• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 5528
تعداد نظرات : 628
زمان آخرین مطلب : 3482روز قبل
رایانه های شخصی شرکت "لنوو" که از می سال 2010 تا ژانویه سال 2012 به فروش رسیده اند به دلیل داغ شدن بیش از اندازه و آتش گرفتن ناگهانی باز پس خوانده می شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیش از 50 هزار رایانه شخصی "لنوو" به خاطر احتمال آتش گرفتگی بازپس خوانده شدند. کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی و "لنوو" در حال بازپس گرفتن 50 هزار رایانه شخصی " ”ThinkCenter هستند زیرا این رایانه ها داغ شده و آتش می گیرند. تا کنون یک گزارش از آتش گرفتگی و یک گزارش از دودزایی دریافت شده اما این دو رویداد هیچ خسارت جانی در پی نداشته است.

کاربران باید استفاده از این رایانه ها را متوقف کرده و اتصال برق آن را قطع کنند و پس از آن برای اطمینان از اینکه رایانه آنها تحت این برنامه استرداد قرار دارد یا نه، با شرکت "لنوو" تماس بگیرند. این رایانه ها متشکل از نمایشگرهایی مسطح هستند که تمامی تجهیزات پردازشی و ذخیره سازی آن درون نمایشگر قرار دارد.

برند این رایانه ها بر روی بخش پایین و سمت چپ نمایشگر حک شده و مدل این دستگاه ها M9oz و M7oz با کدهای تاریخ 1001، 1012، 1101 تا 1112، 001 تا 012 و 101 تا 112است.

بر اساس گزارش MSNBC، با این همه تنها مدلهای M9oz و M7oz به صورت قطعی دچار این اختلال شده اند و مصرف کنندگان برای اطمینان باید کدهای سریال دستگاه های خود را با شرکت "لنوو" تطبیق دهند تا درباره بازپس فرستادن آنها تصمیم گیری شود تا در صورت تایید لنوو رایانه های مشکل دار را با استفاده از منبع برق رایگان تعمیر کند.

شنبه 20/12/1390 - 17:36
گروهی از دانشمندان ایتالیایی "ابَر میکروسکوپی" را توسعه داده اند که امکان مشاهده سلولها به صورت سه بعدی و با وضوح تصویر نانومتری را فراهم می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان موسسه علوم نانو در شورای تحقیقات ملی ایتالیا امیدوارند که این "ابر میکروسکوپ سه بعدی" بتواند به تحقیق در بخش نانوپزشکی و مطالعه میزان اثربخشی داروهای ضد سرطان کمک کند.

این پژوهشگران در این خصوص توضیح دادند: "این ابر میکروسکوپ ترکیبی از سه دستگاه نسل جدید (یک میکروسکوپ هم کانون لیزری، یک میکروسکوپ نیروی اتمی و یک میکروسکوپ بازتابشی داخلی کلی فلورسانت) است که هر یک از آنها توانایی رسیدن به وضوح تصویر چند میلیاردیم متر را دارند."

این میکروسکوپ ترکیبی قادر است یک نمای سه بعدی از سلول را با وضوح تصویر در مقیاس نانومتری بازسازی کند.

این میکروسکوپ که CAT نام دارد سه نقطه دید (از خارج، از داخل و از پایین) سلول را ارائه می کند. میکروسکوپ هم کانونی که در این دستگاه به کار رفته است مطالعه درباره حجم سلول را امکانپذیر می کند و میکروسکوپ با نیروی اتمی، جزئیاتی از سطح را ارائه کرده و می تواند غشای سلول را آزمایش کند. درنهایت، میکروسکوپ بازتابشی اطلاعاتی در خصوص حیات سلولی را نشان می دهد.

 

 

براساس گزارش گایانیوز، این دانشمندان این میکروسکوپ سه بعدی جدید را برای آزمایش میزان اثربخشی نانو داروهای جدید روی سلولهای سرطانی آزمایش کردند.

CAT همچنین به خاطر توانایی بالایی که در اندازه گیری ارتجاعی بودن غشای سلولی (نوعی نشانگر توموری) دارد می تواند در تشخیص سرطان نیز کاربرد داشته باشد. درحقیقت، میزان ارتجاعی بودن (خاصیت الاستیسیته) غشای سلولهای سالم و بیمار متفاوت است

شنبه 20/12/1390 - 17:35
رئیس گوگل در مراسم افتتاحیه نمایشگاه "سبیت 2012" گفت: وب چیزی بسیار بیشتر از شبکه ای از دستگاهها است. وب شبکه ای از ذهنها است که درون یک وجدان جهانی درحال رشد است.

به گزارش خبرگزاری مهر، CeBIT (مرکز اتوماسیون اداری، فناوری اطلاعات و ارتباطات) بزرگترین نمایشگاه بین المللی رایانه در دنیا است.

این نمایشگاه همه ساله از هفته دوم مارس در هانوفر آلمان در فضایی به وسعت 450 هزار متر مربع برگزار می شود.
نمایشگاه سبیت از سال 1970 به عنوان بخش رایانه ای نمایشگاه بین المللی هانوفر آغاز به کار کرد. از سال 1999 نمایشگاه سبیت علاوه بر آلمان در سایر نقاط دنیا نیز برگزار می شود که عبارتند از:

- سبیت آسیا در شانگهای چین
- سبیت استرالیا در سیدنی
- سبیت اورآسیا در استانبول ترکیه

در سبیت 2012 که از 6 تا 10 مارس برگزار می شود بیش از 4 هزار و 200 ارائه دهنده از 70 کشور شرکت کرده اند.
کانون توجه این دوره از نمایشگاه "مدیریت اعتماد" است که به مسئله مهم تثبیت اعتماد و امنیت دنیای دیجیتال امروز می پردازد.
برزیل شریک نمایشگاه سبیت
همه ساله یک کشور به عنوان "کشور شریک" نمایشگاه سبیت انتخاب می شود. در دوره 2012 برزیل به عنوان شریک رسمی این رویداد بزرگ فناوریهای رایانه ای معرفی شد.
برزیل از نظر وسعت، بزرگترین کشور آمریکای جنوبی است که به ویژه سریعترین رشد اقتصادی را در منطقه آمریکای لاتین به ثبت رسانده است و همچنان توسعه نقش مهم خود را در تجارت جهانی ICT ادامه می دهد.
تجارت IT
سبیت 2012 در کنار سایر مقولات به مقوله تجارت IT می پردازد. در این نمایشگاه موسسات تحقیقاتی بسیاری درباره موضوعاتی چون "اطلاعات بزرگ"، "ابرهای محاسباتی"، "تجارت اجتماعی"، تغییرپذیری و امنیت دنیای دیجیتالی و با هدف توسعه راه حلهای تجارت الکترونیک، برنامه های جانبی تجارت و ابزارهای پیش نگرانه به بحث و تبادل نظر می نشینند تا بتوانند راهکارهای جدیدی در خصوص توسعه تجاری، تجزیه و تحلیل و مدیریت حجم وسیعی از اطلاعات در زمان واقعی دست یابند.
سخنرانی رئیس گوگل
در مراسم افتتاحیه نمایشگاه سبیت 2012 "اریک اشمیت"، رئیس گوگل اظهار داشت که امروز اینترنت توانسته است مرزهای ملی میان کشورها را در هم نوردد.
اشمیت گفت: "وفاداری تنها به یک ملت نیست بلکه به دوستان و علاقه مندیها است و این چیزی است که همه چیز را برای شهروندان، دولتها و جامعه تغییر خواهد داد."
وی افزود: "من همیشه باور داشته ام که وب چیزی بسیار بیشتر از شبکه ای از دستگاهها است. وب شبکه ای از ذهنها است که درون یک وجدان جهانی درحال رشد است. وب تمام ما را از نظر احساس و عملکرد باهم متحد می کند."
 
اریک اشمیت ادامه داد: "فناوری معجزه نمی سازد بلکه اتصال برقرار می کند و این اتصال حتی به میزان بسیار کم، زندگی ها را تغییر می دهد."
سخنرانی صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور برزیل
آنگلا مرکل- صدراعظم آلمان با اشاره به بحران مالی که سراسر اروپا در بر گرفته است در سخنرانی مراسم افتتاحیه نمایشگاه سبیت 2012 گفت: "به عنوان اروپاییها ما باید یک منطقه بسیار ثابت را بسازیم و مطمئن شویم که اقدامات احتیاطی به موقع گرفته می شوند."
همچنین "دیلما روسف"- رئیس جمهور برزیل در خصوص رشد اقتصادی این کشور اظهار داشت: "در سال 2011، برزیل سومین بازار بزرگ رایانه ها و پنجمین بازار بزرگ موبایل در دنیا را به خود اختصاص داده بود. درحال حاضر 61 میلیون برزیلی به اینترنت دسترسی دارند و این بازار به سرعت درحال رشد است. در سال گذشته، در برزیل تعداد مشترکان باند پهن موبایل با یک افزایش دوبرابری به 41 میلیون نفر رسید و 21 میلیون خانه با یک افزایش 30 درصدی از سرویسهای تلویزیون پولی استفاده می کنند."
رئیس جمهور برزیل افزود: "در ماه می، ما مناقصه باندهای رادیویی ویژه توسعه شبکه نسل چهارم موبایل را در برزیل برگزار خواهیم کرد."
شنبه 20/12/1390 - 17:33
ماه فوریه شاهد چندین فوران خورشیدی بود که مناظری تماشایی و غیرمنتظره را در شفقهای قطبی شمالی به تصویر کشیدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این آسمان زمردی که شگفتی دوستداران نجوم را برانگیخته است حاصل فورانهای خورشیدی عظیمی است که در ماه فوریه رخ داد.

نمایش شگفت انگیز
یک روکش درخشان از نور برفراز کوهستانهای نروژ در 14 فوریه است. این نمایش ثمره یک فوران خورشیدی قوی است.
همانند دود سبز یک شومینه
این عکس شفق قطبی در "بیارکی" نروژ در 14 فوریه گرفته شده است. این پدیده زمانی رخ می دهد که حجم بالایی از ذرات خورشیدی باردار با مغناطیس کره اتمسفر زمین برخورد کند. این ذرات به ویژه در اطراف قطبها جمع شده اند و با گازهای اتمسفر از جمله اکسیژن و نیتروژن برخورد می کنند.
موشک- کاوشگر
این موشک که Terrier-Black Brant نام دارد شنبه شب 18 فوریه 2012 در فیربانکس آلاسکا پرتاب شد. Terrier-Black Brant جریانی از اطلاعات را از فاصله 200 مایلی (حدود 322 کیلومتری) از سطح زمین و لحظاتی پس از پرتاب در زمان واقعی به زمین ارسال کرد. دستگاههای این موشک دو مرحله ای از میدانهای مغناطیسی و الکتریکی خاصی نمونه برداری کردند که توسط شفقها ساخته شده اند.
استراحت رنگارنگ
در کاراسیوک نروژ، مردی که روی اسنوموبیل خود دراز کشیده از تماشای نمایشی که شفق قطبی 20 فوریه عرضه کرده است لذت می برد.

شنبه 20/12/1390 - 17:30
فیزیکدانانی که در سرن سوئیس و لابراتوار فرمی آمریکا کار می کنند در شهر "لا توئیل" واقع در منطقه "دره آئوستا" در شمال ایتالیا گردهم آمدند تا نتایج تحقیقاتی را که سال گذشته درباره ذرات بنیادی انجام دادند اعلام کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، برخورد دهنده بزرگ LHC در سرن سوئیس به دنبال کشف دنیایی است که تنها در کسری از ثانیه پس از بیگ بنگ وجود داشته است.

برخورد دهنده بزرگ هادرون در آزمایشی با عنوان LHCb با برخوردهایی که میان پروتونها ایجاد کرده است این لحظات پس از بیگ بنگ را بازسازی می کند.

فیزیکدانان سرن در کنفرانسی که در شهر "لا توئیل" واقع در منطقه "دره آئوستا" در شمال ایتالیا برگزار شد اعلام کردند که از برخوردهای میان پروتونها توانسته اند ذره ای به نام "مزون B" را به دام اندازند. این ذره به صورت دو ذره دیگر (دو میون) متلاشی می شود.

به گفته فیزیکدانان نظری، به ازای هر یک میلیارد مزون B باید 3 فروپاشی وجود داشته باشد. در صورتیکه این آزمایشات به عددی غیر از این فرضیه برسند (کمتر یا بیشتر)، دانشمندان می توانند معماری کلی طبیعت را به مباحثه بگذارند.

معماری کلی طبیعت یا "مدل استاندارد" بیان می کند که بلافاصله پس از بیگ بنگ و ساخت "فوق ذراتی" چون ذره فرضی "نیوترالینو" که یک "فوق تقارن" ایجاد می کنند چه اتفاقی رخ داده است.

در این خصوص "پیرلوئیچی کامپانیا"، مدیر کل آزمایش LHCb در این خصوص توضیح داد: "ما به عددی نزدیک شده ایم که به ما نشان می دهد باید در جایی متفاوت از آنچه تاکنون فکر می کردیم و در سطوح انرژی متفاوتی از آنچه که فرض کرده بودیم به دنبال فوق تفارن بگردیم."

این نتیجه مهم به دانشمندان کمک می کند آن دنیایی را که تاکنون تنها توسط نظریه پردازان تصور شده بود به خوبی شرح دهند و آن را "فیزیک نوین" بنامند. 

از بوزون W تا بوزون هیگز
همچنین دانشمندانی که در برخورد دهنده تواترون در لابراتوار فرمی فعالیت می کنند نیز نتایج اطلاعاتی را که توسط دو آزمایش مستقل با عنوان CDF و Dzero و پیش از تعطیلی تواترون انجام شده بود در این کنفرانس ارائه کردند.
تجزیه و تحلیل این اطلاعات به دانشمندان فرمی اجازه داد که به اندازه گیریهای بسیار دقیقی از جرم بوزون W دست یابند که پیش از این هرگز به آن دست نیافته بودند.
دو آزمایش CDF و Dzero برخورد دهنده بزرگ تواترون لابراتوار فرمی در شیکاگو پس از 5 سال تحقیقات موفق شدند به دقیقترین اندازه گیری از جرم بوزون W که تا کنون ارائه شده است، دست یابند که برابر است با 23 ±80375 مگا الکترون ولت/ سرعت نور به توان 2 برای آزمایش CDF و17 ± 80387 مگا الکترون ولت/ سرعت نور به توان 2 برای آزمایش Dzero.
این نتایج نسبت به اندازه گیریهای قبلی دو برابر بهتر شده و دقت آن برابر با 0.02 درصد است.

"پیر اودون"، مدیر لابراتوار فرمی در این خصوص توضیح داد: "این اندازه گیریها نتایج با ارزشی را نشان می دهند که تواترون به خاطر جمع آوری اطلاعات در طول سالیان گذشته ارائه کرده است. دقت به دست آمده بی سابقه است."
اندازه گیری جرم بوزون W از این نظر اهمیت دارد که می تواند منجر به تعیین اندازه جرم بوزون هیگز شود. درحقیقت، برای اندازه گیری جرم بوزون هیگز از 2 تکنیک استفاده می شود.
تکنیک اول، تولید مستقیم فرایندهایی است که در آن می توان ذرات را با هم مقایسه کرد و تکنیک دوم اندازه گیری دقیق سایر ذرات و نیروهایی است که می توانند تحت تاثیر وجود بوزون هیگز قرار گیرند.
اندازه گیری بوزون W در برخورد دهنده تواترون، دقیقاً می تواند در مقوله تکنیک دوم قرار گیرد. به طوریکه دانشمندان امیدوارند با اندازه گیری این بوزون به همراه اندازه گیری "کوارک تاپ" در لابراتوار فرمی بتوانند راهی به سوی کشف بوزون هیگز پیدا کنند.
دانشمندان تواترون توانستند برپایه این اندازه گیریها جرم بوزون هیگز را کمتر از 152 گیگا الکترون ولت/ سرعت نور به توان 2 اندازه گیری کنند که با نتایج به دست آمده در LHC که جرم کمتر از 127 گیگا الکترون ولت/ سرعت نور به توان 2 را نشان می دهد تقریبا در توافق است.
بوزون هیگز چیست؟
بوزون هیگز، یک ذره ابتدایی است که در مدل استاندارد وجود آن پیش بینی شده است. مدل استاندارد، قابل اطمینان ترین نظریه فیزیک برای توصیف و شرح نیروهای جهان و ذرات ابتدایی است که آن را تشکیل داده اند.

بوزون هیگز برخلاف تمام ذرات دیگر ذکر شده در مدل استاندارد، تا به امروز تنها در حد یک فرضیه باقی مانده و تاکنون هیچ آزمایشی موفق به شناسایی آن نشده است. هرچند در سرن ژنو فیزیکدانان درحال انجام تحقیقات گسترده ای در این حوزه هستند.
بوزون هیگز می تواند توضیح دهد که چرا در جهان جرم وجود دارد. در حقیقت، بعضی از ذرات ابتدایی دارای جرم هستند درحالی که بعضی دیگر خیر. برای مثال، وجود این ذره می تواند به درک این مطلب کمک کند که چرا ذراتی چون فوتونها که پرتوهای الکترومغناطیس (و همچنین نور) را انتقال می دهند بدون جرم هستند، درحالی که سایر ذرات ابتدایی مثل بوزونهای W و Z که با نیروهای هسته ای ضعیف ارتباط دارند دارای جرم هستند.
به این ترتیب، همانطور که فوتون با نیروی الکترومغناطیس ارتباط دارد بوزون هیگز، "کوانتوم" میدان هیگز است. میدان هیگز، میدانی از انرژی است که جرم ذرات ابتدایی را می سازد. بنابراین، شناسایی بوزون هیگز می تواند به درک بهتر روابط موجود میان چهار نیروی طبیعت (نیروی الکترومغناطیس، نیروی گرانش، نیروی هسته ای ضعیف، نیروی هسته ای قوی) کمک کند.
 
تا امروز، فیزیک توانسته است به یک شرح واحد مفهومی میان نیروهای الکترومغناطیس، هسته ای ضعیف و هسته ای قوی دست یابد، درحالی که نیروی چهارم (نیروی گرانش) هنوز از این شرح واحد مستثنی می شود.
شنبه 20/12/1390 - 17:27
ناسا اعلام کرده است با وجود اینکه لپ تاپی حاوی کدهای کنترل ایستگاه فضایی بین المللی از ناسا به سرقت رفته، هکرها توان کنترل این ایستگاه را ندارند و این لابراتوار مدارگرد در امنیت کامل به سر می برد.

به گزارش خبرگزارش مهر، دلیل اینکه پس از به سرقت رفتن کدهای کنترل ایستگاه فضایی بین المللی کسی تا کنون کنترل این ایستگاه را به دست نگرفته این است که کسی نمی تواند این کار را انجام دهد.

کلیدهای اصلی رایانه های این لابراتوار تحقیقاتی 100 میلیارد دلاری در مراکز کنترلی بر روی زمین است که اصلی ترین آنها در مرکز فضایی جانسون ناسا و دیگری در ایستگاهی در خارج از مسکو قرار گرفته است. ناسا همچنین مرکز کنترل پشتیبانی در مرکز پروازهای فضایی مارشال در اختیار دارد.

به گفته "ویلیام گرستنمایر" مدیر عملیات فضایی ناسا، لپ تاپ به سرقت رفته هیچ توانایی برای دستور دادن به ایستگاه فضایی نداشت، در واقع ناسا هیچ لپ تاپی ندارد که بتواند به ایستگاه فضایی بین المللی دستور بدهد، برای دستور دادن به این ایستگاه تنها باید در مرکز کنترل آن حضور داشت.

بر اساس گزارش دیسکاوری، گرستنمایر می گوید ناسا باید برای افزایش امنیت رایانه ای خود تلاش بیشتری داشته و برای افزایش ایمنی به کارهایی از قبیل رمزنویسی دیسکهای سخت، توجه بیشتر به استفاده از حافظه های قابل حمل و نرم افزارهای آلوده داشته باشد. به گفته وی هدف این نیست که برای هکرها رقابتی جدید به وجود بیاید، اما ایستگاه فضایی بین المللی در امنیت کامل به سر می برد.

گزارش دزدی لپ تاپ ناسا به کنگره آمریکا

پائول مارتین" بازرس کل ناسا در هفته گذشته به کنگره آمریکا گزارش کرد که لپ تاپی که سال گذشته از ناسا به سرقت رفته یکی از 48 ابزار متعلق به این سازمان بوده که در دوره سالهای 2009 تا 2011 ناپدید شده یا به سرقت رفته است. وی در گزارشی مکتوب اعلام کرد سرقت لپ تاپ ناسا در ماه مارچ 2011 منجر به از دست رفتن الگوریتمهایی شد که برای هدایت و کنترل ایستگاه فضایی بین المللی به کار گرفته می شوند. دیگر اطلاعات به سرقت رفته حاوی کدهای امنیتی و اطلاعاتی حساس درباره برنامه های "کانستلیشن" و "اوریون" بوده اند.

بر اساس این گزارش ناسا در دوره زمانی 2010 تا 2011 در حدود پنج هزار و 408 مورد رویداد امنیتی رایانه ای را گزارش کرده است که در میان آنها نصب شدن نرم افزارهای مخرب و یا دسترسی افراد غیر مجاز به سیستمهای رایانه ای به چشم می خورد. به گفته مارتین هکرهای ماهر و حرفه ای می توانند به واسطه این اطلاعات آسیبهای جدی به عملیات ناسا وارد آورند.

مارتین توجه ویژه کنگره را به روند کند رمزگذاری لپ تاپهای ناسا و کمبود کنترل امنیتی IT در این سازمان جلب کرد. این گزارش در ادامه گزارشی منتشر شده است که از به سرقت رفتن یا ناپدید شدن بیش از 500 قطعه از صخره های ماه، شهاب سنگها، دنباله دارها و دیگر مواد فضایی از سال 1970 تا به حال خبر می دهد. در این گزارش عنوان شده که ناسا باید کنترل و نظارت بیشتری بر 26 هزار نمونه که به دانشمندان و موزه های مختلف قرض داده داشته باشد.

بر اساس گزارش میل آنلاین، موارد زیادی مشاهده شده اند که نمونه های فضایی که توسط ناسا به دانشمندان یا موزه ها قرض داده شده اند، پس از ده ها سال هنوز به ناسا بازگردانده نشده اند.

شنبه 20/12/1390 - 17:25
اتهام صفحه ای یخی که برای 100 سال به عنوان عامل اصلی غرق شدن کشتی مشهور تایتانیک مورد سرزنش قرار می گرفت، به واسطه کشف مقصری جدید برای وقوع این فاجعه دریایی رفع شد، این مقصر همسایه نزدیک زمین، کره ماه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مطالعه ای جدید نشان می دهد با وجود اینکه برخورد با توده ای یخی باعث شد تا تعداد زیادی از مسافران به اعماق دریا کشانده شوند، اما رویداد عجیبی که سه ماه پیش از غرق شدن تایتانیک در ماه رخ داده بود، باعث قرارگیری مانعی در مسیر این کشتی شده بود.

محققان می گویند ترکیبی عجیب و نادر از عوامل نجومی از قبیل نزدیکترین مقارنه ماه به زمین طی هزار و 400 سال، باعث بروز مَدی مرتفع در ژانویه سال 1912 شده است. این پدیده بسیار نادر باعث شده تا حجم زیادی از تکه های یخی از موقعیت خود در سواحل کانادا حرکت کرده و به سمت بخشهای جنوبی تر شناور شده اند.

رسیدن این قطعات یخی به مسیر حرکت تایتانیک، جایی که این کشتی در 14 آوریل همان سال غرق شده و هزار و 500 کشته به جا گذاشت، سه ماه زمان صرف کرده است.

محققان دانشگاه تگزاس که این مطالعه جدید را انجام داده اند می گویند که حرکت این قطعات یخی عامل اصلی غرق شدن تایتانیک به شمار می رود اما ارتباط با کره ماه می تواند دلیل حرکت غیر عادی قطعات بزرگ یخی به میان مسیر حرکت تایتانیک را توضیح دهد.

بر اساس گزارش تلگراف، مدهای مرتفع معمولا زمانی رخ می دهند که ماه و خورشید به شکلی هم راستا می شوند که کشش گرانشی آنها ارتقا پیدا می کند. در 14 ژانویه 1912 ماه به نزدیکترین فاصله خود طی هزار و 400 سال رسید. این رویداد یک روز پس از آن رخ داد که زمین به نزدیکترین فاصله اش از خورشید رسیده بود و ترکیب غیر عادی این دو رویداد منجر به بروز مدی کامل و مرتفع شد.

شنبه 20/12/1390 - 17:25
تصویری از کهکشان ESO 510-13 که توسط تلسکوپ هابل به ثبت رسیده می تواند به خوبی انحنا و پیچ و تاب صفحه مسطح این کهکشان را نمایش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیشتر کهکشانهای مارپیچی صفحاتی مسطح متشکل از میلیونها ستاره و سیاره و همچنین گازهای کیهانی هستند که به دور مرکزی کهکشانی در حال گردشند.

این صفحه ها به واسطه طبیعت برخورد ابرهای گازی در اوایل دوران شکل گیری کهکشان به این شکل مسطح شده اند. با این همه در اکثر این کهکشانها پیچ و تابی دیده می شود، حتی در کهکشان راه شیری و تلسکوپ فضایی هابل نیز در یکی از تصاویر خود از کهکشان ESO 510-13 که در فاصله 150 میلیون سال نوری از زمین قرار داشته و وسعتی برابر 100 هزار سال نوری دارد، توانسته پیچ و تاب این کهکشان را به خوبی نمایش دهد.

 

 

بعضی از اخترشناسان بر این باورند که طبیعت پر پیچ و تاب تعدادی از کهکشانها ساخته دست تعاملات گرانشی میان کهکشانها و یا حتی برخورد میان آنها است. با این همه دلیل اصلی چنین پدیده کیهانی در کهکشانها هنوز در دست مطالعه و بررسی قرار دارد.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، این کهکشان نمونه ای واضح از کهکشانهای پیچ و تاب خورده است که تصویر آن توسط تیم میراث هابل و با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل به ثبت رسیده است.

شنبه 20/12/1390 - 17:23
یک پنگوئن ساکن باغ وحش توکیو درحالی که به سبک پنگوئنهای انیمیشن ماداگاسکار فرار می کرد در قاب تصویر جاودانه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، نقشه فرار "اسکیپر"، "کوالسکی"، عمو نایجل، باک روگارت و ... که شخصیتهای اصلی پنگوئنهای انیمیشن ماداگاسکار هستند در دنیای واقعی عملی شد.

این داستان واقعی فرار را یک جوجه پنگوئن یکساله ساکن باغ وحش توکیو ساخته است. به نظر می رسد این پرنده کوچک که از نوع پنگوئنهای "هامبولدت" است از دیوارهای دور باغ وحش- آکواریم توکیو بالا رفته و خود را به آبهای رودخانه ای رسانده است که از میان پایتخت ژاپن عبور می کند.

مسئولان این باغ وحش تصویری را منتشر کردند که سر این پنگوئن را درحالی که به سوی آزادی و رسیدن به آبهای خلیج توکیو شنا می کند نشان می دهد.

 

 

یک نمونه پنگوئن هامبولدت. این گونه ساکن آبهای ساحلی آرام جنوبی درحال انقراض است

این "هامبولدت" که 60 سانتیمتر قد دارد در ژانویه 2011 در باغ وحش توکیو به دنیا آمد و در آنجا تا لحظه فرار در کنار 134 پنگوئن دیگر زندگی می کرد.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، "تاکاشی سوگینو" یکی از مسئولان این باغ وحش توضیح داد: "ما تنها زمانی که مدیر یک باغ وحش همسایه، عکس فرار این پنگوئن را برای ما ایمیل کرد متوجه شدیم که یکی از نمونه های ما کم شده است. این آکواریم با توری به ارتفاع 2 متر احاطه شده و بنابراین بسیار دشوار است که این پنگوئن بتواند از آن بالا برود. احتمالاً باید از یکی از سوراخهایی که گربه ها در طول زمان درست کرده اند عبور کرده باشد."

پنگوئنهای "هامبودلت" گونه ای در حال انقراض هستند که در سواحل اقیانوس آرام در آمریکای لاتین و جزایر ساحلی پرو و شیلی زندگی می کنند.

 

 

جوجه پنگوئن ساکن باغ وحش توکیو در حال فرار

به همین علت، مسئولان این باغ وحش از مردم محلی خواسته اند که اگر کسی آن را شناسایی کرد بلافاصله آن را به ما تحویل بدهد و به هیچ وجه تلاشی برای به دام انداختن یا شکار آن نکند.

"تاکاشی سوگینو" افزود: "این پرندگان قادر به پرواز نیستند اما زمانی که وحشتزده می شوند می توانند با سرعت بالایی شنا کنند. بنابراین مبارزه سختی را برای به دام گرفتن آن در پیش داریم. امیدواریم بتوانیم زمانی که برای خواب به خشکی آمده است این پنگوئن فراری را پیدا کنیم."

پنج شنبه 18/12/1390 - 11:59
محقق ایرانی دانشگاه "سیتی کالج" نیویورک دو شکل جدید از آسپیرین را برای ایجاد ماده ای ترکیبی به کار گرفته است که حاصل آن دارویی با قدرت بیشتر کنترل تعدادی از سرطانها است.

به گزارش خبرگزاری مهر، "خسرو کشفی" استادیار پزشکی، شیمی و فارماکولوژی دانشگاه سیتی کالج گزارش ابداع داروی جدید خود را که به خاطر آزادسازی اکسید نیتریک (NO) و سولفید هیدروژن (H2S) از این دارو NOSH-aspirin نامگذاری کرده، در نشریه ACS منتشر کرده است.

کشفی تاکید می کند که NO و H2S موادی را در بدن فعال می سازند که باعث بروز آرام شدن عروق خونی، کاهش التهاب و دیگر تاثیرات مثبت خواهند شد. دانشمندان پیش از این نیز موفق به ساخت آسپیرین طراحی شده، شده بودند که می توانست برای کاهش عوارض جانبی آسپیرین در ایجاد خونریزی در سیستم گوارشی از خود NO آزاد کند. آسپیرین طراحی شده دیگر با قابلیت آزادسازی H2S برای ایجاد تاثیرات ضد التهابی ابداع شده بود.

 

 

از آنجایی که NO و H2S از نظر ارتباط فیزیویوژیکی با یکدیگر برابرند، کشفی پیش از این تاثیرات مثبت این دو گاز را با استفاده از آسپیرینهای طراحی شده نشان داده بود و از این رو به این فکر افتاد که ترکیبی جدید که بتواند هر دوی این ویژگی ها را به بدن انتقال دهد می تواند از تاثیرگذاری بالاتری به نسبت هر یک از این داروها به صورت مجزا داشته باشد.

بر اساس گزارش فیزورگ، این فرضیه کشفی درست از آب درآمد و آزمایشها بر روی داروی هیبریدی جدید نشان داد این دارو میزان رشد سلولهای سرطانی سینه، روده، پانکراس، ریه، پروستات و سرطان خون را متوقف می کند. تاثیر این دارو بر روی متوقف سازی رشد سلولهای سرطانی در بعضی از شرایط 100 هزار بار بیشتر از تاثیر آسپیرین بر روی سلولهای سرطانی بود و در عین حال این دارو هیچ عوارض جانبی برای سلولهای سالم از خود نشان نداد.

پنج شنبه 18/12/1390 - 11:55
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته