تعداد مطالب : 572
تعداد نظرات : 1374
زمان آخرین مطلب : 2815روز قبل
نتایج یک بررسی جدید نشان داد، با توجه به اینکه صفحات و مطالب موجود در دایره‌المعارف آنلاین ویکی‌پدیا(Wikipedia) را کاربران ویرایش می‌کنند، افرادی که اطلاعات پزشکی و دارویی را از این سایت دریافت می‌کنند، خود را در خطر استفاده از داروهای مضر و تاثیرات ناشی از تبلیغات نادرست قرار می‌دهند.
"دکتر کوین ای. کلاوسان"(Kevin A. Clauson) از اعضای دانشگاه نوا(Nova) جنوبی فلوریدا به همراه همکاران خود در جریان بررسی محتوای دایره‌المعارف آنلاین ویکی‌پدیا دریافت که در مورد اطلاعات 80 داروی موجود، در برخی موارد اطلاعات غلط موجود بوده است. اما این موضوعات در بیشتر مواقع فاقد اطلاعات مهم و حیاتی هستند. برای مثال، داروی ضد تورم Arthrotec می‌تواند در زنان باردار باعث از بین رفتن نوزاد شود و یا داروی گیاهی St. John می‌تواند در عملکرد داروی Prezista که برای بیماری ایدز تجویز می‌شود، اختلال ایجاد کند.
کلاوسان در این باره به خبرگزاری رویترز توضیح داد: «اگر مردم از این سایت اینترنتی به تنهایی و بدون تماس با متخصصان پزشکی به عنوان یک منبع معتبر استفاده کنند... باید منتظر تاثیرات منفی ناشی از خوددرمانی‌های خود باشند».
ویکی‌پدیا بزرگترین دایره‌المعارف آنلاین است در آن‌ توضیحات مربوط به میلیون‌ها موضوع در 250 زبان منتشر شده است. در این سایت کاربران می‌توانند موضوعات مورد نظر خود را اضافه کرده و آن‌ها را ویرایش کنند
پنج شنبه 7/9/1387 - 9:51
ایتنا- کمپانی ASUS با اضافه کردن قابلیت 3.75G به محصول پرطرفدارخود یعنی Eee PC™ توانسته است تا دسترسی کاربران به اینترنت را در هر موقعیت زمانی و مکانی طریق این محصول آسان‌تر نماید. درواقع برخورداری از این ویژگی در کنار سایر ویژگی‌ها نظیر وزن کم و اندازه کوچک؛ مقاوم در مقابل ضربات احتمالی و طول عمر طولانی‌تر باتری باعث شده است تا Eee PC™ به عنوان یک راهکار همیشه در کنار فعالیت‌های کامپیوتری کاربران باشد.
با استفاده از امکان 3.75G* ، Eee PC™ قادر خواهد بود تا تمامی مرزها را در زمان اجرای عملیات کامپیوتری درهم شکند و با از میان برداشتن نقاط کور، سرعت و امکان دسترسی کاربران به اینترنت را افزایش دهد. در عین حال طول عمر 7.5 ساعته باتری Eee PC™، توانی دو چندان به این محصول داده است و آن را مناسب برای انجام همه گونه فعالیت کامپیوتری خارج از محیط کار یا خانه نموده است.
گفتنی است فناوری G با تعویض خودکار سرویس دریافت کننده اینترنت از سیم‌کارت به شبکه بی‌سیم و بالعکس موجب افزایش سرعت و یکپارپگی ارتباط می‌گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب‌سایت http://ae.asus.com مراجعه فرمایید.
پنج شنبه 7/9/1387 - 9:51
 بر اساس اطلاعات "گزارش جهانی اینترنت" كه از سوی مركز Digital Future منتشر شده است، تنها 88 درصد نوجوانان و جوانان آمریكایی به اینترنت دسترسی دارند كه این رقم از آمارهای منتشر شده برای بسیاری از كشورهای دنیا كمتر است.
مركز Digital Future كه بخشی از موسسه آننبرگ(Annenberg) محسوب می‌شود، با انتشار "گزارش جهانی اینترنت" تاثیر فناوری‌های اینترنتی و آنلاین را در زمینه‌های ارتباطات، رسانه، فرآیندهای اجتماعی و سیاسی، اطلاعات، بازرگانی و سایر موارد در زندگی روزمره بر كشورهای مختلف جهان بیان كرد.
این مركز اعلام كرد، در حالی كه تنها 88 درصد نوجوانان و جوانان آمریكایی به اینترنت دسترسی دارند، این رقم برای بسیاری از كشورهای دیگر بیشتر است. برای مثال، در حال حاضر 95 درصد جوانان كانادایی به اینترنت دسترسی دارند كه این رقم برای جوانان جمهوری چك به 96 درصد می‌رسد. در بریتانیا نیز 100 درصد جوانان به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند.
این بررسی‌ها امكان دسترسی نوجوانان بالای 18 سال به اینترنت در كشورهای سوئد، نیوزیلند و ... را نیز مورد بررسی قرار داد.
برای انجام این مطالعات بیش از 25 هزار نفر در استرالیا، آسیا و آمریكا طی سال‌های 2007 و 2008 مورد بررسی قرار گرفتند. 
پنج شنبه 7/9/1387 - 9:50
محققان دانشگاه تربیت مدرس طی پژوهشی موفق به تهیه پلاک‌های دندانی حاوی نانوذرات نقره شدند که خاصیت خود تمیزشوندگی دارد و از استحکام بالایی برخوردار است.
به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اعظم اخوان پژوهشگر این پروژه گفت: یکی از مشکلات پلاک‌هایی که امروزه در ارتودنسی به کار می‌روند، بهداشت آنهاست که باید به ‌طور مرتب تمیز شوند در غیر این صورت احتمال تجمع پلاک میکروبی و یا کاندیدا در زیر پلاک افزایش می‌یابد.
وی افزود: ازآنجایی‌که نانوذرات نقره دارای خواص میکروب‌کشی و باکتری‌کشی هستند، می‌توان از آنها در ساخت مواد دندانی استفاده كرد بنابراین این پژوهش با هدف القای خواص مطلوب این نانوذرات به آکریل مورد استفاده در پایه پلاک ارتودنسی انجام گرفته است.
پژوهشگر این پروژه در رابطه با نحوه انجام این پژوهش گفت: ابتدا نانوذرات نقره به روش احیای شیمیایی در حضور احیای کننده اکریلی تهیه می‌شوند. نانوذرات تهیه شده به فاز مایع اکریل افزوده شده و با نسبت‌های معین به پودر متیل متاکریلات افزوده و قالبگیری می‌شوند و در نهایـت نانوکامپوزیت دندانی تهیه شده می‌تواند به عنوان پایه مواد دندانی به کار رود.
به گفته وی این نانوکامپوزیت دارای خاصیت آنتی‌باکتریالی و استحکام بالا هستند.
وی تصریح كرد: ساختار نانوذرات نقره سنتز شده در این پژوهش، به کمک دستگاه‌های SEM, TEM, XRD مورد شناسایی قرار می‌گیرند و خاصیت آنتی‌باکتریالی آنها نیز با روش كشت باكتری E.Coli در مواد دندانی اكریلیكی بررسی می‌شود.
اخوان ضمن اشاره به کاربرد فراوان نانوذرات نقره در صنایع الکترونیکی، نوری، کاتالیستی، دارویی و بهداشتی و در نتیجه نیاز رو به رشد کشور به سنتز نانوذرات نقره گفت: یکی از اهداف اصلی انجام این پژوهش سنتز این نانوذرات با ویژگی‌های مطلوب به کمک روش‌های کم هزینه و با راندمان بالا بود.
به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو،این پژوهش در راستای پایان‌نامه دکتری اعظم اخوان دانشجوی دکتری شیمی و با راهنمایی دکتر محمد زمان کسائی و دکتر نسرین شیخ صورت گرفته است. 
پنج شنبه 7/9/1387 - 9:50
"جتمن"، ماجراجوی آمریكایی، بر فراز درّه ای در آمریكا پرواز كرد.
به گزارش مونیتورینگ شبكه خبر به نقل از "رویترز"، اریك اسكات، با بستن موتور كوچك جت به پشت خود، توانست مسافت حدود 500 متری درّه ای را در كلرادوی آمریكا در مدت 21 ثانیه پرواز كند.
جت كوله پشتی این ماجراجو، با سوخت پروكسید هیدروژن كار كرد و او بدون استفاده از چتر نجات، به آرامی و بدون حادثه فرود آمد.
پرواز با موتور جت بسته شده بر پشت ماجراجویان یا پروازهایی از این نوع، خطرناك هستند و بارها با شكست و حادثه همراه بوده اند، اما این پرواز، كاملا درست و بی عیب انجام شد
پنج شنبه 7/9/1387 - 9:50

 همه ما در زندگی لحظه ای را تجربه کرده ایم که قادر به یاد آوردن بعضی از مسائل بدیهی نیستیم. مثلا فراموش می کنیم که عینک خود را کجا گذاشته ایم یا نام دوست خود را به خاطر نمی آوریم و ...
چنین خطاهایی گهگدار رایج است، به خصوص بعد از گذشتن از سن 40 سالگی چندان غیره منتظره نیست. اما تحقیقات نشان می دهد که با پیروی از رژیم غذایی مناسب و انجام تمرینات بدنی ، فرآیندهای ادراک و شناخت را تقویت کرده و حافظه را ارتقا می بخشیم. بعضی از روش های موثر برای رسیدن به هدف فوق عبارتند از:
1- قرار دادن ماهی در وعده های غذایی هفتگی: افرادی که یک بار در هفته ماهی می خورند 60% کمتر از بقیه در معرض ابتلا به آلزایمر قرار می گیرند. در واقع قرار دادن یک وعده غذای دریایی در لیست برنامه غذایی هفته تا 10 % باعث کاهش ضعف ادراک و هوشیاری در هر سال می شود. توصیه می شود که ماهی به خصوص در شب تناول شود.
2- بهتر است در هر روز مقالات معتبر مربوط به این موضوع را بخوانید و از روش ها و استراتژی های جدید پیروی کنید.
3- مغز خود را به تحرک وادار کنید. مسلما انجام بازی های فکری در این زمینه به طور موثر عمل می کند. چیزی که اغلب فراموش می شود ، تحریک و انگیزه برای مغز است. اغلب افراد فعالیت و عملی را به صورت عادتی و الگو در پیش گرفته و به طور روتین انجام می دهند و این برای مغز هیچ مزیتی ندارد. در حقیقت مغز اتفاقات غیره منتظره و بدیع را می پسندد. مغز با قرار گرفتن در معرض ایده ها ، اتفاقات و مسائل جدید شکوفا می شود. اما مواجه با مسائل جدید باعث حفظ قوه تعقل و کاهش خطر از دست دادن حافظه می شود.
4- ارتباطات خود را با فامیل و دوستان حفظ کنید. خانواده و دوستان باعث افزایش نیروی مغز می شوند. اگر شما به نیروی تعاملات اجتماعی شک دارید بد نیست بدانید که متخصصان معتقدند که اجتماعی بودن درست مثل سایر فعالیت های مغز باعث افزایش ادراک و یادگیری می شود. زمانی که با دیگران ارتباط برقرار می کنید ، بخش قدامی مغز که مسئول عملکردهای اجرایی نظیر طراحی، تصمیم گیری، کنترل پاسخ و ... است فعال می شود.
5- تحرک فیزیکی داشته باشید. برای جلوگیری از جنون و دیوانگی به تمرینات بدنی روزانه بپردازید. یکی از مهم ترین روش های حفظ سلامت مغز انجام تمرینات بدنی است. با این کار دستگاه گردش خون اکسیژن بیشتری را به مغز هدایت می کند و گلوکز مورد نیاز مغز را فراهم می کند.
6- استرس را از وجود خود دور کنید. خوش بینی و آرامش جسم و روح باعث حفظ قدرت حافظه می شود. متخصصان معتقدند که احساسات مثبت تاثیر شگرفی بر توانایی پردازش اطلاعات توسط مغز دارد. هر زمان که تصورات و افکار منفی به ذهن خطور می کند، تفکر را متوقف کرده و جهت آن را به سمت خاطرات خوش هدایت کنید.
7- بعضی چیزها را فراموش کنید. در مورد چیزهایی که ارزش به خاطر داشتن دارد تصمیم بگیرید. اطلاعات اضافی روزانه باعث می شود که تصور کنیم، ذهن ما گنجایش لازم و کافی را ندارد و ممکن است دچار فراموشی شویم . در حالیکه اغلب این اطلاعات ارزش به خاطر سپردن ندارد و بهتر است فراموش کنیم .
8- مجله ، روزنامه یا خبرنامه با محتوای عالی و متنوع بخوانید. این کار باعث می شود که علاوه بر افزایش اطلاعات، آمادگی ذهنی شما تقویت شود.
9- خواب نیمروزی را فراموش نکنید. بعد از صرف غذا یا هر زمان که امکان دارد، حداقل برای 6 دقیقه استراحت کنید یا به قول معروف چرت بزنید. با این کار مغز توان لازم را برای پردازش اطلاعات کسب می کند.

گروه ترجمه سلامت نیوز- مترجم: فاطمه زرمهر

سه شنبه 5/9/1387 - 19:18
پژوهشگران موفق به ابداع وسیله‌ای شده‌اند كه سرعت بهبود و ترمیم زخم‌ها را افزایش می‌دهد.
به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پزشكان همواره به دنبال روش‌هایی هستند كه روند بهبود زخم را تسریع كند. ایده جالب و جدیدی كه اخیرا برای رسیدن به این هدف ارائه شده آن است كه فشار در اطراف زخم كاهش یابد تا اكسیژن از داخل خون به درون بافت آسیب دیده نفوذ كند.
پژوهشگران دانشگاه ویك فرست در كارولینای شمالی می‌گویند كه این روش را می‌توان در عین حال با مكش منظم و سپس آزاد كردن فشار روی زخم تقویت كرد.
محققان ادعا كرده‌اند كه با این روش می‌توان به بهبود زخمها و جراحات ناشی از تصادفات، بیماری‌ها، سوختگی و جراحی‌ها كمك كرد.
این وسیله ارتجاعی یك مهر و موم ایمن در اطراف زخم ایجاد می‌كند و به تدریج هوا را به جهت كاهش فشار به بیرون می‌دهد، پس از آن به تدریج قسمت مكش آزاد می‌شود، سپس می‌توان از این دستگاه مكش برای افزایش مجدد فشار هوا روی زخم استفاده كرد.
چرخه مكش توسط قطعات الكترونیك كنترل می‌شود
سه شنبه 5/9/1387 - 19:18
 متخصصان اعصاب در انستیتو مغز كوئینزلند با كشف یك مكانیسم حیاتی برای رشد هیپوكامپ، به پیشرفت شگفت‌انگیزی در عرصه تحقیقات مغزی دست یافتند.
به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هیپوكامپ، مهمترین بخش مغز به حساب می‌آید كه در این تحقیق، متخصصان به جزئیات تازه‌ای درباره رشد این منطقه مهم پی برده‌اند.
هیپوكامپ، برای شكل‌گیری حافظه بسیار حیاتی است و همچنین نقش اصلی و ضروری در تولید و انسجام سلول‌های عصبی جدید در تمام طول عمر ایفا می‌كند.
این پژوهشگران تاكید كردند: پیش از این اطلاعات قابل توجهی درباره رشد هیپوكامپ، در مراحل ابتدایی در اختیار متخصصان و دانشمندان نبوده است.
در این تحقیق پژوهشگران تلاش كردند، دریابند چطور مغز در طول رشد جنینی و نوزادی شكل می‌گیرد.
این پژوهشگران همچنین ژنی را شناسایی كردند كه رشد سلول‌های هیپوكامپ، را تنظیم می‌كند.
این سلول‌ها موسوم به Glial بخش مهمی از عناصر سازنده مغز هستند.
محققان تاكید كردند: وجود اطلاعات و دانش علمی در این خصوص، گامی مهم در جهت درك عملكرد مغز و ترمیم آن است
سه شنبه 5/9/1387 - 19:18
 یک شرکت کانادایی دستگاهی اختراع کرده که رطوبت هوا را جذب و ان را تبدیل به اب می کند.
به نوشته روزنامه اینترنتی روسی اوترا این دستگاه که واتر میل نام گرفته با برق کار می کند و میزان انرژی مصرفی ان به اندازه مصرف سه لامپ معمولی است.
این دستگاه روز یکشنبه در نمایشگاه سالانه مجله وایرد در منهتن به نمایش گذاشته شد که به معرفی جدیدترین اختراعات فنی اختصاص دارد که می توانند تغییرات عمده ای در جهان ایجاد کنند.
بر اساس این گزارش این اختراع جالب که از پلاستیک سفید ساخته شده از نظر ظاهری شبیه یک توپ بزرگ گلف به قطر حدود یک متر است که به دو نیم تقسیم شده باشد.
این دستگاه هوا را از طریق فیلترهایی جذب و گرد و خاک موجود در ان را جدا می کند و سپس انقدر ان راگرم می کند تا به اب تبدیل شود. اب تولید شده در یک مخزن استرلیزه ذخیره و تحت تاثیر اشعه مافوق بنفش تصفیه می شود و از طریق لوله هایی به یخچال یا شیر اب می رود.
بر اساس این گزارش این اختراع بخصوص موجب خوشنودی حامیان محیط زیست شده چون بسته بندی اب در بطری به منزله یک فاجعه زیست محیطی است و فقط در امریکا سالانه سی میلیارد لیتر اب با هزینه ای معادل یازده میلیارد دلار بسته بندی می شود.
به گفته محققان با وجود این که مقدار اب موجود در جوّ هشت برابر کل ابهای موجود در کره زمین است میزان پراکندی این مقدار اب در همه نقاط جو یکسان نیست و خیلی از مناطق خشک جهان با کمبود رطوبت مواجه هستند.
گفتنی است این دستگاه در مناطقی که درصد رطوبت هوا کمتر از سی درصد باشد کار نمی کند. ضمنا دستگاه به رایانه ای مجهز است که کارایی ان را صبحها یعنی در زمان وجود بیشترین میزان رطوبت در هوا افزایش می دهد.
سه شنبه 5/9/1387 - 19:7
خستگی، خواب آلودگی و کاهش تمرکز ناشی از اختلالات خواب سلامت کارگران را در هنگام وخارج از محل کار، تهدید می کند.
به گزارش ایسنا- منطقه علوم پزشکی تهران این پژوهش که توسط دکتر امید امینیان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با هدف تعیین نقش اختلال خواب در بروز حوادث و سوانح شغلی انجام شده است.
بر اساس این پژوهش : خستگی روزانه، چرت زدن هنگام روز،کاهش سطح هشیاری وکند شدن زمان واکنش مهم­ترین مشکلات افراد دارای اختلال خواب است که این موارد باعث کاهش تمرکز و بروز حوادث شغلی می­شود.
اختلال خواب به عنوان یک بیماری شایع ، جدی و با تشخیص دیر هنگام مطر ح است ؛ با این وجود قابل درمان است.
نتایج ابن بررسی نشان می دهد خستگی ناشی از اختلال خواب موجب کاهش تمرکز در کارگران می شود که از علل مهم در بروز حوادث حین انجام کار و یا خارج از محل کار می باشند.
محققان این طرح با تاکید به اثر اختلال خواب بر بروز حوادث شغلی و با اشاره به تحقیقات کم در این زمینه، به منظور کاهش بروز حوادث شغلی انجام مطالعات در سطح گسترده تری را پیشنهاد می کنند.
علاوه بر حوادث شغلی، درصد بسیاری از حوادث مرگبار در رانندگی بر اثر خواب آلودگی رانندگان اتفاق می افتد.
سه شنبه 5/9/1387 - 19:7