• Nombre de visites :
  • 2488
  • 9/3/2014
  • Date :

İmam Hasan Askeri'nin (a.s) Ahlaki Özellikleri (1.Bölüm)

imam hasan askerinin (a.s) ahlaki özellikleri imamın (a.s) zühdü(1.bölüm)

İmam'ın (a.s) Zühdü

Birtakım meseleleri sormak için İmam'ın (a.s) huzuruna giden Kâmil Medenî der ki: İmam'ın huzuruna vardığımda, üzerinde beyaz ve yumuşak bir elbise olduğunu gördüm. İçimden: "Allah'ın velisi yumuşak ve güzel elbiseler giyiniyor ve bize kardeşlerimiz ile yardımlaşmayı emredip böyle elbiseler giymememizi öğütlüyor, bu ne biçim iştir?" dedim.

İmam içimden geçenleri okumuşçasına tebessüm ederek elbisesinin kollarını sıvadı. Yumuşak elbisesinin altında siyah ve kaba bir iç çamaşırı giymiş olduğunu gördüm. Sonra şöyle buyurdu: Ey Kâmil! Bu (kaba ve siyah elbise) Allah için, bu ise (yumuşak elbise) sizin içindir.

İki Muhtaç

Muhammed b. Ali b. İbrahim b. Musa b. Cafer (a.s) şöyle der: Bir ara pek fakir düşmüştük. Babam: "Cömert ve bağışlayıcı lakabıyla meşhur olan bu kişinin (İmam Hasan Askerî'nin -a.s-) yanına gidelim." dedi. Ben: "Onu tanıyor musun?" diye sordum. Babam: "Hayır, onu görmüş değilim." dedi.

Birlikte yola koyulduk. Yolda babam dedi ki: "Emretse de 200 dirhem elbise için, 200 dirhem borçlarım için ve 100 dirhem de diğer masraflar için ihtiyaç duyduğumuz 500 dirhemi verseler keşke!"

Ben de kendi kendime: "Keşke bana da 100 dirhemi binek almam, 100 dirhemi masraflarım ve 100 dirhemi de elbise için toplam 300 dirhem verse de Cebel'e gitsem." dedim.

İmam'ın (a.s) evine vardığımızda, hizmetçisi dışarı çıkarak: "Ali b. İbrahim ve oğlu Muhammed içeri girsinler." dedi. Biz içeri girip selâm verdik. İmam babama: "Ey Ali! Ne oldu ki, şimdiye kadar yanımıza gelmedin?" buyurdu.

Babam cevap verdi: "Bu hâlimle sizinle görüşmeye utanıyordum efendim." Dışarı çıktığımız zaman İmam'ın kölesi yanımıza geldi ve babama bir kese para vererek dedi ki: "Bu 500 dirhemdir; 200 dirhem elbise için, 200 dirhem borçlarını ödemen için ve 100 dirhem de diğer masrafların için." Bir kese de bana vererek dedi ki: "Bu 300 dirhemin 100 dirhemi binek satın alman için, 100 dirhemi elbise için ve 100 dirhemi de diğer masrafların için! Cebel'e gitme, Sevra'ya git..."

İmam'ın (a.s) İbadeti

İmam Hasan Askerî (a.s) değerli babaları gibi, Allah'a ibadete pek düşkün ve bu konuda tam bir örnek idi. Namaz vakti geldiğinde, hemen işini bırakır ve namaza başlardı.

 Ebu Haşim Caferî der ki: İmam Hasan Askerî'nin (a.s) huzuruna girdim. İmam (a.s) bir şeyler yazıyordu, namaz vakti gelince yazıyı bir kenara bırakıp namaz için kalktı.


İmam Askerinin (a.s) Azameti

İmam Hasan Askerinin (a.s) Cevabı

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)