• Nombre de visites :
  • 934
  • 1/1/2012
  • Date :

Peygamber (s.a.a)’in Züht ve İbadeti -2

peygamber (s.a.a)’in züht ve ibadeti

Muhammed b. Süleyman, İmam Cafer Sadık (a.s) 'dan ve İmam Rıza (a.s)' dan naklediyor ki: "Biz İmamdan Ramazan ayında nasıl namaz kılmak ve Peygamber (s.a.a) 'in bu ayda neler yapması hakkında sorunca buyurdu: Ramazan ayının birinci gecesi gelince Allah'ın Rasûlü (s.a.a) akşam namazını ve dört rekat nafilesini her gece camide kılardı, bunun ardından ayağa kalkar ve on iki rekât namaz daha kılardı. Sonra eve giderdi.

Cemaat o hazretin çok namaz kılmasının nedenini sorunca şöyle buyururdu: "Elbette, bu namazlar Ramazan ayının diğer aylardan faziletli olması içindir." Sonraki gece namaz kılmak için Peygamber (s.a.a) ayağa kalktı, cemaat o hazretin arkasında namaz kılmak için sıraya geçtiler. Peygamber (s.a.a) buyurdu: Ey cemaat! Bu nafile namazları, nafile namazını cemaatle kılmak olmaz, her biriniz ayrıca kendi namazlarınızı kılın. Allah Teala size öğrettiğini ayrıca kılın ve bilin ki, müstehap namazları cemaatle birlikte kılınmaz.

Bundan sonra herkesin bir tarafa dağıldı ve kendi namazlarını kılmaya başladılar. Öyle ki, Ramazan ayının on dokuzuncu gecesi geldi, o hazret gün batınca abdest aldı sonra akşam namazını kıldı. Daha sonra dört rekât namaz kıldı ve eve gitti. Öyle ki, Bilal yatsı namazının ezanını okudu, Allah'ın Rasulü (s.a.a) gelip cemaatle yatsı namazını kıldı, sonra iki rekât yatsı namazının nafilesini kıldı, sonra ayağa kalktı ve Kadir gecesinin yüz rekât özel namazını kıldı, her rekattan sonra on defa İhlas suresini okuyordu. Bu namazları da bitirdikten sonra on bir rekatlık gece namazını kılmaya başladı. Yirminci gecede akşam namazından sonra sekiz rekât ve yatsı namazından sonra on iki rekât Ramazan ayının özel nafilesini kıldı. Yirmi birinci gece güneş battığı zaman abdest aldı ve on dokuzuncu gecede yaptıklarını bu gece de yaptı. Yirmi ikinci geceden itibaren kendi namazlarını çoğaltmaya başladı. Öyle ki, akşam namazından sonra sekiz rekât, yatsı namazından sonra ise yirmi iki rekât özel nafile namazını kıldı. Yirmi üçüncü gece gelince yine de güneş battığında yıkandı. On dokuz ve yirmi birinci gecede yaptığı ibadetleri yerine getirdi.”‌

İmam (a.s)'dan Peygamber (s.a.a)'in ayrıca her gün kıldığı elli rekât nafile namazı hakkında sorduk. İmam (a.s) buyurdu:

"Peygamber (s.a.a) başka aylarda kıldığı elli rekât nafile namazını Ramazan ayında da kılar ve ondan eksiltmezdi." "Sünenün-Nebi" s.: 244-247.


Peygamber (s.a.a)’in Züht ve İbadeti -1

Cihad Peygamberi Hz. Muhammed 2

Cihad Peygamberi Hz. Muhammed 1

Hz.Peygamber’in Sade Yaşayışı

Peygamber Efendimizin (saa) Namazı

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)