• Nombre de visites :
  • 7250
  • 15/4/2008
  • Date :

Hafız Anıtı-Şiraz

Hafız Anıtı-Şiraz

    Hafız’ın ölümünden 65 yıl sonra 856 hicri kameri yılında Üstat Şemseddin Muhammed Yagmani tarafından Hafız Anıtı’nın yapımı başlatılmıştır. Anıtın  bulunduğu alana büyük bir havuz inşa edilmiş ve bu havuzun suyu  Rukn Abad’dan temin edilmektedir.

   

Hafız Anıtı-Şiraz

   Hafız’ın mezarının bulunduğu bina Kerimhan Zend zamanında 1187 hicri kameri yılında şuandaki şeklini almıştır. Anıt diğer Zendiye yapılarında olduğu gibi dört taş sutundan biraz yüksek olarak inşa edilmiştir. Salonun ön tarafında geniş bir bahçe bulunmaktadır. Yine bu döneme ait anıtta bulunan büyük mermer üzerine Hafız’ın iki şaheser gazeli mükemmel bir hatla işlenmiştir.

   

Hafız Anıtı-Şiraz

    1314 yılında Fransız arkeolog Ander Godar tarafından binanın nakışı Kerimhani sebkine uygun değşiklikler yapıldı. Anıtın  sekiz sutun üzerinde yer alan yeni kubbesinin içine nefis işlemelerle  Hafız’ın bir diğer gazeli nakşedilmiştir.

Hafız Anıtı-Şiraz

   Anıtın kuzeyindeki bahçeye iki ayrı havuz inşa edilmiştir. Anıtın bahçesi 8 metre genişliğinde ve 56 metre uzunluğunda yirmi sutundan oluşan geniş ve gösterişli salonla giriş bahçesinden ayırmaktadır.

Hafız Anıtı-Şiraz

   Hafız Anıt’ı  her yıl binlerce yerli ve yabancı turislerin ziyaret ettikleri Şiraz kentinin görülmeye değer turistik yerlerindendir. 

 

   Şah Çerağ Türbesi

   Sa’di Anıt-mezarı

   Taht-ı Cemşid

   Bazar-e Vekil (Vekil Pazarı)

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)