تعداد مطالب : 572
تعداد نظرات : 1374
زمان آخرین مطلب : 2761روز قبل
نسل جدید USB از راه رسید
 استاندارد جدید USB ‌٣.0 كه به صورت تئوری تا ‌١٠ برابر USB ‌٢.0 از سرعت انتقال داده‌ها پشتیبانی می‌كند روز گذشته معرفی شده و راه را برای سازندگان قطعات و سازندگان به منظور به‌كارگیری این استاندارد جدید هموار كرد.
افزایش ‌١٠ برابری سرعت انتقال داده‌ها در استاندارد جدید USB به این معنی است كه دریای وسیعی از دستگاه‌های USB از كم كوردهای HD گرفته تا هارددرایوها و دستگاه‌های پخش موسیقی قادر خواهند بود آهنگ، ویدیو، عكس و اطلاعات دیگر را با سرعت بیش‌تری منتقل كنند.
استاندارد جدید كه نخستین ارتقای استاندارد USB ظرف هشت سال گذشته محسوب می‌شود همچنین بهره‌وری در مصرف برق را بیش‌تر كرده و قابلیت شارژ مجدد دستگاه‌های متنوع متعددی را امكان‌پذیر می‌كند و احتمالا به معنی مرگ استاندارد رقیب معروف به فایروایر خواهد بود.
برای درك بهتر افزایش سرعت كافی است بدانیم اگر انتقال ویدیوی كیفیت بالای ‌٢٧ گیگابایتی كه حجم یك دیسك بلوری استاندارد است با استاندارد فعلی USB ‌٢.0 حدود ‌١٠ دقیقه طول بكشد با USB ‌٣.0 تنها حدود یك دقیقه زمان می‌برد.
این نخستین ارتقای بزرگ برای فن‌آوری USB طی تقریبا هشت سال گذشته است یعنی از زمانی كه استاندارد USB در سال ‌١٩٩٦ معرفی شد و روش تعامل با رایانه‌ها را تغییر داد.
USB كه مخفف عبارت Universal Serial Bus است به همه‌ی دستگاه‌ها از كی‌بوردها و موس‌ها گرفته تا تلفن‌های هوشمند PDA، چاپگرها، دوربین‌های دیجیتالی و دستگاه‌های پخش موسیقی امكان می‌دهد تنها با استفاده از یك سوكت استاندارد واحد به رایانه متصل شوند.
همچنین USB روند نصب و برداشته شدن دستگاه‌های جانبی را خودكار كرده و دستگاه‌ها می‌توانند بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد رایانه میزبان وصل و جدا شوند و برای بسیاری ازدستگاه‌ها این امكان را فراهم كرده تا بدون این كه در ابتدا به نصب درایو دستگاه شخصی نیاز باشد از طریق سوكت USB شارژ شوند.
تعجب‌آور نیست كه سادگی استفاده از USB و قابلیت‌های آن به حضور فراگیر آن منتهی شده است. بر اساس برآورد موسسه‌ی تحقیقاتی In-Stat، بیش از ‌٦/٢ میلیارد دستگاه مجهز به USB در سال ‌٢٠٠٧ به فروش رفتند و ستاره USB همچنان به درخشش ادامه خواهد داد.
انتظار می‌رود تا سال ‌٢٠١٢ نزدیك به چهار میلیارد دستگاه مجهز به USB به فروش روند. این امر به روشنی به این معنی است كه برخی از سازندگان از پورت‌ها و پلاگ‌های USB برای شارژ مجدد دستگاه‌هایی مانند هدست‌های بلوتوثی و تلفن‌ها استفاده می‌كنند.
استاندارد جدید تمامی كمبودهای USB ‌٢.0 مانند سرعت كند، استفاده از نیروی ناكافی و توان وات كم را جبران می‌كند و از انتقال اطلاعات با سرعت ‌٨/٤ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌كند كه نزدیك به ‌١٠ برابر سریع‌تر از سرعت ‌٤٨٠ مگابیت در ثانیه استاندارد فعلی و شش برابر سریع‌تر از فایروایر ‌٨٠٠ است؛ همچنین ‌٤٠٠ برابر سریع‌تر از ‌١٢ مگابیت در ثانیه نخستین نسل USB یعنی USB ‌١.0 خواهد بود.
USB ‌٢.0 به USB سرعت بالا معروف است در حالی كه نسل جدید این استاندارد به‌عنوان USB فوق سرعت شناخته خواهد شد.
كانكتورها و دستگاه‌های USB ‌٣.0 جدید با پورت‌های USB قدیمی در دستگاه‌هایی كه از USB ‌٢.0 و USB ‌١.0 استفاده می‌كنند سازگار خواهند بود اما به سرعت كندتر پورت‌های قدیمی‌تر محدود خواهند بود.
به گفته‌ی تحلیلگران، نخستین دستگاه‌های USB ‌٣.0 احتمالا تا قبل از پایان سال ‌٢٠٠٩ یا ابتدای سال ‌٢٠١٠ به بازار روانه نخواهند شد.
USB ‌٢.0 از معماری مبتنی بر تاییدجویی استفاده می‌كند یعنی رایانه‌ی میزبان به طور مداوم گذرگاه را برای وصل شدن دستگاه‌ها یا انجام كار توسط دستگاه‌های جانبی بررسی می‌كند در نتیجه رایانه‌ی میزبان همواره مشغول بوده و برق را حتی هنگامی كه مورد نیاز نیست مصرف می‌كند.
USB ‌٣.0 استاندارد بهتری برای مدیریت مصرف برق است و همچنین با ‌٩٠٠ میلی آمپس در مقایسه با ‌١٠٠ میلی آمپس توان خروجی بهتری دارد.
با این كه دستگاه‌های USB ‌٣.0 به‌زودی از راه می‌رسند اما مصرف‌كنندگان به‌زودی مزایای آن را نخواهند دید. به گفته‌ی تحلیلگر گارتنر، كاربران تنها زمانی سرعت USB ‌٣.0 را دریافت خواهند كرد كه یك دستگاه USB ‌٣.0 به دیگری وصل شود.
بنابراین دستگاه‌های مجهز به USB ‌٣.0 كه به رایانه‌های قدیمی‌تر كه با USB ‌٢.0 كار می‌كنند وصل می‌شوند سرعت انتقال داده كندتری را تجربه خواهند كرد.
بر اساس این گزارش USB ‌٣.0 احتمالا مرگ استاندارد فایر وایر/ IEEE1394 را رقم می‌زند. بسیاری از دستگاه‌ها از هر دو استاندارد USB ‌٢.0 و فایر وایر پشتیبانی می‌كنند با این حال یك استاندارد واحد مناسب‌تر خواهد بود.
چهارشنبه 29/8/1387 - 22:33
رصد آسمان با دوربین 4/1 گیگاپیكسلی
 ستاره‌شناسان از ماه دسامبر آسمان را با دوربین دیجیتالی 4/1 گیگاپیكسلی(4/1 میلیارد پیكسل) زیر نظر می‌گیرند تا امكان بروز هرگونه مشكل در مدار زمین و لایه ازون مشخص شود.
این دوربین دیجیتالی شامل تراشه‌ای می‌شود كه در آزمایشگاه تخصصی لینكولن(Lincoln) وابسته به دانشگاه MIT تولید شده است.
دوربین 4/1 گیگاپیكسلی دانشمندان در اصل بخشی از تلسكوپ بزرگی خواهد بود كه در مركز "مائوی"(Maui) در كوه‌های "هالیكالا"(Haleakala) نصب می‌شود.
استفاده از این دوربین به ستاره‌شناسان كمك می‌كند تا ضمن كشف اجرام آسمانی جدید، وضعیت كره زمین را بهتر از گذشته مورد بررسی قرار دهند.
"جان تورنی"(John Tonry) یكی از ستاره‌شناسان دانشگاه هاوایی در این باره توضیح داد: "این دوربین دیجیتالی یكی از بهترین و بزرگترین ابزارهای ستاره‌شناسی در جهان است. ما به كمك این ابزار تصاویری تهیه كردیم كه كیفیت آن 38 هزار در 38 هزار پیسكل بوده است. این عكس 200 برابر باكیفیت‌تر از عكس‌هایی است كه هم‌اكنون توسط بهترین دوربین‌های دیجیتالی موجود در بازار تهیه می‌شود".
طبق اخبار رسیده، كنگره آمریكا در سال 2005 میلادی مركز فضایی ناسا را موظف كرده بود كه تا سال 2020 میلادی، تمامی اجرام آسمانی نزدیك كره زمین كه بزرگ‌تر از 140 متر هستند را شناسایی كند. این دوربین هم‌اكنون می‌تواند به راحتی كلیه این اجرام آسمانی را زیر نظر بگیرد.
چهارشنبه 29/8/1387 - 22:33
عرضه نرم‌افزار رایگان از سوی مایکروسافت
 مایكروسافت روز سه شنبه اعلام كرد استراتژی خود در زمینه عرضه نرم افزارهای ضد ویروس رایانه ای را تغییر می دهد و قصد دارد برای كاهش مشكلات امنیتی كاربران نرم افزار امنیتی رایگان عرضه كند.
این نرم افزار با اسم كد Morro در نیمه دوم سال 2009 عرضه خواهد شد و از امكانات متنوعی برای مقابله با ویروس ها، نرم افزارهای جاسوس، rootkit و تروجان ها برخوردار است.
با عرضه این محصول امنیتی فروش خدمات مشابه از طریق سرویس Windows Live OneCare متوقف خواهد شد، هر چند ماهیت این دو سرویس شباهت كاملی با یكدیگر ندارند.
مقامات مایكروسافت می گویند امروزه تعداد زیادی از رایانه های فاقد نرم افزار ضدویروس به شبكه اینترنت متصل هستند و همین مساله مشكلات امنیتی زیادی را برای خود این افراد و دیگر كاربران ایجاد می كند وراه حل این مشكل عرضه یك نرم افزار ضدویروس مناسب است.
Morro كه از طریق اینترنت قابل بارگذاری خواهد بود با ویندوزهای XP، ویستا و ویندوز 7 كه سال آینده عرضه می شود سازگار خواهد بود. 
چهارشنبه 29/8/1387 - 22:33
محصول جدید کسپرسکی عرضه خواهد شد
 لابراتوار کسپرسکی در نظر دارد تا نسخه جدید محصولات شرکتی خود را در ابتدای سال 2009 میلادی به بازار عرضه نماید.
نسخه تحت شبکه آنتی‌ویروس کسپرسکی، جهت ایمن‌سازی ایستگاه‌های کاری، سرورهای فایل، سرورهای Mail و گذرگاه‌های اینترنتی محصولات متنوعی داراست. بزرگترین مزیت نسخه‌های تحت شبکه، نرم‌افزار مدیریت یک پارچه آنتی‌ویروس‌ها است. این نرم‌افزار به مدیر شبکه این امکان را می‌دهد تا علاوه بر نصب و بروزرسانی از راه دور آنتی‌ویروس‌ها بر روی سیستم‌های داخل شبکه، مدیریت کاملی بر عملکرد آنان داشته باشد و گزارشات متنوعی از روند کار آنها دریافت نماید.
در نسخه جدید این محصول که در ابتدای سال 2009 میلادی به بازار ارائه خواهد شد، امکانات وسیع تری در اختیار کاربران قرار داده شده است و الگوریتم‌های پیشرفته‌تری جهت عملکرد هر چه بهتر نرم‌افزار افزوده شده است. گفتنی است تمامی کدهای مربوط به نسخه‌های سابق تحت شبکه، با نسخه جدید سازگار هستند و دریافت نسخه جدید این محصولات از سایت کسپرسکی و نمایندگان رسمی این لابراتوار به صورت رایگان امکانپذیر خواهد بود.
لازم به ذکر است شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات آتنا به عنوان یکی از نمایندگان رسمی محصولات کسپرسکی در ایران به صورت رایگان نصب این محصولات را انجام داده و به مدت اعتبار نرم‌افزار، از آن پشتیبانی می‌کند.
چهارشنبه 29/8/1387 - 22:32
رنگین کمان اسوس به بازار آمد
 اسوس به تازگی سری جدید نوت‌بوک‌های خود را تحت عنوان F8 در رنگ‌های متنوع عرضه کرد.
این سری نوت‌بوک‌ها با ظاهری خاص می‌توانند انتخاب کاربرانی باشد که علاوه بر توجه به ظاهر، وزن را نیز مورد توجه قرار می‌دهند. در طراحی سری F8 از تکنولوژی Infusion استفاده شده است که پوششی براق و محکم را شامل می‌شود و در پنج رنگ آبی، صورتی، مشکی، سفید و قرمز ارائه می‌شوند.
همچنین در این سری از تکنولوژی (Express Gate) استفاده شده که در واقع نوعی سیستم‌عامل اضافه است و امکان استفاده از بسیاری از برنامه‌های کاربردی موردنیاز کاربر نظیر جست‌وجوی وب، اسکایپ، مسنجر، مدیریت فایل‌های و صوتی و تصویری همینطور بازی‌های کامپیوتری را تنها پس از 8 ثانیه پس از راه‌اندازی نوت‌بوک، فراهم می‌آورد. بدین ترتیب کاربران قادر خواهند بود تا بدون ورود به محیط ویندوز و مصرف دو چندان از باتری در کنار گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود آخرین ایمیل‌های ارسالی از طرف دوستان خود را پاسخ دهند.
گفتنی است سری نوت‌بوک‌های اسوس F8 علاوه بر برخورداری از امکانات ویژه جهت انجام بازی‌های کامپیوتری سه بعدی، مجهز به یک تی وی تیونر با ریموت کنترل نیز می‌باشند که با استفاده از آن کاربران قادرخواهند بود تا برنامه‌های تلویزیونی را نیز به صورت زنده مشاهده نمایند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب سایت http://ae.asus.com مراجعه کنید.
چهارشنبه 29/8/1387 - 22:32
حمله ویروس‌ها به اوج می‌رسد
 محققان امنیتی با اعتقاد بر این كه ممكن است دوشنبه‌ی آینده بدترین روز سال برای حملات رایانه‌یی باشد برای احتیاط بیش‌تر به كاربران رایانه هشدار دادند.
محققان امنیتی در شركت PC Tools پس از تحلیل اطلاعات در مورد ویروس‌ها و ورم‌های رایانه‌یی كه از بیش از 500 هزار رایانه در سراسر جهان جمع‌آوری شده‌اند 24 ماه نوامبر - 4 آذرماه - را زمان احتمالی اوج حملات رایانه‌یی اعلام كردند.
اطلاعات سال 2007 كه نشان می‌دهد فعالیت ویروس‌ها، ورم‌ها و حملات اینترنتی دیگر سه روز قبل از روز شكرگزاری آمریكا به اوج خود می‌رسد محققان را به این نتیجه رسانده كه این روز شاهد شدیدترین حملات رایانه‌یی سال باشد.
طبق اعلام این شركت امنیتی، افزایش فعالیت ویروس‌ها ممكن است نتیجه‌ی خرید اینترنتی پیش از كریسمس باشد كه طی آن میلیون‌ها كاربر به‌منظور خرید هدایا برای دوستان و خانواده به اینترنت مراجعه می‌كنند.
با مطرح شدن احتمال دسترسی به اطلاعات مالی برای مجرمان، خریداران آنلاین به هدف جالب توجهی برای نویسندگان بدافزارها تبدیل می‌شوند.
در حالی كه كارشناسان امنیتی افزایش معمول بدافزارها در ماه‌های نوامبر و دسامبر كه ماه‌های خرید پیش از سال نو هستند را پیش‌بینی كرده‌اند نسبت به منبع دیگری از حملات اینترنتی هشدار داده‌اند.
گویا هرزنامه‌نویسان و مجرمان از معروفیت باراك اوباما، رییس جمهور منتخب آمریكا، به عنوان راهی به‌منظور فریفتن كاربران به دانلود بدافزارها بهره‌برداری می‌كنند و سیل ایمیل‌هایی كه وانمود می‌كنند لینكی به ویدیوی سخنرانی اوباما دارند به اینترنت سرازیر شده كه به جای ویدیو كاربران را به برنامه‌ی اسب تروژان آلوده كننده‌ی رایانه‌ها هدایت می‌كنند.
چهارشنبه 29/8/1387 - 22:32
امروز در این باره صحبت خواهیم کرد که اصلاً ماوس ها چگونه می فهمند که جابه جا شده اند و از کجا به کجا رفته اند.ماوس ها براساس میزان جابه جایی کار می کنند. به بیان دیگر کاری ندارند که کجا قرار دارند بلکه این نکته برایشان اهمیت دارد که چه مقدار و در کدام جهت جابه جا می شوند. برای تشخیص این دو موضوع از یک تکنولوژی مکانیکی و دو تکنولوژی نوری استفاده می شود.
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران،از سایت http://www.khodkar.ir ،تکنولوژی فسیل شده
به طور حتم افرادی که چهار، پنج سال پیش اقدام به تهیه ماوس می کردند به خوبی در خاطر دارند که با چه معضلاتی روبه رو بودند. اغلب ماوس های آن روزگار در قسمت زیرین خود یک غلتک زبان نفهم لجوج خودسر داشتند که براساس میزان چرخش و نیز جهت چرخش، می فهمید که چه بلایی باید بر سر نشانگر بیاورند. مواقعی هم بود که ماوس جابه جا می شد اما این موجود تپل علاقه ای به گردش و سیر و سیاحت نداشت. روزگار این قبیل ماوس ها چند سالی است که سر آمده است و هنگامه ماوس های نوری فرا رسیده است.
این نکته را در گوشه ذهن خود داشته باشید که به طور کلی سعی می شود تا آنجا که امکان دارد، قطعاتی خالی از عناصر مکانیکی طراحی و تولید شود. ماوس های نوری
ماوس های مکانیکی وقتی خبر ورود ماوس های نوری را شنیدند، اول باور نمی کردند که کاربران اینقدر بی وفایی کرده و آنها را فراموش کنند و بعد از حسادت ترکیدند و اندکی بعد نیز از روزگار محو شدند.
دیودهای نوری قرمز رنگ جایگزین غلتک ها شدند و کاربران نفس راحتی کشیدند. شیوه کار ماوس های نوری فوق العاده جالب است، بدین صورت که یک دیود نوری قرمز رنگ قسمت زیرین ماوس را روشن می کند و در همین هنگام یک حسگر نوری اقدام به عکسبرداری از این قسمت می کند. بسته به دقت و کیفیت ماوس تعداد عکس های تهیه شده توسط این حسگر نوری بین 400 تا 600 عکس در ثانیه متفاوت است.
یک عدد چیپ پردازشی خوشگل هم وظیفه تجزیه و تحلیل عکس ها را بر عهده دارد و مشخص می کند که این موجود با چه سرعتی در کدامین جهت و به چه میزان جابه جا شده است. اتفاق دیگری که همزمان با ورود ماوس نوری به بازار رخ داد، افزایش قابل ملاحظه دقت ماوس ها از dpi300 تا dpi600 بود. فرض کنیم یک مربع با ابعاد یک اینچ (54/2 سانتیمتر) با کلی خانه شطرنجی در قسمت زیرین ماوس قرار گرفته است. ماوس های مکانیکی سابق می توانند حداکثر 300 خانه را در این مربع تشخیص دهند و ماوس های نوری این دقت را تا 600 خانه یا نقطه افزایش داده اند.
سه شنبه 28/8/1387 - 20:29
محققان کوچک ترین باتری خورشیدی جهان را که برای استفاده در انواع دستگاه های دیجیتالی و الکترونیکی مناسب است، تولید کردند.
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران،از سایت http://www.khodkar.ir ،این باتری که اندازه آن یک چهارم یک دانه برنج است 11 ولت انرژی تولید می کند که توسط محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی ساخته شده است.
باتری های خورشیدی که نیروهای منتشر شده از خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند، می تواند جایگزین مناسبی برای سوخت های فسیلی شود.این باتری به ویفرهای سیلیکونی مجهز شده است که می تواند نیروی خورشید را هنگام شب و فضاهای تاریک در خود ذخیره کند.با توجه به اندازه و حجم بسیار کوچک این باتری، کارشناسان معتقدند نسل آتی دستگاه های دیجیتالی همراه در سال های بعد بسیار کوچک و باریک خواهد شد.
قرار است نخستین نمونه از این باتری به زودی در یک دستگاه دیجیتالی همراه برای پخش فایل های صوتی مورد آزمایش قرار گیرد. 
سه شنبه 28/8/1387 - 20:29
 نوین بلاگ كار خود را به صورت رسمی از سه شنبه 21 آبان ماه آغاز كرده و هم اكنون با ارائه 10 مگابایت فضای رایگان به هر كاربر سرویس كاری خود را شروع كرده است.
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران،از سایت خبر گزاری فارس،امكانات نوین بلاگ برای وبلاگ‌ها همانند سرویس دهنده‌های دیگر است و وجه تمایز این سرویس دهنده ارائه فضای رایگان برای آپلود عكس و فایل راحت است.
برای مشاهده و عضویت در این سرویس دهنده می‌توانید به نشانی http://www.novinblog.com مراجعه كنید.
سه شنبه 28/8/1387 - 20:29
 دانشمندان دانشگاه بریستول از سلول‌های بنیادی یك بیمار «نوار پانسمان زنده» برای بهبود زخم‌هایش تولید كردند.
به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشمندان این سلول‌های بنیادی را از بیماری گرفتند كه زانوی وی به دلیل شركت در فعالیت‌های ورزشی دچار جراحت شده بود.
هر ساله عده زیادی از ورزشكاران دچار پارگی غضروف هلالی می‌شوند كه نقش بالشتك جاذب ضربه را در بین استخوان‌های بالا و پایین پاها ایفاء می‌كند.
بسیاری از مصدومان زنان و مردان در سنین 20 و 30 سالگی هستند واین آسیب دیدگی عمدتا در اثر كشیدگی پا در حین فوتبال، اسب دوانی، اسكی و برخی دیگر از فعالیت‌های ورزشی رخ می‌دهد.
تا امروز متخصصان تلاش می‌كردند تا غضروف پاره شده را دوباره بدوزند، اما در اغلب موارد این عمل ناموفق بود و مدت بسیار زیادی طول می كشید تا عضو آسیب دیده بیمار دوباره احیا شود و توانایی خود را به دست آورد.
بسیاری از ورزشكاران تصمیم می‌گیرند، بافت آسیب دیده را طی جراحی از بدن خارج كنند؛ با این كار فرد به تدریج بهبود پیدا می‌كند، اما از سوی دیگر استخوان‌ها در زانو باز می‌مانند و خطر ابتلا به پوكی استخوان تشدید می‌شود.
در پژوهش جدید دانشمندان توانستند به روشی منحصر به فرد و امیدوار كننده برای درمان این مصدومیت دست یابند.
این دانشمندان موفق شدند در آزمایشگاه با استفاده از سلول‌های بنیادی برگرفته از مغز استخوان خود بیمار، نوعی «نوار پانسمان زنده» تولید كنند كه می‌تواند بافت غضروف را به شیوه‌ای خارق العاده شفا دهد.
برای این منظور آنها از سلول‌هایی استفاده كردند تا یك چارچوب اسفنجی را كه از كلاژن ساخته شده، پوشش دهند، سپس این ساختار را در داخل شكاف موجود در غضروف قرار دادند.
در نهایت سلول‌های بنیادی دو سوی پاره شده غضروف را به سمت یكدیگر كشانده و به این ترتیب پارگی را ترمیم می‌كنند
سه شنبه 28/8/1387 - 20:28