• Nombre de visites :
  • 1116
  • 26/1/2013
  • Date :

İmam Rıza (a.s.)’ın Tartışmaları(7.Bölüm)

imam rıza (a.s.)’ın tartışmaları

İmam Rıza (a.s.)’ın Tartışmaları ve Ehli Beyt’i (a.s.) Savunması

Bu konu Peygamber Efendimiz’in (s.a.a.) Hz. Ali (a.s.)’a buyurdu şu sözünü daha da açıklamaktadır ki: Senin bana doğru durumun aynen Harun ile Musa’nın durumudur.

Alimler sordular: bu Kur’an’ın neresinde gelmiştir? Hz. İmam Rıza (a.s.) buyurdu: bu konuda onu ispat eden Kur’an’dan bir ayet okuyorum: ‘وَ اَوْحَيْنا اِلي مُوسي وَ اَخيهِ اَنْ تَبَوَّءا لِقَوْمِکُما بِمِصْرَ بُيُوتاً وَ اجْعَلُوا بُيُوتَکُمْ قِبْلَةً’ ‘ve Musa’ya ve kardeşine vahiy ettik. Kavminiz için Mısır’da bir takım evler hazırlayın ve evlerinizi bir birine karşı yapın.’ Bu ayette Harun (a.s.)’ın Musa (a.s.)’a göre durum ve mevkii ve aynı halde Menzilet hadisini gözönünde bulundurarak Hz. Ali (a.s.)’ın Hz. Muhammed (s.a.a)’a  göre mevkii açıklanmıştır. Bununla birlikte Peygamber Efendimiz’in (s.a.a.) sözünde başka bir açık ve belli neden mevcuttur: ‘Muhakkak bu mescid Muhammed ve Al-i Muhammed’den başka, cunub ve haiz için haramdır.’

Alimler dediler: bu açıklama ve beyan siz Allah’ın Resulü’nün ailesinden başkasında bulunmaz. Hz. İmam Rıza (a.s.) buyurdu: ve bu fazilet zaten kim bizim hakkımızda inkar ediyor ki? Oysaki, Allah’ın Resulü (s.a.a.) buyurdu: ‘Ben bilimin şehriyim ve Ali ise onun kapısı’. Herkes bilim şehrine girmek isterse onun kapısından girmelidir.

1.     Zevil Kurba ayeti:

Allah Teala Kur’an’da şöyle buyurur: ‘وَ آتِ ذَا الْقُرْبي حَقَّهُ’ ‘Akrabaya hakkı olanı ver.’ Bu Aziz ve Kahhar Allah’ın onlara tahsis ettiği bir avantajdır ve onlara ümmet karşısında üstünlük vermiştir. Bu ayet nazil olunca Resulullah (s.a.a.) buyurdu: Fatıma (a.s)’ı benim yanıma çağırın! Fatıma (a.s.)’ı davet ettiler. Sonra o hazret buyurdu: Ey Fatıma! Ve Fatıma cevap verdi: buyurun ya Resulullah! Peygamber Efendimiz (s.a.a.) buyurdu: Muhakkak Fedek ordunun atlı ve develi suvarileri tarafından (savaşarak) elde edilmemiştir ve müslümanlara değil tekçe bana aittir. Ben de Allah’ın fermanına uyarak onu sana verdimç onu kendin ve çocukların için tut!

2.     Meveddet ayeti:

Aziz Allah şöyle buyurur: ‘قُلْ لا اَسْئَلُکُمْ عَلَيْهِ اَجْراً اِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبي’ ‘De ki: onun için (risalet ve peygamberlik) sizden bir ücret istemem akrabalar (ve Ehl-i Beytimin) sevgisinden başka’. Bu üstünlük başka peygamberler ve akrabaları değil sadece İslam Peygamberi (s.a.a.) ve onun Al-i’ne aittir. Allah-u Teala Ehl-i Beyte sevgi beslemesini vacib etti çünkü onların hiç bir zaman dinden sapmayıp yanlış yöne düşmeyeceklerini biliyordu. Başka nokta şudur ki, eğer bir kişi başkasını severse ama onun ailesinden birine düşmanlık ederse, kalbi onun sevgisinde sadakatlı kalamaz.


İmam Rıza (a.s.)’ın Tartışmaları(6.Bölüm)

İmam Rıza (a.s.)’ın Tartışmaları(5.Bölüm)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)