• Nombre de visites :
  • 2930
  • 13/9/2008
  • Date :

Gençler Uyanık Olun

gül

    Aziz gençler! İslâm çocukları! Allah Resulü’nün (s.a.a) yakınları olan seyyidler! Sizlere çok önemli bir tavsiyem var! O da şudur ki evlenmeden önce, iyi bir babanın şartlarını kendinizde hayata geçirin. Evlendikten sonra artık çok geçtir. Şimdiden kendinizi, ahlâki pisliklerden temizlemeye çalışın. Kendinizi ve dostlarınızı, temiz bir hale getirin. Gidip gelmelerinize, özellikle de yiyeceklerinize, çok dikkat edin. Zira sizin nutfenizde, bütün özelliklerinizi soyunuza geçiren gen adında bir madde vardır. Bu anlam, sadece batılı bilgin ve âlimlerin araştırmalarının ürünü değildir. Dolayısıyla da buna önem vermemek ve bu görüşün gelecekte değiştiğini söylemek doğru değildir. Bu doğal ve zati bir meseledir. Aziz İslâm da doğduğu ilk günden beri bu gerçeğe teveccüh etmiştir. Bu konuda çok önemli şu rivayete teveccüh ediniz:

    Bir genç perişan ve ıstırap dolu bir halde Peygamber’in (s.a.a) huzuruna vardı ve şöyle arz etti: “Ben ve eşim, iki beyaz tenli insanız. Eşime çok güveniyorum, ama bana siyah yüzlü bir çocuk doğurdu. Bu benim için bir bilmece konumundadır, maalesef bunun sırrını çözemedim.”

    Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurdu: “İnnel ırka dessasun”[1]

   Hadiste geçen “ırk” kelimesi, gen anlamındadır. Dessas ise, intikal ettirici anlamını ifade etmektedir. Hz. Peygamber (s.a.a) bu genci, bu kısa cümleyle, sefaletten ve ıstıraptan kurtardı.

    Evet, Allah Resulü’nün (s.a.a) de buyurduğu gibi babalarının özellikleri ve sıfatları, bugün ilmi ve teknolojik araçlarla da ispat edildiği üzere çocuklara intikal etmektedir.

   O halde evlenmeden önce İslâm’ın bir babadan istediği özellikleri ortaya çıkarın. Sakın bu gerçeklere teveccüh etmeden, sadece maddi bir hayat ve lezzetleri kastederek, evliliğe kalkışmayın. Bu durumda çocuklarınız, sizler ve toplum için güzel bir ürün olmayacaktır.

   Allah Resulü (s.a.a) ve yüce imamlar (a.s), put kıran İbrahim’e (a.s) mensup oldukları için mutluluk duyuyorlardı. O yüce insanın varlıksal etkileri, temiz soy ve nesline de intikal etmişti.

   Doğru ve sağlam bir ziyaret name olan Varis ziyaret namesinde Hz. Hüseyin (a.s); Âdem (a.s), Nuh (a.s), İbrahim (a.s), Musa (a.s), İsa (a.s), Muhammed (s.a.a) ve Müminlerin Emiri’nin (a.s) varisi olarak tanıtılmaktadır. Hz. Hüseyin’e (a.s) ulaşan bu miras, mal ve servet mirası değildir. Manevi haletler, ilâhi ilimler, güzel ahlâk, yücelik, fazilet ve şerafettir. Neden biz babalar da bütün bu manevi sermayeden nasiplenmeyelim ve böylece çocuklarımız da bundan istifade etmesinler!

Üstad Hüseyin ENSARİYAN

--------------------------------------------------------

[1]- “Ataların huyları çocuklara intikal edicidir.”

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)