• Nombre de visites :
  • 5623
  • 12/7/2011
  • Date :

KÜRDİSTAN

kürdistan

Misafirperverliğiyle Ünlü

kürdistan

 Kürdistan eyaleti sekiz metropol, yirmi bir ilçe, yetmiş sekiz bucak ve bin yedi yüz altmış iki köyden oluşur. Eyaletin merkezi Senendec şehri olup diğer şehirleri şunlardır: Bane, Bicar, Divandere, Karuh, Merbevan ve Kamyaran.   Görülecek Yerler: 

 * Senendec Kışlak Köprüsü:

kürdistan

Safeviler dönemine ait bir yapı olan bu köprü İsfahan’daki Sî o Se (otuz üç) Köprüsü’ne çok benzemektedir. Kışlak Köprüsü taştan ve acurdan yapılmış  olup aralarında altı oda bulunan altı kemere sahiptir.  

 * Hüsrevabâd İmareti:

kürdistan

 Ajur ve taşlarla yapılmış olan bu yapı Kaçar dönemini ilk yılların hükümet etmiş Büyük Emanullah Han’ın emriyle yapılmıştır. Yapı geçmişte çok güzel on iki caddeye, dört büyük havuza ve imarete sahip olmuştur. Yapının alçı ve ayna işlemeleri çok güzel ve görülmeye değerdir.

  * Senendec Ulucamii:

kürdistan

Ulucamii hicri kameri on üçüncü yüzyılda Emanullah han tarafından yaptırılımıştır. Güzel ve sağlam yapısının yanısıra ince çinicilikğe, oldukça geniş içalana, yirmi dört sütunlu iki eyvana, otuz beş küçük kümbedli tavana ve on iki odalı (hücre) bir sahna sahiptir. 

El Sanatları ve Hediyelik:

kürdistan

Halı dokumacılığı Kürdistan özel bir yaygınlığa sahiptir. Halı dokumacılığının yanısıra keçe-kilim dokumacılığı da oldukça yaygın olup diğer el sanatları da şunlardan ibarettir: Nakışçılık, seccade ve sancak dokumacılığı ile bir tür çarık olan kolaş yapımı.


Yezd Kenti

Şuşter Şehri

İran ZiyareMeşhed

Meşhed

Kum Şehri

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)