تعداد مطالب : 572
تعداد نظرات : 1374
زمان آخرین مطلب : 2813روز قبل
 رییس شبكه بهداشت و درمان دیلم گفت: باوجود اینكه بیش از یك قرن آهن بعنوان یك ماده مغذی ضروری برای بدن شناخته شده است، اما هنوز كمبودهای غذایی آهن و كم خونی فقر آهن شایع ترین بیماری تغذیه ای می باشد.
مهندس عبدالحسین ناصری دوشنبه در مراسم آغاز طرح آهن یاری دختران دانش آموز دیلم افزود: كم خونی ناشی از فقر آهن در دانش آموزان موجب كاهش قدرت یادگیری و پایین آمدن ضریب هوشی كودكان می شود.
وی كودكان زیر شش سال، شیرخواران، زنان باردار و دختران نوجوان را از گروههای در معرض خطر فقر آهن دانست و بر لزوم استفاده از موادمغذی آهن دار وقرص آهن براساس دستورات پزشكی در این سنین تاكید كرد.
رییس شبكه بهداشت و درمان دیلم افزود: 64 درصد زنان و 13 درصد مردان استان بوشهر دچار فقر آهن هستند.
وی به برنامه های دولت برای افزایش تغذیه آهن بین افراد جامعه اشاره كرد و گفت: غنی سازی آرد مصرفی مردم، اجرای طرح آهن یاری در بین دانش آموزان ودیگر اقشار جامعه، آموزش عمومی مشكلات ناشی ازكمبود آهن وكنترل بیماری های عفونی ناشی از انگل از روش های كنترل تغذیه آهن در بین افراد جامعه توسط مسوولان ذی ربط است.
در این مراسم پس از نواختن زنگ آهن یاری، قرص آهن بین دختران آموزش مقاطع راهنمایی و دبیرستان شهرستان دیلم توزیع شد.
 
جمعه 8/9/1387 - 13:11
 دانشمندان امریکایی متوجه شده اند اشعه ماوراء قرمز می تواند به فعال شدن گوش داخلی کمک کند.
به نوشته روزنامه اینترنتی روسی ایزوستیا، محققان با اشاره به این که سلولهای مسئول واکنش به صدایی که درگوش داخلی قرار گرفته اند پیام را از طریق نرونهای عصبی به مغز می فرستند و سپس صدا شنیده می شود یاداور شدند که این روند بر اثر ابتلا به برخی بیماریها یا بر اثر برخی زخمها اسیب می بیند که در نهایت منجر به ناشنوایی می شود ولی علم پزشکی می تواند این اسیب را برطرف کند.
به گفته دانشمندان، ازمایش روی خوکهای دریایی نشان داده اشعه ماوراء بنفش می تواند به طور مستقیم روی سلولهای عصبی تاثیر بگذارد و به این ترتیب با قراردادن دستگاه کوچکی در گوش داخلی نوزادان ناشنوا انها می توانند به خوبی کودکان سالم حرف زدن را یاد بگیرند.
دانشمندان در عین حال تاکید می کنند که شنوایی حاصل از این روش به خوبی شنوایی طبیعی نیست و مثلا کسانی که از این دستگاه استفاده می کنند نمی توانند موسیقی را به خوبی تشخیص دهند و یا در محیطهای پر از سر و صدا با مشکل مواجه می شوند چون این دستگاه از سه هزار سلول عصبی تنها بیست سلول را فعال می کند اما به هر حال از ناشنوایی کامل رها می شوند.
جمعه 8/9/1387 - 13:11
 یك محصول جدید به بازار انواع MP3 Player و PMP معرفی شده است. این محصول توسط شركت LG و با مدل Chuwi M70 به بازار معرفی شده است.Chuwi M70 در واقع یك دستگاه پخش چندرسانه‌ای قابل حمل است كه طراحی بسیار شبیه به دستگاه‌های رهیاب شخصی دارد.
در حقیقت این شباهت به دلیل نوع طراحی و نمایشگر بزرگ این دستگاه است. این در حالی است كه Chuwi M70 هیچ قابلیت رهیاب را به كاربرانش نمی‌دهد.دستگاه PMP جدید LG مجهز به یك نمایشگر بسیار بزرگ لمسی است. نمایشگر این PMP از نوع LCD تمام لمسی با اندازه 7 اینچ بوده و قابلیت نمایش 16میلیون رنگ را دارد.
این نمایشگر تصاویر را با وضوح 480×800 پیكسل برای كاربرانش به نمایش می‌گذارد. Chuwi M70 امكان اجرا و پخش فایل‌هایی با فرمت‌های‌ رایج موسیقی، ویدئو و عكس را داشته و قابلیت اجرای فایل‌های e-Book را هم در اختیار كاربرانش قرار می‌دهد.این دستگاه مجهز به بازی‌های كامپیوتری بوده و دارای مرورگر عكس هم هست.جدیدترین PMP شركت LG هنوز به بازار عرضه نشده و هنوز قیمت عرضه آن هم اعلام نشده است.
جمعه 8/9/1387 - 13:10
 تنها یك ماه و نیم تا آغاز سال جهانی نجوم مانده است ؛ سالی كه از سوی سازمان علمی،‌ آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو)‌ و اتحادیه جهانی نجوم و با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نام سال جهانی نجوم نامگذاری شده است.
از این هفته در ستون هفت شب هفت آسمان كه پنجشنبه‌ها منتشر خواهد شد علاوه بر مرور رویداد‌های نجومی و فضایی پیش رو به استقبال سال جهانی نجوم خواهیم رفت و در سال جهانی نیز بازتاب فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده را در همین ستون منتشر خواهیم كرد.
درحالی‌كه روزهای زیادی تا آغاز سال جهانی نجوم در دی ماه سال‌جاری و همزمان با آغاز سال 2009 میلادی نمانده است پروژه‌های فراوانی در سطح بین‌المللی،‌ منطقه‌ای، ‌ملی و محلی تعریف و اجرای آن آغاز شده است.
پایگاه سال جهانی نجوم به نشانی www.astronomy2009.org. بسیاری از این پروژه‌ها را معرفی كرده است و برای كسانی كه مایلند بدانند در این سال چه كارهایی می‌توانند انجام دهند؛ مرجع مناسبی به حساب می‌آید.
در همین حال،‌ این وبگاه جهانی در بخش منابع خود تعداد قابل توجهی از نمایش اسلاید، ‌پوستر و دفترچه‌های راهنما را قرار داده كه بخشی از آن به زبان فارسی نیز ترجمه شده است و از طریق این سایت، قابل دریافت هستند و می‌توانند كمك مناسبی برای كسانی به شمار رود كه دنبال راهنمایی برای آغاز فعالیت‌های خود و مشاركت‌هایشان در این حوزه هستند.
در میان این شور و اشتیاق عمومی به نظر می‌رسد هنوز برنامه‌هایی كه در ایران در حال اجراست به جمع‌بندی ‌مشخصی نرسیده و به طور پراكنده پیگیری می‌شود. شبكه 4 صداوسیما برنامه‌های ویژه‌ای برای این سال تدارك دیده است و روزنامه جام‌جم در نخستین روز این سال، ویژه‌نامه‌ای منتشر خواهد كرد.
ضمن این‌كه گروه‌های محلی ‌و ملی و بویژه انجمن نجوم ایران كه هماهنگ كننده ملی این رویداد، به شمار می‌رود نیز برنامه‌های خاص خود را دنبال می‌كنند. با توجه به اهمیت اطلاع رسانی این رویداد‌ها ستون هفت شب، ‌هفت آسمان آمادگی دارد تا برنامه‌های گروه‌های مختلفی كه برنامه خود را از طریق فاكس،‌ نامه یا ایمیل به ما اطلاع دهند، در همین ستون منتشر كند.
اما در هفته‌ای كه گذشت، جهان ستاره‌شناسی و فضا روزهای پرهیجانی را سپری كرد. درحالی كه فضانوردان شاتل فضایی ایندیور برای ملاقاتی 15 روزه به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی پر گشود تا كار خود را در تكمیل این ایستگاه دنبال كند.
شاتل‌ها تا سال 2010 باید از گردونه سفرهای فضایی خارج شوند اما با به قدرت رسیدن باراك اوباما در ایالات متحده و پیشنهاد او مبنی بر تمدید فعالیت این گردونه‌های فضایی ممكن است بر طول مدت خدمات آنها افزوده شود.
از سوی دیگر، هندی‌ها كه چند هفته پیش چانداریان - 1 را برای نقشه‌برداری از ماه به سوی قمر زمین ارسال كرده بودند،‌ روز جمعه گذشته وزنه‌ای را از عرشه خود رها كردند تا با برخورد با سطح ماه بخش‌هایی از خاك لایه‌های پنهان شده زیری را به خارج پرتاب كند و دستگاه‌های دورسنجی این مدارگرد بتوانند این نمونه‌ها را بررسی كنند. هندی‌ها این آزمایش را با موفقیت كامل به پایان رساندند تا دنیا بداند از این پس باید منتظر خبرهای بیشتری از فعالیت‌های اكتشافی هندوستان باشد.
اما در همان هنگام كه چانداریان ‌- 1 مشغول انجام این آزمایش بود، ‌دانشمندان موسسه تلسكوپ فضایی هابل تحلیل تصویری را به پایان رساندند كه در آن ادعا شده است برای نخستین بار تصویری مستقیم از سیاره‌ای فراخورشیدی به ثبت رسیده است.
در این تصویر نمایی از سیاره فم الحوت - b كه سیاره‌ای مشتری‌گون و غول‌پیكر است در این تصویر به ثبت رسیده، سیاره‌ای كه 5/25 سال نوری دورتر از ما و در صورت فلكی حوت جنوبی قرار دارد.
آغاز این تصویربرداری‌ها می‌تواند گام بزرگی را در شناخت پیدایش و تحول منظومه شمسی بردارد.
مرجان مرادی
جمعه 8/9/1387 - 13:10
 مدل GO-W20SD SATA به‌عنوان DVD DUAL Super multi پرفروش گیگابایت در بازار داخلی معرفی شد.
طبق اعلام آواژنگ، نمایندگی فروش محصولات این برند در بازار داخلی، این درایو دارای ویژگی‌هایی چون سرعت خواندن 12 برابر از روی DVD-RAM، ا6 برابر از روی DVD-RW، 8 برابر از روی DVD-R9، چهار برابر از روی DVD+RW و DVD+R9 و سرعت نوشتن دو برابر روی DVD-RAM، DVD-R9 و چهار برابر روی DVD+RW، DVD+R و DVD-R است.
حجم بافر این درایو نیز دو مگابایت و حداكثر زمان لازم برای پاسخگویی CD معادل 140 میلی ثانیه و برای DVD معادل 160 میلی ثانیه است.
این درایو 6/0 كیلوگرمی كه ابعادی معادل 170×41×146میلی‌متر دارد، با قیمت 35هزار تومان و ضمانت آواژنگ به فروش می‌رسد.
جمعه 8/9/1387 - 13:10
 پزشکان امریکایی موفق شدند عمل جراحی خارج سازی کلید را از سر یک کودک با موفقیت انجام دهند.
به نوشته روزنامه اینترنتی روسی اوترا کارشناسان خارج کردن کلید از سر نیکلاس هالدرمن بیست ماهه و نجات وی را یک معجزه می دانند.
براساس این گزارش پزشکان در ابتدا تصور می کردند خارج کردن کلید به نیمکره راست مغز کودک اسیب وارد خواهد کرد اما موفق شدند ان را بدون اسیب زدن به مغز در اورند. هم چنین یک ربع پس از عمل انها متوجه شدند که کودک بینایی خود را از دست نداده است.
حال کودک خوب گزارش شده است و والدین وی نجاتش را معجزه الهی نامیده اند.
جمعه 8/9/1387 - 12:59
 شورای طراحان ارشد ماهواره هواشناسی نسل دوم در روسیه روند ساخت این ماهواره را بررسی کرد.
به نوشته روزنامه اینترنتی روسی ایزوستیا دفتر مطبوعاتی سازمان فضایی روسیه اعلام کرد در حال حاضر کار ساخت ماهواره «الکترو - ال»‌ مطابق با جدول زمانبندی ادامه دارد.
بر اساس این گزارش، ماهواره هواشناسی الکترو-ال به منظور ثبت تغییرات مهم جوّی و اب و هوایی و پیش بینی بسیار دقیق وضع هوا در نظر گرفته شده است.
شرکت کنندگان نشست اعلام کردند که ساخت این ماهواره یکی از اولویتهای مهم سازمان فضایی روسیه در سال دو هزارو نه است و توجه ویژه ای به این طرح معطوف می شود.
جمعه 8/9/1387 - 12:58
 شركت مایكروسافت با ارائه نرم افزار جدیدى، به كاربران خود امكان ایجاد فضاهاى سه بعدى با استفاده از عكس هاى دیجیتال عادى را مى دهد. به گزارش مهر، از این پس كاربران مایكروسافت مى توانند با استفاده از نرم افزار رایگانى كه این شركت براى نصب بر سایت خود قرار داده است، به تصاویر دیجیتال خود بعد سوم ببخشند. نرم افزار «Photosynth» مایكروسافت با تجزیه ده ها عكس نواحى همپوشانى را در آنها یافته و با اتصال این تصاویر به یكدیگر فضایى سه بعدى را به كاربر ارائه مى كند. این عملیات با اتصال به اینترنت و با انجام محاسبات ریاضى انجام شده و نرم افزار پیكسل هاى تصویر سه بعدى را به آرامى از مركز كادر اصلى تصویر به سمت لبه هاى خارجى، كنار هم قرار داده و كامل مى كند.بر اساس گزارش پاپ ساینس، پس از تكمیل تصویر، كاربر مى تواند به راحتى در این فضاى سه بعدى مجازى حركت كرده و زاویه دید را به هر جهتى، تغییر دهد. به گفته مایكروسافت افراد مى توانند از این نرم افزار جهت تصویر سازى، ارائه تحقیقات و سرگرمى استفاده كنند. این نرم افزار در حال حاضر در دسترس كاربران بوده و افراد مى توانند با مراجعه به سایت مایكروسافت، به این نرم افزار به صورت رایگان دسترسى پیدا كنند.
جمعه 8/9/1387 - 12:58
 یک اختر شناس غیر حرفه ای موفق شد تصویر سقوط کیف ابزار ایستگاه فضایی بین المللی در فضا را ضبط کند.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی بی اس امریکا ، یک ستاره شناس اماتور در کانادا موفق شد با تلسکوپ خود تصویر کیف ابزار فضانوردان را که هنگام راهپیمایی فضایی از انها جدا و در فضا رها شده بود ضبط کند.در این تصویر نقطه نورانی که به سرعت در حال نزدیک شدن به زمین است همان کیف ابزار فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی است. کارشناسان می گویند این کیف ابزار با سرعت هزار و هشتصد مایل در حال نزدیک شدن به زمین است و احتمالا پیش از رسیدن به سطح زمین بر اثر اصطکاک با جو سوخته و از بین خواهد رفت.
جمعه 8/9/1387 - 12:58
 شركت Creative كه تولیدكننده دستگاه قابل‌حمل محبوب Zen Stone است با الهام از طبیعت مدل جدید این دستگاه را با ظاهری متفاوت و با نام Zen Moo به بازار معرفی كرد.به گزارش فارس به نقل از iMP3.net، این دستگاه قابل‌حمل پخش موسیقی كه در مرحله نخست وارد بازارهای چین شده است، به شكل گاو طراحی شده و شركت Creative پیش‌بینی می‌كند كه با این جریان فروش بیشتری را در پی خواهد داشت.
این دستگاه جدید در دو مدل Moo و Moo Plus ساخته شده است و مدل Moo Plus آن شامل نمایشگر OLED، اسپیكرهای داخلی، گیرنده موج FM رادیو و سیستم ذخیره‌سازی صدا می‌شود. هر دو این مدل‌ها در رنگ‌های سفید، صورتی، قرمز و زرد ساخته شده‌اند و 2 گیگابایت حافظه داخلی دارند.
شركت Creative این محصول را به صورت اختصاصی برای بازارهای آسیا تولید كرده و خاطر نشان ساخته است كه هرگز آنها را به آمریكا یا منطقه دیگری صادر نمی‌كند.
هنوز به درستی قیمت Zen Moo مشخص نشده است، اما قرار است این دستگاه همراه دیجیتال ارزان‌تر از نمونه‌های موجود خود در بازار فروخته شود.
جمعه 8/9/1387 - 12:57