• Nombre de visites :
  • 2329
  • 12/5/2011
  • Date :

İslami Gençlik-4

islami gençlik

Bir rivayette Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmaktadır:

“Allah’u Teala bütün peygamberleri gençlik döneminde peygamberlikle görevlendirmiştir.”

Bu hususta peygamber efendimiz (s.a.a) başka bir yerde şöyle buyurmaktadır:

“Allah hiçbir peygamberi genç olmadan göndermedi ve hiçbir âlime genç olmadan ilim vermedi.”

Başka bir yerde ise o hazretten şunları söylediği nakledilmiştir: “Ey Abdulmutalip kabilesi! Allah’a ant olsun ki ben Araplar arasında benim size getirmiş olduğumdan kavmi için daha hayırlı bir şey getiren bir genç görmedim. Ben sizin için dünya ve ahiret saadetini getirdim.”

Peygamberler  davranışlarıyla bizim için çok büyük örnekler teşkil etmektedirler. Örneğin Kur’an’ı Kerim Hz. İbrahim’in gençliği hakkında şöyle buyurmaktadır: “Andolsun, daha önce de İbrahim’e doğruyu yanlıştan ayırma yeteneğini verdik. Biz zaten onu biliyorduk. Hani o, babasına ve kavmine, “Ne bu tapınıp durduğunuz heykeller?” demişti. Dediler ki: Biz, babalarımızı bunlara tapar kimseler bulduk. İbrahim, “Andolsun, siz de, atalarınız da apaçık bir sapıklık içindesiniz” dedi.” (Enbiya, 51–54)

Hz. İbrahim ihlasta sabırlı, kararlı fedakar ve şirkten uzak durup yalnızca Allah’a sığınmanın bir numunesidir. Hz İsmail de genç bir mümin olarak kurban olmaya karşı sabırlı olacağını söylemektedir. Nitekim Allah’u Teala onun olayı ve sözleri hakkında şöyle buyurmaktadır: “ قَالَ يَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِي إِن شَاء اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِينَ Babacığım! Emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulursun, dedi.” (Saffat, 102)

Ve Allah’u Teala Hz. Yusuf için de mukaddes kitabında şöyle buyurmaktadır: “كَذَلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَالْفَحْشَاء إِنَّهُ مِنْ عِبَادِنَا الْمُخْلَصِينَ Biz, ondan kötülüğü ve fuhşu uzaklaştırmak için işte böyle yaptık. Çünkü o, ihlâsa erdirilmiş kullarımızdandı.” (Yusuf, 24)

Güç ve kudret Hz. Musa (a.s)’a vesvese verememektedir. O bunun aksine iyi işler yapmakta ve ihtiyacını ilahi dergaha arz etmektedir. Allah’u Teala bu hususta şöyle buyurmaktadır: “ فَسَقَى لَهُمَا ثُمَّ تَوَلَّى إِلَى الظِّلِّ فَقَالَ رَبِّ إِنِّي لِمَا أَنزَلْتَ إِلَيَّ مِنْ خَيْرٍ فَقِيرٌ  Bunun üzerine Mûsâ onların koyunlarını suladı. Sonra gölgeye çekilip, “Rabbim! Bana göndereceğin her hayra muhtacım” dedi.” (Kasas, 24)

 Bu da kendi küfür camialarını kabul etmeyen Ashab-ı Kehf gençleri: “نَحْنُ نَقُصُّ عَلَيْكَ نَبَأَهُم بِالْحَقِّ إِنَّهُمْ فِتْيَةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَزِدْنَاهُمْ هُدًى Biz sana onların haberlerini gerçek olarak anlatıyoruz: Şüphesiz onlar Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık.” (Kehf, 13)


İslami Gençlik-3

İslami Gençlik-2

İslami Gençlik-1

Gençlik Ruhu

Gençler Uyanık Olun

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)