• Nombre de visites :
  • 2469
  • 9/5/2011
  • Date :

İslami Gençlik-2

islami gençlik

Başka bir yerde de şöyle buyurmaktadır:

“Kim gençliğinde Kur’an’ı öğrenirse Kur’an onun canında ve kanında melekeleşir.”

Başka bir yerde ise şöyle buyurmaktadır: “Allah’u Teala gençliğini Allah’a itaat ile geçiren kullarını sever”

Evet! Allah’u Teala gençleri zahirlerinde güçlü oldukları gibi içsel olarak da güzel ve güçlü olmalarını istemektedir. İmam Hasan Askeri (a.s): “Güzellik zahiri cemal, ilim tahsil etmek Batıni cemaldir” diye buyurmaktadır.

Peygamber efendimiz (s.a.a) kızı Fatıma’yı tasvir ederken şöyle buyurmaktadır:

“Allah kızım Fatıma’nın beyin kemiklerinden kalbine kadar bütün bedenini iman ile kaplatmıştır.” Nitekim Ammar bin Yasir hakkında da: “Ammar akıl kemiklerine kadar imanla doludur.”

Hz Yusuf’un kıssasında bedeni güzellik ile(حَاشَ لِلّهِ مَا هَـذَا بَشَرًا إِنْ هَـذَا إِلاَّ مَلَكٌ كَرِيمٌ  Hâşâ! Allah için, bu bir insan değil, ancak şerefli bir melektir) (Yusuf, 31) ahlaki güzellik arasında çok güzel bir uyum vardır. Allah’ın genç ve salih kulu Hz. Yusuf her yerde ve hatta zindanda bile insanları Allah’a çağırıyordu. (يَا صَاحِبَيِ السِّجْنِ أَأَرْبَابٌ مُّتَفَرِّقُونَ خَيْرٌ أَمِ اللّهُ الْوَاحِدُ الْقَهَّارُ Ey zindan arkadaşlarım! Ayrı ayrı ilâhlar mı daha iyidir, yoksa mutlak hâkimiyet sahibi olan tek Allah mı?) (Yusuf, 39). O aynı zamanda her türlü günahtan kendisini uzak tutmasını bilen bilinçli bir gençti. Şeytanın bütün vesvesesine rağmen (وَرَاوَدَتْهُ الَّتِي هُوَ فِي بَيْتِهَا عَن نَّفْسِهِ وَغَلَّقَتِ الأَبْوَابَ وَقَالَتْ هَيْتَ لَكَ قَالَ مَعَاذَ اللّهِ إِنَّهُ رَبِّي أَحْسَنَ مَثْوَايَ إِنَّهُ لاَ يُفْلِحُ الظَّالِمُونَ Evinde bulunduğu kadın (gönlünü ona kaptırıp) ondan arzuladığı şeyi elde etmek istedi ve kapıları kilitleyerek, “Haydi gelsene!” dedi. O ise, “Allah’a sığınırım, çünkü o (kocan) benim efendimdir, bana iyi baktı. Şüphesiz zalimler kurtuluşa eremezler” dedi.) (Yusuf, 23). Kişiliği öylesine sağlamdı ki kudretli bir padişah olduğunda bile bunlardan ödün vermedi. 

Nitekim Allah’u Teala şöyle buyurmaktadır: رَبِّ قَدْ آتَيْتَنِي مِنَ الْمُلْكِ وَعَلَّمْتَنِي مِن تَأْوِيلِ الأَحَادِيثِ فَاطِرَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ أَنتَ وَلِيِّي فِي الدُّنُيَا وَالآخِرَةِ تَوَفَّنِي مُسْلِمًا وَأَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ Rabbim! Gerçekten bana mülk verdin ve bana sözlerin yorumunu öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Dünyada ve ahirette sen benim velimsin. Benim canımı Müslüman olarak al ve beni iyilere kat. (Yusuf, 101)

Bu Tasvirin Gerçekleşmesi İçin İslam Eğitim Yolları

 İslami metinler yukarıda belirtilen meseleler için her vesileden yararlanmıştır ki bunları maddeler halinde aşağıda zikredeceğiz.


İslami Gençlik-1

İslami Gençlik Nasıl Olmalıdır ?

Bir Gencin Görevleri

Gençlerin Dünyaya Bakışı

Gençlerle iletişimin püf noktaları

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)