• Nombre de visites :
  • 4419
  • 23/7/2011
  • Date :

Çaharmahal ve Bahtiyari

çaharmahal ve bahiyari

Çaharmahal ve Bahtiyarî eyaleti, Zagras sıra dağlarının merkezinde ve İsfahan eyaleti etrafında yer almaktadır. Eyalet, kuzey ve doğu yönünden İsfahan eyaleti, batı yönünden Hûzistân eyaleti ve güney yönünden Kohkiluye ve Bûyer Ahmed eyaleti ile çevrilidir.            

En son idari bölümlemelere göre Çaharmahal ve Bahtiyarî eyaleti, beş metropol, on yedi şehir, on ilçe ve otuz dört köye sahiptir. Eyaletin büyükşehirleri şunlardan ibarettir: Şehr-i Kord, Burucen, Lerdegân, Farsan ve Erdel.   Görülecek Yerler: 

* Zâyende Irmağı:

çaharmahal ve bahiyari

Zâyende Irmağı, Karakûş’tan Saman yakınlarındaki Çelvan’ın sonuna kadar  insan topluluklarının dinlenme yeri haline gelmiştir. Bu bölge Karakûş, Kermi Gûgan, Markede, Kûçan, Sadıkabâd gibi güzel köyleriyle yıl boyuncayerli ve yerli olmayan binlerce aileyi kendine çekmektedir. 

   * Lerdegân:

çaharmahal ve bahiyari

Tarım bölgesi ve çeltik tarlalarıyla kaplı olan Lerdegân ırmağı sahilleri çok güzel manzaralarla kaplıdır. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde daha da güzelleşmektedir. 

 * Dezek Kalesi:

çaharmahal ve bahiyari

Dezek köyünün güney doğusunda yer alan bu kale, iki kattan yapılmış olup oldukça görkemli görünüşe sahiptir. Birinci katta, iki taraftan kalenin büyük alanına çıkan giriş koridoru vardır. Giriş koridorunun iki yanında dört eyvân bulunur. Dört eyvânın ikisi kuzey yönüne, diğer ikisi ise güney yönüne dönüktür ve birkaç oda ve depodan oluşmaktadır. 

  * Zaman Han Köprüsü:

çaharmahal ve bahiyari

Köprü, Şehr-i Kord’ün yirmi dokuz kilometre kuzeyinde yer alan eyaletin değerli ve eski eserlerinden birisidir. Geçmiş dönemlerde Bahtiyarî aşiretleri bu köprü üzerinden geçiş yapmışlardır. Köprü Zaman Han isminde bir aşiret reisi tarafından yaptırılmıştır. 

Pir Gar: Mesrutiyet yazilari bu magarada insanlarin eglence mekanlarindandir. Bu magarada su taslarin arasindan akmaktadir. 

 El Sanatları ve Hediyelikler:

çaharmahal ve bahiyari

Çaharmahal ve Bahtiyarî aşiretlerinin en önemli ve başlıca el sanatları çuha, halı, kilim, eldiven, ipek şapka, keçe, keçe-kilim, dokumacılığı ve çarıkçılıktır. 


KÜRDİSTAN

Şuşter Şehri

Cihannima Yaylaları

KOHKİLUYE VE BUYER AHMED

İranı Tanıyalım

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)