ، ماه نبوت
اين عيد سعيد بر همه مسلمين جهان و مستضعفان مبارك باد. ما در ماه شعبان هستيم وچند روز ديگر در ماه رمضان واقع مي شويم . ماه رمضان ، ماه نبوت است و ماه شعبان ، ماه امامت . ماه رمضان ، ليله القدر دارد و ماه شعبان ، شب نيمه شعبان دارد كه تالي ليله القدراست . ماه رمضان مبارك است ؛ براي اينكه ليله القدر [دارد] و ماه شعبان مبارك است ؛براي اينكه نيمه شعبان دارد. ماه رمضان مبارك است ؛ براي اينكه نزول وحي در او شده است يا به عبارت ديگر، معنويت رسول خدا وحي را نازل كرده است . و ماه شعبان معظم است ؛ براي اينكه ماه ادامه همان معنويات ماه رمضان است . اين ماه مبارك رمضان جلوه ليله القدر است كه تمام حقايق و معاني در او جمع است . و ماه شعبان ، ماه امامان است كه ادامه همان است . در ماه مبارك رمضان ، مقام رسول اكرم - صلي الله عليه و آله و سلم - به ولايت كلي الهي بالاصاله تمام بركات را در اين جهان بسط داده است . و ماه شعبان ، كه ماه امامان است ، به بركت ولايت مطلقه ، به تبع رسول الله همان معاني را ادامه مي دهد.
صفحه : 249
پس ماه رمضان ماهي است كه تمام پرده ها را دريده است و وارد شده است جبرئيل امين بر رسول خدا و به عبارت ديگر، وارد كرده است پيغمبر اكرم جبرئيل امين را در دنيا. و ماه شعبان ، ماه ولايت است و همه اين معاني را ادامه مي دهد. ماه رمضان مبارك است كه قرآن بر او وارد شده است . و ماه شعبان مبارك است كه ادعيه ائمه - عليهم السلام - در اووارد شده است . ماه مبارك رمضان [است ] كه قرآن را وارد كرده است . قرآن مشتمل برتمام معارف است و تمام مايحتاج بشر است و ماه شعبان ، كه ماه امامان است ، ادامه همان حقيقت است و همان معاني در تمام دوره ها.
آن چيزي كه در قرآن به طور اسرار است ، در ادعيه ائمه ما به طور اسرار است . دردعاي شعبانيه مي خوانيم كه عرض مي كند به خدا: واجعلني ممن ناديته فاجابك و لا حظته فصعق لج لالك فناجيته سرا و عمل لك جهرا. (1) مسئله "صعق " را مي آورد در ميان ؛ همان معنايي كه درقرآن كريم راجع به حضرت موسي مي گويد: فلما تجلي ربه للجبل (2) و موسي در "صعق "واقع شد. اين ماه صعق است و اين هم ماهي است كه همان صعق را مي خواهد. اين ماه تجلي الهي است بر پيغمبر اكرم و اين ماه تجلي الهي به تبع پيغمبر اكرم بر امامان است .حضرت مهدي - سلام الله عليه - ابعاد مختلفه دارد كه آنچه كه براي بشر واقع شده است ،بعض ابعاد اوست ؛ چنانچه آنچه از قرآن و پيغمبر اكرم براي بشر معلوم شده است ، بعض ابعاد آن معنويات است ؛ معنوياتي در قرآن است كه براي هيچ كس جز پيغمبر اكرم وكساني كه شاگرد او هستند و از او استفاده كرده اند، كشف نشده است . و در ادعيه مامسائلي است كه همان طور است ؛ همان طوري كه رسول اكرم به حسب واقع ، حاكم برجميع موجودات است ؛ حضرت مهدي همان طور حاكم بر جميع موجودات است . آن خاتم رسل است و اين خاتم ولايت . آن خاتم ولايت كلي بالاصاله است و اين خاتم ولايت كلي به تبعيت است . پس اين دو ماه ، ماههايي هستند كه بايد ما راجع به آنها احترام
1- "مرا از كساني قرار ده كه او را ندا دادي پس تو را اجابت كرد و او را ديدي ، پس براي جلال تو بيهوش شد، ومناجات پنهاني كردي و او براي تو آشكارا عمل كرد". مفاتيح الجنان ، اعمال مشتركه ماه شعبان ، مناجات شعبانيه .
2- سوره اعراف ، آيه 143: "پس چون خداوند بر او تجلي كرد".
صفحه : 250
قائل بشويم و ادعيه اي [را] كه در اين ماه مبارك ؛ ماه معظم شعبان وارد شده است و پس از آن در ماه مبارك رمضان وارد شده است بخوانيم و درش تدبر كنيم .
مفسراني كه اهل اين معاني هستند، ادعيه ائمه را تفسير كنند! مناجات شعبانيه ازمناجاتهايي است كه كم نظير است ؛ مثل دعاي ابو حمزه كه از حضرت سجاد وارد شده است ، آن هم كم نظير است و اين هم كم نظير است . دعاي كميل در شعبان وارد شده است و يكي از ادعيه اي است كه در پانزده شعبان ، شب پانزده شعبان خوانده مي شود،مشتمل بر اسراري است كه دست ما از آن كوتاه است . از ائمه هدي ادعيه اي وارد شده است كه مضامين آنها را بايد تامل كرد، و آنهايي كه اهل نظر هستند، اهل معرفت هستندبر آنها شرح كنند؛ آنها را به مردم ارائه بدهند، اگر چه هيچ كس نمي تواند آن چيزي [را]كه به حسب واقع هست ، شرح كند.
ما از اين مسئله بايد بگذريم و همان اكتفا كنيم به اينكه ما تابع هستيم . و ما قائل به اين هستيم كه نور نبوت و نور امامت از صدر خلقت بوده است و تا آخر خواهد بود.
نقشه هاي دشمنان براي نجات صدام
در ماه مبارك ، جنگ بدر واقع شده است . اينهايي كه به هر بهانه اي ، مي خواهندمهلت براي صدام بگيرند، اخيرا هم باز متشبث شده اند به اينكه در ماه مبارك آتش بس باشد؛ [مي گويند: ] مهلت بدهيد به اين جنايتكار كه در ماه مبارك تجهيز كند خودش را وبعد از ماه مبارك بدتر از اول ، حمله كند؛ يك جنايتكاري كه از هيچ امري از امورنمي گذرد و به هيچ قشري از اقشار رحم نمي كند و به اهل كشور خودش هم رحم نمي كند؛ و آنها را در تحت فشارها و كشتارها قرار مي دهد و دائما در صدد فرصت است براي اينكه خودش را تحميل كند بر همه منطقه . آنهايي كه تبع امريكا هستند، آنها دعوت مي كنند ما را بر اينكه در ماه مبارك رمضان آتش بس ! در سال قبل بود يا سال جلويي بودكه دست اندركارهاي عراق مي گفتند كه ماه حرام است ، جنگ حرام است . اينها باز اين مطلب را هم نفهميدند كه ماه رجب ماه حرام است ، نه ماه رمضان . ماه رمضان ماه جنگ
صفحه : 251
است .
ملت ما بايد متوجه باشند به دسيسه هاي قدرتهاي بزرگ ، كه در هر فرصتي دسيسه اي ايجاد مي كنند. و ما بايد هشيار باشيم و گول اينها را نخوريم و ماه رمضان را مهلت ندهيم به اين جنايتكار كه مجهز بشود و باز به شرارت خودش ادامه بدهد. اين شخص الان درلب گودال است ؛ لب گودال جهنم است . و شما جوانها و شما مردم بايد اين را ثابت كنيد[كه ] الان هم جهنم محيط بر اوست . الان هم اين زندگي اي كه او مي كند زندگي جهنمي است و آن اخلاقي كه دارد اخلاق جهنميان است . بر ماست كه به هيچ يك از اين بوقهاي تبليغاتي و آنهايي كه تبع آنها هستند يا از زبان امريكا صحبت مي كنند يا اشتباه مي كنند درامور راجع به اين كه جنگ را بايد پايان داد، هيچ گوش ندهيم . جنگ ممكن نيست پايان بپذيرد، الا به رفتن اين حزب فاسد، ان شاءالله .
و مرگ بر همه ظالمهاي دنيا. مرگ بر آنهايي كه دارند مردم را و ملتها را مي چاپند و باتبليغات خودشان ، خودشان را يك ملت يا يك دولت صلح طلب حساب مي كنند اينهادر حال مرگ هستند. آني كه باقي است خداي تبارك و تعالي است . آن كه هست وهميشه هست او است . و آن كه اهل سعادت است ، آني است كه تقوا داشته باشد. تبعيت داشته باشد از اسلام . و تبعيت از اسلام اگر ما داريم ، بايد هم دشمنان اسلام را سركوب كنيم تا آن اندازه اي كه مي توانيم و هم بايد بين دوستان خودمان محبت ايجاد كنيم .
حفظ وحدت و دوري از اختلاف
آقاي محتشمي (3) - سلمه الله - گفتند كه استاندارها در اينجا هستند يا جمعي ازاشخاصي كه مسئولين هستند. آقايان بايد، آقايان استاندارها بايد توجه كنند كه وحدت خودشان را و وحدت خودشان با ملت را حفظ كنند، كه ما هرچه داريم به بركت خدا وعنايت او از اين ملت داريم . آن كه شما را به اين مسند نشانده است ، اگر مسند داشته باشيد، ملت است . آن كه دست ظلم را از شما كوتاه كرده است و عدالت را مي خواهد
3- آقاي علي اكبر محتشمي ، وزير كشور.
صفحه : 252
اجرا كند همين ملت است ؛ همين جوانهايي هستند كه الان در راه اسلام فداكاري مي كنند.بايد وحدت داشته باشيد تا حفظ بشويد. دسيسه ها براي ايجاد اختلاف است . و شماتوجه داشته باشيد كه يك كلمه اختلاف آميز از گناهان بزرگي است كه مشكل است خداي تبارك تعالي بيامرزد، چه اين كلمه صادر بشود از دشمنهاي ما، چه اين كلمه صادربشود از دوستان ما، چه از اشخاصي كه ادعاي قداست مي كنند و چه از اشخاصي كه اين ادعا را ندارند. يك كلمه اختلاف انگيز در يك همچو موقعي ، كه اسلام در معرض خطركفر است ، اين از گناهاني است كه نمي شود به اين زودي ازش گذشت . شما فردا واردمي شويد بر خداي تبارك و تعالي و آنجا جواب بايد بدهيد. آنهايي كه ما را دعوت مي كنند به صلح و سازش ، در محضر خدا هستند و جواب بايد بدهند. آنهايي كه ما رادعوت مي كنند به آتش بس در محضر خدا هستند و جواب بايد بدهند. توجه كنيد به همه امور و وحدت را حفظ كنيد تا خداي تبارك و تعالي عنايتش را مستدام كند و شما را به سعادت برساند.
و من اميدوارم كه اين ملت شريف سعادت دو چندان پيدا كند. و اين رزمندگان معظم از هر صنفي كه هستند و از هر قشري كه هستند، اينها مويد باشند به تاييدات الهي . و ملت ايران توجه بكند كه امروز روزي است كه بايد مجهز بشود تا اين جرثومه فساد را از بن درآورد. خداوند ان شاءالله ، شما را توفيق بدهد و دشمنان شما را هدايت كند. و اگرنشده اند جزا بدهد.