• Nombre de visites :
  • 2277
  • 27/5/2013
  • Date :

Hz. Zeynep (a.s.) ve Yiğitlik ve Cesaret

hz. zeynep (a.s.) ve yiğitlik ve cesaret

Hz. Zeyneb’in (a.s.) Faziletleri ve Yüksek Ahlakı

 Zeynep (a.s.) ise cevap vermekte gecikmiyor. Onun içten sabır ve razılığını gösteren huzur ile buyurdu: ‘ما رايت الا جميلا’ ‘güzellikten başka bir şey görmedim’ (1). İbni Ziyad bir esir kadının cevabına şaşırıyor ve onun belalar karşısında bu kadar sabırlı, dayanıklı ve teslim olması karşısında artık bir şey söyleyemiyor.

Ey dünyanın kederini çeken Zeynep/bela ve dertten başka bu dünyada ne gördün ki?/Ya Rabbim Zeynep gibi bu kadar üsütn ve büyük bir kadın hiç yarattın mı?

1-    Özveri:

Üstün insanların iyi vasıflarından bir başkası da başkalarına kendileri karşısında öncelik vermektir. İmam Ali (a.s.) şöyle buyurdu: ‘الايثار اعلى الايمان’ ‘özveri îmanın en yüksek derecesidir’ (2) ve ‘الايثار اعلى الاحسان’ ‘özveri iyiliğin en yükseğidir’ (3).

Büyük Zeynep (a.s.) bu vasıfta da başkalarından üstündür. O, başkalarının canını korumak için kendini riske atıyor ve bütün olaylarda başkalarına kendisi karşısında öncelik vermektedir. O, Kerbela olayında bile kendi su hissesini kullanmayıp onu çocuklara veriyordu. Kufe ile Şam arasında kendisi aç ve susuz olduğuna rağmen o kadar özveri gösterdi ki, özveri onun karşısında utandı. İmam Zey ul-Âbidin şöyle buyurur: ‘انها كانت تقسم ما يصيبها من الطعام على الاطفال لان القوم كانوا يدفعون لكل واحد منا رغيفاً من الخبز فى اليوم والليلة’ ‘Halam Zeynep esirlik süresince ona verilen yemek ve su hissesini çocuklar arasında bölerdi çünkü her gün her kişiye sadece bir tane ekmek verirlerdi’ (4).

O, zorlukları tehammül edip kırbaçların karşısında dururdu ve onların çocuklara değmesini engellerdi.

Düşman karşısında çocukları korumak için/kırbaç karşısında kendi canımı siper ettim.

2-    Yiğitlik ve Cesaret:

Takvalıların belirgin vasıflarından biri de şudur ki, onların gözünde Allah büyüktür ve Allahtan gayrı ne varsa onlar için küçük, değersiz ve etkisizdir. İmam Ali (a.s.) şöyle buyurur: ‘عظم الخالق فى انفسهم فصغر ما دونه فى اعينهم’ ‘Yaratıcı onların varlıklarında büyüktür ona göre Allahtan başka ne varsa gözlerinde küçülmüştür’ (5).

Allah evliyasının yiğitlik sırrı da budur işte. Hazretin Zeynebin böyle bir bakışı vardır. O, yiğit bir ailede büyümüştür ve Haydarca yiğitlikten esinlenmiştir. Ona Hâşimi Aslan Kadını lakab vermişler (6) ve erkekler gibi düşmanın başına bağırıyor, onlarla çıkışıyor ve onları alçak düşürüyor ancak kimseden korkusu yoktur. O, insanları öldürenlerin kanlı kılıçlarından korkmuyor. O unutulmaz günde bir o kadar kılıç ve cenaze içinde ‘sizin içinizde bir müslüman yokmu’ diye bağırıyor.

Bihar ul-Envar, cilt 45, s. 115 ve 116

Mizan ul-Hikme, cilt 1, s. 4

Mizan ul-Hikme, cilt 1, s. 4

Reyâhin uş-Şeria, cilt 3, s. 62

Nehcul Belağa, Feyz ul-İslam, hutbe 182

Hazreti Zeynebin (a.s.) ziyaretnamesi

Çeviri:Ürün Özedönüş


Hz. Zeynep  (a.s.)

Hz. Zeyneb’in (a.s.) Faziletleri

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)