• Nombre de visites :
  • 1358
  • 6/3/2011
  • Date :

Sevgiyi Bildirmenin Ailedeki Rolü-1

sevgiyi bildirmenin ailedeki rolü

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur:

“Erkeğin eşine gösterdiği sevgi ve muhabbet peygamberlerin ahlakındandır.”

Hakeza İmam Sadık (a.s) buyruklarında imanın artışı ile erkeğin eşine karşı sevgisinin artması arasında çok yakın bir ilişki olduğunu beyan etmektedir.

“İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O’nun varlığının belgelerindendir. Bunlarda, düşünen millet için dersler vardır.”[ Rum suresi, 21. ayet]

Üzerinde durmak istediğimiz bu nükte, toplumsal alanın ve müslüman bir insanın yekdiğeriyle olan irtibatları dışında, aile içinde ve aile fertleri arasında da ortaya çıkmaktadır. Yaşam mutluluğu; aşkın hakimiyeti, muhit ve sosyal ilişkilere olan aşk iledir. Eğer dostluk ve muhabbet olmazsa, hayat yakıcı bir cehennem, soğuk ve ruhsuz  bir muhit olur.

Bazen sadece “seni seviyorum” kelimesini söylemek, muhabbeti artırır, yaşantılara ruh ve neşe katar. Aşk ve sevginin aile muhitinde -iki eş arasında ya da babayla anne arasında çocuklarına karşı- ibraz edilmesi, evi cennete çevirir.

Anne ve babanın çocuklarını yeterince sevmemeleri ve onlara gereken muhabbeti göstermemeleri, nice yakıcı cehennemler meydana getiriyor. Çocukların; “Azizim, canım, seni seviyorum...” kelimesini duymaya olan hasretleri, yıllarca onların gönüllerinde kalır ve sevgi azlığı sıkıntı­sına uğrarlar.

Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur:

“Bir adamın kendi eşine; seni seviyorum demesi, sonsuza kadar onun kalbinden gitmez.”[1]

Ne hayret vericidir ki, kısa ve sade bir cümle, ama bir dünya kadar etkili ve aşk oluşturucu! Aynı şekilde eşine, çocuklarına, dostlarına ve kendi akrabalarına, böyle muhabbet üretici bir kelimeyi söylemekten üşenen ve onun, akıbeti, iyi neticeleri ve ya­pıcı tesirinden gafil olan kimseler ne kadar da cimridirler ?!

Dostluğu ve muhabbeti açıklamak, sadece söz ve kelimeyle değil. Bazen saygı göstermek, öpmek, okşamak, armağan ve hediye almak ve bunun gibi davranışlar aşkın  ve dostluğun nişaneleri olabilmektedirler.

Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur:

“Çocukları seviniz, onlara merhamet ve şefkat gösteriniz.”[2]

Çocuklara lütufta bulunmak ve onlara şefkatli davranmak, onları sevmenin nişanesidir. Birçok rivayette çocukları öpmek tavsiye edilmiştir ve her bir öpme karşılığında cennetten bir kapı açıldığı zikredilmiştir.[3]


[1] Vesail’uş-Şia, c. 20, s. 24

[2] a. g. e, c. 21, s. 483

[3] Mizan’ul-Hikme, c. 10, s. 699

Sevgi İksiri

Muhabbet 2

Sevgi nurdur

Ailede Sevgi 2

AŞK VE SEVGİ ÜZERİNE...

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)