• Nombre de visites :
  • 1040
  • 27/5/2013
  • Date :

Büyük Yol Gösterici

büyük yol gösterici

İmam Hasan Mucteba (as) ve İmam Hüseyin (as) zamanında  doğru abdest almayan yaşlı bir adamla karşılaştılar. O iki büyük insan öğretmek ve yol göstermek için tartışmaya başladılar. Birbirlerine abdesti doğru almadıklarını söylüyorlardı. Bu sırada yaşlı adam onlara tartışmamalarını söyleyerek her birinin abdest almasını ve kendisininde aralarında hakem olacağını söyledi. O iki büyük insan abdest aldıkları zaman hangimiz doğru abdest aldık diye sordular. Yaşlı adam şöyle söyledi: Her ikiniz doğru abdest aldınız fakat benim gibi cahil bir ihtiyarın abdesti doğru değildi.

İmam Hasan Mucteba (as)’ın Sabrı

İmam Hasan Mucteba (as) hiçbir zaman öfkenin tutsağı ve duyguların esiri olmadı. Hadiseler karşısında kendisini kaybetmedi. Zorluklar karşısında kararsızlık sergilemedi. Kur'ân-ı Kerim  bayrağını yükseltmekten, Yüce İslâm dinin davetini seslendirmekten başka hiçbir etken onu yerinden oynatamadı. Bu fazilet ve meziyetlerin ve bu hasletlerin sahibi, Yücce Peygamber Hz. Mumamed Mustafa  (s.a.a)'ın torunu Hasan Mucteba (as)'dı. Allah'ın kendisini yaratırken öz yaratılışına yerleştirdiği tüm hakikatiyle gözler önündeydi. İnatçı bir cahilden ya da insafsız bir düşmandan başka hiç kimse İmam Hasan Mucteba (as)'ın bu niteliklerinde, bu hasletlerinde bir kusur bulamazdı. Onun nitelikleri kendi zamanında en üstün niteliklerdi. Cömertliği ve keremi darbımesel olmuştu.

İmam Hasan Mucteba (as)’ın Tevazusu

İmam Hasan Mucteba (as) bir gün bir lokma yemek yiyen birkaç fakirin yanından geçerken onlar kendileriyle yemek yemesi için Hazreti sofralarına davet ettiler. İmam davetlerini kabul etti ve binek hayvanından indi. Allah kibirli insanları sevmez diyerek yemek yemekle meşgul oldular. Daha sonra onları evine davet etti onlara yemek ve giyecek eşyalar verdi.

İmam Hasan Mucteba (as)’ın Son Sözleri

İmam Hasan Mucteba (as) hasta iken dostlarından birisi yanına gelerek şöyle dedi: Ey ! Allah’ın Resulü'nün (saa) oğlu bana nasihat ediniz. İmam Hasan Mucteba (as) şöyle buyurdu: Ölüm sana gelmeden önce Ahiret yoculuğu için yükünü hazırla. Şunu bil ki sen dünyanın peşindesin ölümde senin arkandadır. Dünyada hiç ölmeyecekmiş gibi çalış ahiret amellerin için yarın ölecekmiş gibi davran. Eğer şeref ve haysiyeti aile ve kabileden bağımsız istersen ve azamet ve biyüklüğü saltanat olamadan istersen günahın rezilliği ve aşağılamasından ve Allah’a itaatsizlikten uzak dur. Allah'ın kudretine itaat ve teslim olarak kendini süsle. İnsanlar arasından kendine arkadaş seçmen gerekiyorsa onun arkadaşlığı senin onurlu haysiyetine  geri dönsün. 


İmam Hasan Mucteba (as)'dan Rivayetler

Sorularla Hz. Hasan’ın (a.s) Hayatı

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)