• Nombre de visites :
  • 5057
  • 15/7/2008
  • Date :

Bu-Şehr

bu-şehr tabiati

   En siyasî bölümlemelere göre Bû-Şehr eyaleti, sekiz metropol, on üç şehir, on yedi ilçe, otuz altı köy ve yedi yüz altı kasabadab oluşmaktadır. Bû-Şehr eyaletinin metropolleri şunlardır: Bû-Şehr, Tengistân, Deşistân, Deyr, Deylem, Kengân, Gonave ve Deşti.

Hârik Adası

   Bu ada, Bû-Şehr limanının yakınında yer alır. Çok eski bir geçmişe sahiptir. Adanın turistik yerleri arasında Sasanîler dönemine ait kilise ve yine aynı döneme ait altmış odalı manastır sayılabilir.   

Melek İmareti

  İmaret onceki yüzyıla ait külliyeye ve dört bin m2’lik yer altı yapısına sahiptir. Eyalette bulunan diğer tarihî eserler arasından Reisali Divarî’nin evine, Koroş Sarayına, Berezcan Kalesine, Kıvam Sarnıcına, İngiliz Generali Kabrine, Generaller Mezarlığına, Kutsal Mesih Kilisesine değinilebilir.

kuş

Bû-Şehr Eyaletinin Sahilleri

  Bû-Şehr eyaleti sahilleri tür açısından iki farklı bölüme ayrılır. Birisi kumsallar diğeri kayalıklar. Kireçli yapılar ve su hareketlerinden kaynaklanan aşınmalardan dolayı görülmeye değer manzaralı kayalık sahiller oluşmuştur. Sahile yakın sularda yüzülebilir, kayıkla gezilebilir ve su kayağı yapılabilir.   

İngiliz General Kabri

  Kabir Bû-Şehr’deki İmam Hümeynî caddesi üzerindedir. Kabir obelisk şeklinde olup belediye parkı içerisindedir. Bu tarz kabirlerin kaynağı Mısır’dır.

hurma ağaci

Erdeşir Köşkü

  Firuzabâd’da bulunan bu köşk birbirine kireç harcı ile yapıştırılmış düz taşlardan yapılmıştır. Köşkün altyapısı haç şeklindedir. Köşk yuvarlak odalara sahiptir.   

El Sanatları ve Hediyelik

  Ağ örmeciliği, halı, kilim, keçe, abâ (Arap erkeklerinin giydiği uzun elbise-cübbe) dokumacılığı, çanak-çömlekçilik, hasır örmeciliği, çarıkçılık, sepet örmeciliği Bû-Şehr eyaletinin başlıca el sanatlarını oluşturur. Eyaletin en tanınan hediyelikleri ise, hurma, balık ve karidestir. 


HUZİSTAN

ZENCÂN

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)