تعداد مطالب : 572
تعداد نظرات : 1374
زمان آخرین مطلب : 2765روز قبل
 اگر چه نمایشگرهای تلویزیونی HD در حال حاضر به عنوان باكیفیت‌ترین نمایشگرها عرضه می‌شوند، گروهی از دانشمندان ادعا می‌كنند كه نسل جدید نمایشگرهای با كیفیت را تولید كرده‌اند.
به گزارش شبکه خبر به نقل از خبرگزاری فارس؛ دانشمندان مركز پیشرفته كامپیوتری تگزاس وابسته به دانشگاه تگزاس نمایشگر جدیدی با نام Stallion عرضه كرده‌اند كه می‌تواند تصاویر را با كیفیت 307 میلیون پیكسل به نمایش بگذارد.
به گفته این افراد، نمایشگر Stallion باكیفیت‌ترین نمایشگر دنیا محسوب می‌شود و تاكنون نمونه آن در هیچ شركتی تولید نشده است.
تولیدكنندگان این محصول اعلام كردند؛ نمایشگر Stallion برای انجام تحقیقات روی سلول‌ها بسیار مفید خواهد بود. با عرضه این نمایشگر، ركورد باكیفیت‌ترین نمایشگر دنیا از نمایشگر 30 اینچی دل كه تصاویر در آن با كیفیت 2560 در 1600 پیكسل پخش می‌شوند، گرفته شد.
از دیگر قابلیت‌های نمایشگر جدید 307 میلیون پیكسلی می‌توان به حافظه گرافیكی 36 گیگابایتی، 108 گیگابایت حافظه سیستمی و 100 هسته پردازنده اشاره كرد. 
سه شنبه 5/9/1387 - 19:7
پژوهشگران اعلام كردند: برخی از انواع خاص داروهای سرطانی می‌توانند باعث بروز پوكی و تحلیل استخوانها در بیمارانی شوند كه از سرطان سینه جان سالم بدر برده‌اند.
‌این تحقیق كه در مجله «اونكولوژی كلینیكال» منتشر شده نشان داد: 78 درصد از نجات یافتگان سرطان سینه حداقل به یك نوع مشكل استخوانی مانند كمبود یا فقر ویتامین D مبتلا می‌شوند.
دكتر پائولین كاماچو از دانشكده پزشكی دانشگاه لویولا در شیكاگو تاكید كرد: پزشكانی كه بیماران مبتلا به سرطان سینه را به لحاظ مشكلات احتمالی استخوانی ارزیابی می‌كنند باید به داروهای سرطانی كه این بیماران مصرف كرده یا می‌كنند نیز توجه كنند.
در این تحقیق، متخصصان جداول سلامت مربوط به 238 زن بیمار یائسه را كه تراكم استخوانی آنها كمتر از حد معمول بود، مورد بازبینی قرار دادند.
این اطلاعات از مركز بیماری پوكی استخوان و متابولیك استخوانی از سال 2000 تا 2006 تهیه شده است.
بازبینی‌ها نشان داد؛ 38 درصد از بیماران مبتلا به سرطان دچار فقر ویتامین D نیز بودند. 
سه شنبه 5/9/1387 - 19:7
 دانشمندان یك فن‌آوری جدید مادون قرمز با قابلیت پیشگویی فورانهای شدید كوههای آتشفشانی ابداع كردند.
به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یك زمین شناس دانشگاه پیتزبورگ كه سرپرستی این تحقیق را عهده دار بوده با استفاده از این فن‌آوری حرارتی مادون قرمز واطلاعات سازمان فضایی آمریكا (ناسا) و نیز اطلاعات حاصل از ماهواره‌های جوی موفق شد، تشخیص دهد كه چه موقع و چه طور آتشفشان‌های خروشان فعال می‌شوند.
این محقق زمین شناسی و استادیار دانشگاه پیتزبورگ كه شرح تحقیقات خود را در مجله «نشنال ژئوگرافیك» منتشر كرده، 12 سال روی رفتارهای آتشفشان‌ها مطالعه و جست‌وجو كرده است.
تصویربرداری حرارتی مادون قرمز كه تصاویری از انرژی تشعشعی نامرئی تهیه می‌كند به دانشمندان كمك خواهد كرد كه الگوهای مرگبار احتمالی از حرارت را در داخل یا اطراف حدود یكهزار و 500 آتشفشان فعال جهان ردیابی كنند.
اطلاعاتی كه از این شیوه به دست می‌آید می‌تواند نسبت به فعالیت‌های شدید و مخرب آتشفشانی پیش از این كه طغیان كرده و خطرناك شوند، هشدار دهد؛ به این ترتیب می‌توان احتمال وقوع فورانهای آتشفشانی را از قبل پیشگویی كرده و تدابیر لازم را به عمل آورد
سه شنبه 5/9/1387 - 19:7
 تحقیقات تازه نشان می‌دهد که مصرف داروهای ضد کلسترول یا استاتین‌ها، می‌تواند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در کسانی که قبلا با این خطرها مواجه نبودند تا 50 درصد کاهش دهد.
در کنفرانسی که انجمن آمریکایی قلب، تشکیل داده بود اعلام شد که در جریان آزمایشاتی بر روی 18 هزار بیمار از 26 کشور، به فواید جانبی استاتین‌ها پی برده شده است.
در این آزمایش تجربی، 16 درصد بیماران انگلیسی بودند و پروفسور جیم شپرد، از دانشگاه گلاسکو، سرپرستی این بیماران را به عهده داشت.
در این آزمایش برای 18 هزار نفر که میزان کلسترول خونشان کم یا در اندازه معمول بود قرص‌های بیست میلی گرمی استاتین -از نوع Rosuvastatin- تجویز شده بود.
میزان نوعی از پروتئین موجود در خون که موجب سکته قلبی می‌شود، در این بیماران زیاد بود.
پس از دو سال که این عده تحت نظر پزشکان قرار داشتند روشن شده که با مصرف استاتین، خطر حمله قلبی در آنها 54 درصد و خطر سکته مغزی 48 درصد کاهش یافته است.
با استفاده از استاتین‌ها، خطر حمله قلبی، سکته مغزی و بستری شدن در بیمارستان به دلیل درد قفسه سینه و یا مرگ ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی در این 18 هزار نفر، در کل 44 درصد کاهش یافته بود.
داروهای حاوی استاتین معمولا فقط به بیمارانی داده می شود که با خطر بیماری‌های قلبی عروقی روبرو هستند.
مدت اجرای آزمایش مورد بحث در ابتدا 5 سال تعیین شده بود ولی پس از مشاهده نتایج فوق العاده این آزمایش، مدت آن به دو سال کاهش یافت. 
سه شنبه 5/9/1387 - 19:7
ماموریت شاتل رفت و برگشت ایندیور به دلیل مشكل ایجاد شده در یكی از سامانه‌های جدید نصب شده در ایستگاه بین‌المللی فضایی، یك روز تمدید شد.
براساس این برنامه جدید ایندیور یكشنبه آینده به زمین بازمی گردد.
به گزارش پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی نیوز، سازمان فضایی آمریكا ، ناسا، اعلام كرد با این تغییر وقت بیشتری در اختیار فضانوردان برای تعمیر دستگاه تبدیل ادرار به آب آشامیدنی قرار می‌گیرد.
این دستگاه از یك هفته قبل كه به ایستگاه فضایی منتقل شد، چندین بار دچارنقص فنی شده است.
تغییر برنامه شاتل در حالی اتفاق افتاد كه فضانوردان چهارمین و آخرین راهپیمایی خود را در فضا برای تعمیر مكانیزمی آغاز كرده‌اند كه جهت صفحات خورشیدی این ایستگاه را به سمت خورشید نگه می‌دارد.
انتظار می‌رود كار استفن بوئن و شین كیمبرو بر روی دو محور چرخان در بیرون ایستگاه شش ساعت و نیم به طول بینجامد.
قطعات تعمیر شده در روز سه شنبه برای اولین بار مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.
كار تعمیرات در ایستگاه فضایی بین‌المللی تا اندازه‌ای كندتر از پیش بینی ها صورت گرفته است، زیرا هایدی استفانیشین پایپر، یكی از فضانوردان، در جریان اولین راه پیمایی فضایی جعبه ابزار خود را در فضا از دست داد.
مایك فینكه فرمانده ایستگاه فضایی نیز در درون ایستگاه بر تعمیرات سیستم تصفیه آب نظارت دارد كه فاضلاب را پس از تقطیر، فیلتر كردن، یونیزه كردن و اكسیده كردن به آب قابل شرب تبدیل می‌كند.
چند روز پیش، یك مكانیزم گریز از مركز این دستگاه كه ذرات جامد را از مایع جدا می‌كند، از كار افتاد و هرچند فضانوردان با اعمال تغییراتی ، از جمله حذف ضربه گیرهای لاستیكی و برقراری اتصال مستقیم دستگاه با بدنه ایستگاه، تا اندازه‌ای باعث بهبود عملكرد این دستگاه شدند، اما این تصفیه كننده آب كماكان زودتر از زمان مقرر در جریان كار، متوقف می‌شد.
ناسا قصد دارد تا ماه مه سال ‪ ، ۲۰۰۹‬افراد مستقر در ایستگاه را از سه نفر به شش نفر افزایش دهد، اما برای دستیابی به این هدف، عملكرد موثر دستگاه تصفیه آب ضروری است.
بر اساس برنامه زمان بندی جدید قرار است شاتل ایندیور در روز یكشنبه به مركز فضایی كندی در فلوریدا بازگردد.
ناسا امیدوار بود كه در ماه گذشته فضاپیمایی را برای تعمیر تلسكوپ فضایی هابل راهی فضا كند، اما تصمیم گرفت این برنامه را تا ماه مه سال ‪ ۲۰۰۹‬به تعویق بیندازد تا فرصت كافی برای تعمیرات دیگر در این فضا پیما را نیز داشته باشد.
قرار است ناوگان شاتل‌های ناسا در سال ‪ ۲۰۱۰‬بازنشسته شوند، اما پیش از آن شاتل‌ها ‪ ۱۰‬پرواز دیگر نیز انجام خواهند داد. 
سه شنبه 5/9/1387 - 19:7
 اخیراً رخنه امنیتی جدیدی در Gmail شناسایی شده است که نفوذگران با استفاده از آن و در کنار بهره‌گیری از یک proof of concept، می‌توانند بدون اطلاع کاربر، بر account آنها فیلتر بگذارند و به گونه‌ای عمل کنند که ایمیل‌های ارسالی به inbox وی هرگز به دستش نرسد!
گزارش CyberInsecure به نقل از geekcondition.com حاکی از آن است که این باگ تاکنون باعث شده تعدادی از کاربران، نام‌های domain ثبت شده بر GoDaddy.com را که قبلاً اقدام به ثبت آنها نموده‌اند، از دست بدهند. یادآور می‌شود GoDaddy یکی از شرکت‌های معتبر و فعال در زمینه ثبت نام و دامنه‌های اینترنتی است.
روند اجرای این بزهکاری سایبر قدری پیچیده است:
این proof of concept زمانی فعال می‌شود که کاربر از یکسو در Gmail لاگین کرده و از سوی دیگر مشغول بازدید از یک سایت آلوده می‌باشد. در این حالت هکر، به اطلاعات هویتی وی در گوگل دست می‌یابد. سپس این سایت آلوده می‌تواند با عملکرد خود، بدون اطلاع و جلب توجه کاربر داده‌هایی به Gmail ارسال کند که پیامد آن ساخت یک فیلتر خودکار است. حال به اصل ماجرا می‌رسیم و آن اینکه نقش و کارایی این فیلتر چیست؟ پاسخ: فیلتر یادشده به گونه‌ای عمل می‌کند که آن دسته از ایمیل‌هایی که وارد Gmail کاربر می‌شود (یعنی ایمیل‌های incoming) را به یک account ایمیل دیگر منتقل می‌نماید و در واقع نمی‌گذارد این ایمیل‌ها به دست کاربر اصلی آن برسد.
به گزارش CyberInsecure این خرابکاری بالقوه می‌تواند بر تمام mail serverهای گوگل پیاده شود و تنها راه شناسایی وقوع آن نیز بررسی کردن فیلترهای account ایمیل است.
ضمناً این کد بداندیش به گونه‌ای نوشته شده است که وقتی به ایمیل‌های شخصی کاربر دست می‌یابد، می‌تواند در آینده این روند را برای تمام ایمیل‌های وی تکرار کند.
تا زمانی که شرکت گوگل این ضعف امنیتی را ترمیم نکرده است، کاربران باید با استفاده از روش‌هایی، خود را در مقابل این باگ وحشتناک محافظت کنند. در این خصوص چند توصیه ارائه شده است.
اول اینکه شما - به عنوان کسی که از Gmail حساب گرفته - باید فیلترهای حساب خود را بازبینی کنید. دوم اینکه وقتی کارتان با Gmail تمام شد و نیازی به استفاده از ایمیل خود ندارید، با logout از آن خارج شوید. سوم اینکه از سر زدن به سایت‌های مشکوک و آلوده خودداری نمایید.
ضمناً افزونه NoScript فایرفاکس که می‌تواند مانعی در برابر این رخنه باشد، برای کاربران این مرورگر قابل استفاده است.
گوگل تاکنون در این خصوص اظهار نظری نکرده است ولی طبق روال سابق به نظر می‌رسد این ضعف امنیتی طی چند روز آینده برطرف خواهد شد.
سه شنبه 5/9/1387 - 18:58
 شرکت سامسونگ اعلام کرد تولید انبوه درایو SSD جدید خود را با ظرفیت 256GB آغاز نموده است. این میزان بالاترین ظرفیتی است که تاکنون برای یک درایو SSD ایجاد شده است.
به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات ایران،از سایت http://www.khodkar.ir ،به گفته این شرکت درایو جدید برای کار در سرعت‌های بالا بهینه‌سازی شده و سرعت خواندن و نوشتن آن به ترتیب 220 MBps و 200MBps می‌باشند.
سرعت پاک کردن اطلاعات نیز در این درایو بهبود چشمگیری یافته و به 100GB در دقیقه بالغ گردیده است.
این به این معنی است که کل حجم این درایو SSD می‌تواند در مدت زمان سه دقیقه پاک شود.
Jim Elliott نایب رئیس بخش بازاریابی حافظه شرکت Samsung Semiconductor می‌گوید: «از آنجا که درایوهای SSD همواره از بابت کارائی بالای خود مورد توجه بوده‌اند، شرکت سامسونگ اینک با معرفی این دستگاه صنعت ذخیره‌سازی را با تحول عمیقی روبرو ساخته است.»
«استفاده از این درایو در دستگاه‌های نوت‌بوک مانند این است که یک هارد درایو با سرعت 15 هزار در دقیقه و بدون اثرات منفی مانند صدا، حرارت و مصرف بالای انرژی در آن دستگاه بکار گرفته شود.»
به گفته سامسونگ این درایو سه برابر سریع‌تر از هارد دیسک‌های 7200 دور در دقیقه بوده و در مقایسه با هاردهای بکار گرفته شده در نوت‌بوک‌ها از ده برابر کارائی بیشتر برخوردار می‌باشد.
از ویژگی‌های بارز این درایو می‌توان به طراحی اصلاح شده چیپ کنترلر، فلش NAND بهبود یافته و firmware پیشرفته اشاره نمود.مصرف انرژی این دستگاه 1.1 وات بوده که یک سوم درایوهای سنتی می‌باشد.
سه شنبه 5/9/1387 - 18:58
شرکت Sun Microsystems نسخه جدیدی از نرم‌افزار متن‌باز NetBeans را با قابلیت پشتیبانی بیشتر از وب و برنامه‌های جاوا به بازار معرفی کرد.
این نرم‌افزار جدید NetBeans IDE 6.5 نام گرفته است و نسبت به نسخه‌های پیشین قابلیت پشتیبانی از زبان برنامه‌نویسی PHP و نسخه آزمایشی برنامه Python را دارد.
شرکت Sun طی سال گذشته میزان پشتیبانی‌های خود را از زبان‌های برنامه‌نویسی در سری نرم‌افزارهای NetBeans IDE افزایش داده و در ماه می، با عرضه نرم‌افزار NetBeans IDE 6.1 امکان پشتیبانی از Ruby on Rails را فراهم کرده است.
برنامه NetBeans یکی از محبوب‌ترین بخش‌های نرم‌افزار متن‌باز IDE محسوب می‌شود که به صورت گسترده در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و بزرگترین رقیب آن نرم‌افزار Eclipse IDE است که توسط شرکت IBM عرضه می‌شود. گستردگی این نرم‌افزار باعث شده است تا در ماه‌های اخیر امکان پشتیبانی آن از زبان‌های برنامه‌نویسی پویا نیز فراهم شود.
به گفته شرکت Sun، از زمان تبدیل شدن زبان‌های برنامه‌نویسی ادغام شده و چندگانه به یک مسئله عادی بین کاربران، امکان پشتیبانی از چندین زبان برنامه‌نویسی در نرم‌افزار IDE اهمیت فراوانی یافته است. با نسخه جدید نرم‌افزار IDE برنامه‌نویسان برای مثال می‌توانند در حالی که از یک ابزار استفاده می‌کنند، از PHP به JavaScript بدون هر گونه مشکلی انتقال یابند.
سه شنبه 5/9/1387 - 18:58
دانشمندان امریكایی اعلام كردند كه كودكانی كه در 4 ماه قبل از اوج فصل سرما و آنفولانزا متولد می شوند در آنها احتمال ابتلا به آسم 30 درصد بالا می رود.
به گزارش سرویس علمی آریا به نقل از رویترز ، دكتر تینا هارترت رئیس مركز تحقیقات در مورد آسم، اعلام كرد كه تمام نوزادان در معرض چنین چیزی هستند و این غیر قابل پیشگیری است. قبلا این عقیده وجود داشت كه نوزادانی كه در نیم كره شمالی در فصل پاییز متولد می شوند با خطر بیشتری برای ابتلا به آسم روبرو هستند اما این تحقیقات برای اولین بار این روند را به اوج فعالیتهای ویروسی در فصل زمستان ربط داد.
سه شنبه 5/9/1387 - 18:58
مصرف بی رویه غذاهای شور برای كودكان زیر دوسال زیان دارد.
كارشناسان با بیان اینكه كنسرو نخودفرنگی، زیتون و خیارشور جزو فرآورده های صنعتی شور به شمارمی رود به والدین هشدار دادند: مصرف بیش از حد فرآورده های صنعتی شور خطر بیماری قلبی و عروقی را در فرزندان آنان افزایش می دهد.
كارشناسان همچنین به خانواده ها توصیه كردند: مصرف نمك در سرسفره را حذف كنند و مصرف آنرا هنگام طبخ غذا نیز كاهش دهند. 
سه شنبه 5/9/1387 - 18:57